میانگین عمر مدارس استان اصفهان ۲۵ سال است/امسال ۲۰۰۰ سرویس مدرسه اضافه می شود -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد میانگین عمر مدارس استان اصفهان ۲۵ سال است/امسال ۲۰۰۰ سرویس مدرسه اضافه می شود ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

میانگین عمر مدارس استان اصفهان ۲۵ سال است/امسال ۲۰۰۰ سرویس مدرسه اضافه می شود
,تحصیل دانش آموزان,سیستم گرمایشی,مدارس فرسوده,[categoriy]

آکاایران: میانگین عمر مدارس استان اصفهان ۲۵ سال است/امسال ۲۰۰۰ سرویس مدرسه اضافه می شود

آکاایران: مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس استان اصفهان میانگین عمر مدارس استان را ۲۵ سال عنوان کرد و گفت: اکنون ۸ هزار و ۵۳۴ کلاس وجود دارد که ۳ هزار و ۵۹۲ کلاس بازسازی شده و حدود ۴ هزار کلاس درس دیگر موجود است.

به گزارش آکاایران: به گزارش گروه جامعه خبرگزاری ایمنا، محمدحسین سجاد درباره مدارس غیردولتی و مشکلات فرسودگی این مدارس اظهار کرد: در بخش مدارس غیردولتی همچنان مشکلات باقی است و به دلیل استقبال این مدارس از خانه های مسکونی، ساختمان های ناامن در محل های نامناسب، بن بست ها و کوچه های کم عرض این مشکلات ادامه داشته و هنوز نتوانستیم برای آن راه حل مناسبی پیدا کنیم، حدود هزار مدرسه غیرانتفاعی در شهرستان اصفهان موجود است که ۱۵.۶ درصد دانش آموزان یعنی ۱۵۵ هزار دانش آموز در این مدارس تحصیل می کنند.

وی افزود: دولت باید به این امر توجه نشان دهد، به نظر می رسد چنانچه دولت بخواهد بخش خصوصی را توسعه دهد، باید به این بخش زمین اختصاص دهد برای زمین مناسب باید تسهیلات با سود مناسب در اختیار موسسین قرار بگیرد، علاوه بر این تقریبا هزار آموزشگاه آزاد تک درس وجود دارد که در ساختمان های نامطلوب تر از مدارس غیردولتی مستقر هستند.

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس استان اصفهان درباره قانون نوین مدارس غیر دولتی اذعان کرد: قانون نوین مدارس غیردولتی به تصویب رسیده که نیاز به ۶ آیین نامه دارد که باید مصوب شوند و در بخش آیین نامه ها مطابق قانون تسهیلاتی برای موسسین این مدارس در نظر گرفته می شود، برای شروع این کار اولین گام زمانی بود که زمین های مجموعه شهید کشوری را تحویل گرفتیم.

وی توضیح داد: حدود ۱۰ درصد از مساحت این زمین ها در قالب زمین های آموزشی غیرانتفاعی با مساحتی حدود ۱۵۰۰ متر مجزا شدند و پیشنهاد ساخت مدارس غیردولتی از طریق اداره آموزش و پرورش با رعایت نیازها، ضوابط و اولویت ها بین موسسین تقسیم شد، در صورتی که این رویه ادامه پیدا کند، می توانیم امیدوار باشیم که در آینده مدارس در مکان های مناسب تری احداث شود.

۵۵ درصد مدارس استان دارای فضای نامطلوبی هستند

سجاد در مورد امکانات نمازخانه ای مدارس استان می گوید: همه مدارس برخوردار از مکانی برای نماز هستند، بخشی از این نمازخانه ها دارای فضای مطلوبی بوده که ۴۵ درصد مدارس را در بر می گیرد و ۵۵ درصد مدارس هم دارای فضای نامطلوبی هستند، یعنی حدود ۲ هزار و ۷۰۰ مدرسه فاقد یک مکان مناسب از نظر ویژگی های ساختمانی و معماری مورد نیاز برای نماز هستند.

وی با تاکید بر این نکته که در معماری مدارس سعی بر این بوده که فضاهای مناسبی را برای دانش آموزان ایجاد کنیم، اظهار کرد: برای ایجاد مکان مناسب برای دانش آموزان در معماری مدارس تلاش کردیم که این فضاها را فراهم کنیم در مدارس دخترانه با ایجاد یک لابی بزرگ و و سالن ورزشی فضاهای امن مهیا شده و این سیاست همچنان برای آینده هم ادامه خواهد داشت، به این دلیل که تغییر و تحول نظام آموزشی دارای یک زیرنظام است و همین زیرنظام فضا و تجهیزات ما را مکلف کرده که برای تمام مدارس در تمام مقاطع تحصیلی سالن ورزشی ایجاد کنیم.

مشارکت خیرین استان از ۳۲ درصد به ۷۴ درصد رسیده است  

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس استان اصفهان در مورد مدارس مسکن مهر تصریح کرد: اکنون با اقداماتی که انجام می پذیرد، نیاز اولیه ۷۵ درصد مدارس در استان برطرف می شود، بخشی از مدارس مسکن مهر به بافت های شهری نزدیک بوده و می توانند از مدارس شهری استفاده کنند، تعدادی از مدارس مسکن مهر در فولادشهر، بهارستان و مجلسی است.

وی در مورد هوشمندسازی مدارس اظهار داشت: تقسیم کاری بین سازمان نوسازی و آموزش و پرورش در مورد هوشمندسازی مدارس وجود دارد و باید آموزش و پرورش مدارس نوساز و موجود را به عنوان تجهیزات جایگزین انتخاب کند و همه مدارس نوسازی که تحویل داد می شود در حد اعلام شده هوشمندسازی می شوند.

سجاد در زمینه تعامل و مشارکت خیرین استان اصفهان یادآوری کرد: سال گذشته و امسال مشارکت خیرین در ساخت مدارس با نوسازی استان بالاترین آمار مشارکت بوده و این آمار از ۳۲ درصد به ۷۴ درصد رسیده است که آمار رو به رشدی است، در بخش مشارکت با خیرین استان هم تلاش می کنیم که ساخت مدارس برای مقاطع تحصیلی و جنسیت مدارس را سازمان نوسازی تعیین کند.

وی با اذعان به این نکته که دولت به تنهایی نمی تواند مشکلات را حل کند، گفت: اعتقاد ما بر این است که مردم با منابعی که در اختیار دارند و خواهان صرف این منابع در مسیر فعالیت های خیر هستند، ساخت مدارس را سرلوحه کارشان قرار دهند و خوشبختانه در استان اصفهان در تعامل با خیرین در مسیری رو به رشد هستیم و بیشترین مشارکت های خیرین را در پروژه های ناحیه چهار آموزش و پرورش داشته ایم و این امر حاکی از آن است که توسعه مناطق محروم تر، حاشیه نشین و مدارس فرسوده و بازسازی این مدارس از اولویت های اصلی است که در این مناطق مورد استفاده قرار می گیرد.

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس استان اصفهان میانگین عمر مدارس استان را ۲۵ سال دانست و اظهار کرد: اکنون ۸ هزار و ۵۳۴ کلاس وجود دارد که ۳ هزار و ۵۹۲ کلاس بازسازی شده و حدود ۴ هزار کلاس درس دیگر موجود است.

وجود ۱۸ نوع مدرسه و انتخاب سلیقه ای دانش آموزان

وی با اذعان به این نکته که در سرویس دهی دانش آموزان در استان با سرویس های مدارس با مشکلاتی روبه رو هستیم، بیان کرد: سال گذشته هفت هزار سرویس مدرسه در اصفهان حدود ۳۵ هزار دانش آموز را جابه جا می کردند و پدیده بسیار نامطلوب ترافیک، آلودگی هوا و گرفتاری های دیگر را شاهد بودیم و حدود ۶۰ میلیارد تومان از جیب خانواده هزینه سرویس مدارس می شد.

سجاد ادامه داد: امسال این رقم به تعداد هشت هزار و ۹۰۰ سرویس رسیده و به یقین با این تعداد سرویس مدرسه هزینه ها بیشتر شده و حجم ترافیک و آلودگی هوا تشدید می شود که نبود مدرسه در محل های مورد نیاز و تعدد و تنوع مدارس دلیل بروز این امر در شهر است که دانش آموز را ترغیب می کند که در مدارس دیگر به تحصیل بپردازد، در واقع در آموزش و پرورش ۱۸ نوع مدرسه موجود است و همین امر موجب می شود که مردم بر حسب سلیقه به انتخاب مدرسه و سرویس اقدام کنند.

وی گفت: در کشور ۳۰ درصد مدارس نیازمند مقاوم سازی و بازسازی هستند اما در استان این عدد به ۳۴ درصد می رسد و نسبت به کل کشور ۴ درصد وضعیت نامطلوب تری دارد، آمار مدارس تخریبی هم نشان می دهد که بخشی از این مدارس در اختیار دوره ابتدایی است و بنابراین بر مبنای اقتضای موجود باید بخش بیشتری از منابع را به سمت مدارس ابتدایی و هنرستان ها اختصاص دهیم.

استانداردسازی ۶۵ درصد از مدارس استان از نظر گرمایشی

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس استان اصفهان افزود: بیشتر مدارس تخریبی در مناطق روستایی هستند و به ندرت در مناطق شهری و شهرستان ها وجود دارند، این مدارس تخریبی در شهر اصفهان بیشتر در ناحیه چهار آموزش و پرورش وجود دارد، در یک فرجه یک ماهه تعدادی از این مدارس تخلیه شدند و تعدادی هم در نوبت دوم سایر مدارس جایگزین شدند، نواحی یک و سه شهری اصفهان فاقد مدارس دو نوبته هستند اما ۲۱ منطقه و ناحیه مدارس دو نوبته دارند و این امر پراکندگی قابل توجهی است.

سجاد خاطرنشان کرد: سیستم گرمایشی مدارس در فصول سرد سال همواره دغدغه مهم اولیا و مسئولان بوده و از سال ۹۲ تا سال ۹۵ موفق به استاندارد کردن ۶۵ درصد از مدارس استان از نظر گرمایشی شدیم و حدود ۲۸ درصد مدارس قبل از طرح استاندارد نبودند و فاقد تجهیزات کافی بودند، از سال ۹۲ تا کنون حدود ۱۰ هزار کلاس درس به سیستم شوفاژ مجهز شده و ۹ هزار کلاس باقی مانده هم باید استاندارد شوند که در یک برنامه سه ساله می توانیم کل مدارس استان را از نظر گرمایشی استاندارد کنیم.

.

منبع :

میانگین عمر مدارس استان اصفهان ۲۵ سال است/امسال ۲۰۰۰ سرویس مدرسه اضافه می شود گردآوری توسط بخش خبرگزاری ایمنا سایت آکاایران

اخبار اکاایران

اخرین مطالب آکاایران

تبلیغات