جعل؛ جرمی به بلندای پیدایش خط/ جاعلان چگونه شما را فریب می دهند؟ -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد جعل؛ جرمی به بلندای پیدایش خط/ جاعلان چگونه شما را فریب می دهند؟ ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

جعل؛ جرمی به بلندای پیدایش خط/ جاعلان چگونه شما را فریب می دهند؟
,جاعلان حرفه ای,مجازات قانون,[categoriy]

آکاایران: جعل؛ جرمی به بلندای پیدایش خط/ جاعلان چگونه شما را فریب می دهند؟

آکاایران: با توجه به وجود دستگاه ها در حوزه IT که اکنون بسیار پیشرفته است، متاسفانه امروزه هر شخصی با داشتن رایانه و یک دستگاه پرینتر و اسکنر می تواند بسیاری از اوراق را جعل کند، قانونگذار در حوزه جعل ها با توجه به اینکه این جعل به چه شکلی انجام می شود، نوع مجازات ها را متفاوت تعیین می کند.

به گزارش آکاایران: گروه جامعه خبرگزاری ایمنا - اکرم کیانی: جعل یکی از جرایم بسیار مهم است و در قانون مجازات های سنگینی برای این جرم در نظر گرفته شده است، آنچه که پایه و اساس جرم جعل را تشکیل می دهد امکان به اشتباه انداختن دیگری است، به نحوی که بتوان او را فریب داد تا سند غیرواقعی را به عنوان سند اصلی باور کند.

جعل در لغت به معنی دگرگون کردن، منقلب نمودن، گردانیدن، قرار دادن، آفریدن، وضع کردن، ساختن و ایجاد کردن به کار رفته است، این جرم در قانون از جرایم علیه آسایش عمومی و اعتماد عمومی مطرح شده و در نظام کیفری ایران از سال ۱۳۰۴ با تصویب قانون مجازات عمومی جرم شناخته شده است.

جاعلان و کلاهبردارن؛ دروغگوهای حرفه ای

جانشین فرماندهی انتظامی استان اصفهان در گفت وگو با خبرنگار ایمنا اظهار می کند: تحقیقات و مستندهای ویژه ای در نیروی انتظامی وجود دارد و پژوهش ها نشان می دهند که مجرمین و متهمین از بهره هوشی متفاوتی برخوردارند، باید بدانیم که در بین این قبیل افراد بالاترین بهره هوشی مربوط به کسانی است که مبادرت به کلاهبرداری می کنند.

سرهنگ حسین حسین زاده تاکید می کند: جاعلان و کلاهبردارن معمولا افرادی ظریف، چرب زبان، پرحوصله، خوش لباس و جذاب هستند و بیشتر مبادرت به آداب معاشرت دارند.

وی با تاکید به این نکته که این افراد در امیدوار کردن قربانیان خود به امور واهی و پوچ مهارت زیادی دارند، بیان کرد: این مجرمان به مانورهای متقلبانه مسلط بوده و اغلب آنها دروغگوهای حرفه ای هم محسوب می شوند و زمانی که قصد دارند اموال افراد را بربایند، سعی می کنند آنها را به امور واهی مغرور و امیدوار کنند و بعد هم نیّات مجرمانه خود را عملی می کنند.

این مقام ارشد انتظامی خاطر نشان کرد: از سوی دیگر هنگامی که قربانیان کلاهبرداری را مورد بررسی قرار می دهیم، شاهد هستیم که برخی از همشهریان در مراودات و معاملات روزانه شتاب زده و عجولانه عمل می کنند، اشخاص کم حوصله ای بوده و دقت پایینی دارند و امور را سهل و بسیار آسان می گیرند و در امور تجاری و معاملات روزانه، قربانی این نوع کلاهبرداری ها می شوند.

,جاعلان حرفه ای,مجازات قانون,[categoriy]

سند مجعول، جرایم مطلق

یک حقوقدان در مورد جرم سند مجعول می گوید: در جرم استعمال یا استفاده از سند مجعول، عمل مرتکب عبارت از ارایه و ابراز آن است، این جرم از جرایم مطلق بوده و حصول نتیجه، شرط تحقق جرم نیست، به علاوه، لازم نیست که به جهت استفاده از آن سند، نفعی به مرتکب برسد یا موجد اضرار غیر شود.

وی با بیان اینکه برای تحقق عنوان جزایی استفاده از سند مجعول، شرایط و ارکانی لازم است، ادامه داد: رکن مادی این جرم، استناد و به کارگیری سند مجعول است، عنصر روانی یا رکن معنوی این جرم نیز همان عمد در استفاده و قصد اضرار به دیگری است، در وارد کردن ضرر به دیگری نیاز نیست تا ضرر حتماً مادی باشد، بلکه ضرر معنوی را نیز شامل می شود و شخص متضرر نیز شامل اشخاص حقیقی و حقوقی می شود، در نهایت نیز قانونگذار عنصر قانونی جرم استفاده از سند مجعول را در مواد ۵۲۴ تا ۵۳۶ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۷۵ شامل مجازات های حبس و جزای نقدی یا هر دو با هم برای مرتکب پیش بینی کرده است.

 این حقوقدان در پاسخ به این پرسش که چگونه و از طریق مراجعه به کدام یک از محاکم می توان جرایم جعل و استفاده از سند مجعول را پیگیری کرد، معتقد است: در قانون آیین دادرسی کیفری اصل بر صلاحیت دادگاه محل وقوع جرم است اما قانونگذار، دادگاه های محل کشف جرم یا دستگیری متهم یا محل اقامت متهم را نیز صالح دانسته است.

او اضافه کرد: در صورتی که متهم جرایم مختلفی را در حوزه های قضایی مختلف انجام دهد، دادگاهی که مهمترین جرم در آن حوزه ارتکاب یافته، صالح به رسیدگی به همه جرایم ارتکابی است، اگر جرایم از نظر درجه اهمیت در یک درجه باشند، دادگاهی که متهم در محل آن دستگیر شده، صالح به رسیدگی به همه جرایم است و اگر متهم دستگیر نشده باشد، دادگاهی که بدوا شروع به تحقیقات کرده، صالح به رسیدگی به همه جرایم است.

مجازات جعل بعضی از اسناد سنگین تر است

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اصفهان در گفت وگو با خبرنگار ایمنا اظهار می کند: برای جرم جعل قانونگذار مجازات تعیین کرده و به لحاظ اهمیت جرم جعل و مصداق های جعل در قانون مجازات اسلامی این مجازات ها تالیف شده است، در ماده ۵۲۳ قانون تعزیرات جعل را به شکل مصداقی مثل ساختن نوشته، سند و ساختن مهر، تراشیدن، قلم زدن در سند، تاریخ سندی را تغییر دادن و حتی به کار بردن مهر دیگری فاقد اطلاع صاحب آن مهر را به قصد تقلب از مصادیق جعل و تعزیر قرار داده است.

,جاعلان حرفه ای,مجازات قانون,[categoriy]

محمدرضا قنبری با اشاره به این نکته که مجازات جعل بعضی از اسناد سنگین تر است، تاکید کرد: جعل بعضی از اسناد مجازات بسیار سنگین تری را در بر می گیرد، مانند امضای مقام معظم رهبری و روسای سه قوه که این موارد مجازات خاص و سنگین هستند، برای موارد عادی هم قانونگذار به صورت جداگانه، مجازات تعیین کرده است.

وی توضیح می دهد: در قانون هم برای خود جعل مجازات تعیین شده و هم برای استفاده از سند جعلی و اسناد مجعول قانونگذار مجازات مشخص کرده است، به طور مثال چنانچه کسی گواهینامه ای را جعل کرده و به دیگری بدهد و آن شخص هم با آگاهی با علم به اینکه این مورد جعلی است، رانندگی کند، فرد به عنوان جاعل و شخص استفاده کننده از سند مجعول تحت تعقیب قرار می گیرد.

اسناد دولتی، مجازات جعل و پرداخت خسارت

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اصفهان اذعان می کند: در حوزه جعل، قانونگذار مجازات های بسیار سنگین و بازدارنده ای را پیش بینی کرده که به لحاظ اهمیت اسناد از جمله تعهد بانکی، چک و اوراق بهادار، مدارک اشتغال به تحصیل، فارغ التحصیلی و ریز نمرات تحصیلی دانشگاه ها و موارد دیگر به صورت جداگانه قانون وضع شده و حتی در مورد اینکه چه شخصی این کارها را انجام دهد، نوع مجازات ها را متفاوت کرده است.

به گفته قنبری؛ هنگامی اسناد دولتی توسط یکی از کارکنان دستگاه دولتی جعل شوند، مطابق قانون مجازات اسلامی، با این جاعلان باید به شدیدترین شکل برخورد شود و حداکثر مجازات نسبت به افراد عادی برای آنها در نظر گرفته می شود، در حوزه جعل بحثی به نام جعل معنوی هم وجود دارد، یعنی گاهی اوقات با مراجعه به دفترخانه به دفتردار کلمات و جملاتی را می گوییم تا بنویسد، به طور مثال: گاهی مراجعه می کنید به دفترخانه مثلا می گوییم فروختم و او می نویسد نفروختم یا در دادگاه می گویید، قبول ندارم و او می نویسد، قبول دارم.

وی اضافه می کند: موارد دیگر اینکه کارمند دولت مطلبی را تغییر داده و تحریف کند و گاهی اوقات سند باطلی را غیر باطل اعلام کند یا عکس این موارد که قانون گذار ورود خسارت را پیش بینی کرده و علاوه بر اینکه مجازات جعل شامل حال او می شود باید خسارت آن را هم جبران کند.

کلاهبرداران حرفه ای؛ طمع کار و زیرک

جانشین فرماندهی انتظامی استان اصفهان با اشاره به دستگیری کلاهبردار حرفه ای و سابقه دار تاکید می کند: در هفته های گذشته پلیس آگاهی موفق به دستگیری کلاهبردار حرفه ای و سابقه داری شد که این کلاهبردار با سوءاستفاده از سادگی و سهل انگاری برخی از شهروندان مبالغ قابل توجهی را از تعدادی از شهروندان ربوده بود.

به گفته حسین زاده پیامک هایی که وعده پیدا کردن گنج یا جایزه ویژه را می دهند، یک کلاهبرداری ویژه است، هنوز هم پرونده های متعددی در پلیس آگاهی تشکیل می شود که مبالغ هنگفتی را از مردم کلاهبرداری کردند و به شهروندان توصیه می کنیم که به افراد ناشناس اعتماد نکنند و هرگونه مراوده مالی با شناخت وارایئه مدارک و  مستندات لازم انجام شود.

او تاکید می کند: کلاهبرداران حرفه ای بسیار طمع کار هستند، بهتر است شهروندان آگاه باشند و با حوصله برخورد کنند و عجله و شتاب نداشته باشند، بی شک هر جا که قول پرداخت های کلان و غیر متعارف و سودهای ویژه داده می شود، قطعا در پس آن کلاهبرداری است.

,جاعلان حرفه ای,مجازات قانون,[categoriy]

شگردهای جاعلان حرفه ای

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اصفهان درباره شگردهایی که جاعلان حرفه ای استفاده می کنند، در پاسخ به سوال ایمنا اذعان کرد: متاسفانه امروزه هر شخصی با داشتن رایانه و یک دستگاه پرینتر و اسکنر می تواند بسیاری از اوراق را جعل کند و این امر چندان مشکل نبوده و به سهولت انجام می شود.

قنبری با اشاره به جعل هایی که اتفاق می افتد، بیان می کند: اکنون جعل ها به شکل تغییر و تحلیف در سند است، مثل اینکه فردی در شناسنامه و یا چکی تغییراتی بدهد و تا ساخت یک سند نوین را هم که موجود نیست،  در بر می گیرد به طور مثال صدور کارت پایان خدمت برای شخصی که سربازی نرفته است.

او توضیح می دهد: در جعل عنصری به نام شبیه سازی وجود دارد و زمانی که این کار انجام شود، جرم جعل محقق می شود و قانونگذار در حوزه جعل ها با توجه به اینکه این جعل به چه شکلی انجام می شود،  نوع مجازات ها را متفاوت در نظر گرفته است، طبیعتا وقتی جعل ها به صورت باندی و حرفه ای انجام شود، حداکثر مجازات را پیش بینی کرده است.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اصفهان مجازات شدیدتر را برای جعل اسناد مملکتی و دولتی عنوان می کند و می گوید: هنگامی که موضوع جرم جعل اسناد مملکتی و حکومتی است، قانونگذار مجازات شدیدتری را در نظر گرفته و بر اساس خود جعل (جعل نوشته های رسمی از نوشته های غیررسمی یا جعل در مدرک تحصیلی) مجازات ها متفاوت است.

او در مورد شگردهای جعل ادامه می دهد: از شگردهای جعل، عکس برداری از یک مدرک است و قانونگذار مقرراتی را در نظر گرفته است، کسانی که دفاتر تکثیر و فنی دارند، در صورتی که بخواهند از کارت شناسایی اوراق هویت شخصی، مدارک دولتی و عمومی و سایر مدارک مشابه عکس برداری کنند و این عکس برداری به نوعی باشد که موجب اشتباه با اصل شود، ضرورت دارد که با زدن مهر و گذاشتن علامت، عکس یا رونوشت بودن مورد را مشخص کنند.

قنبری خاطر نشان کرد: در صورتی که این عمل انجام نشود موجب سلب اعتماد عمومی خواهد شد، قانون گذار عمل را جعل می داند و این مدرک جعلی به جای مدرک اصلی مجازات می شود.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اصفهان ضمن اشاره به این نکته که مردم باید اقداماتی برای پیشگیری از جعل اسناد به عمل آورند، اظهار می کند: بهتر است که بدانیم امروز با پیشرفت تکنولوژی جرم جعل هم افزایش پیدا کرده است، مدارک هویتی متعلق به خود شخص است و ضرورت دارد که مردم اصل مدارک و اسنادشان را در اختیار کسی قرار ندهند.

او تاکید می کند: بیشتر معضلات مردم در نوشتن چک است و باید اقداماتی را برای پیشگیری از جعل چک انجام دهند، باید چک را حتما هم به عدد و هم به حروف بنویسند و انتهای نوشته های عادی خود را ببندند و با خودکار خودشان تحلیل و اسناد چک یا قولنامه را انجام دهند.

به گزارش ایمنا،  قوانین کیفری و از جمله قانون مجازات اسلامی، ارتکاب اعمالی که محتویات و مندرجات اسناد و نوشته ها یا امضای آنها را مخدوش کند، جرم دانسته و عنوان «جعل» به آن اعطا و برای آن مجازات تعیین کرده است، جرم جعل از جمله جرایمی است که از دیرباز و از زمان پیدایش خط و اسناد در بسیاری از جوامع وجود داشته و در دهه های اخیر نیز گسترش یافته است .

ساختن یا تغییر دادن آگاهانه نوشته یا سایر چیزهای مذکور در قانون به قصد جا زدن آنها به عنوان اصل برای استفاده خود یا دیگری و به ضرر غیر نیز جعل محسوب می شود.

جرم جعل با وجود اینکه در بسیاری از موارد موجب بردن مال می شود، در زمره جرایم علیه آسایش عمومی و نه جرایم علیه اموال طبقه بندی شده است که این موضوع نشان دهنده توجه به جنبه های غیرمالی آن یعنی سلب اعتماد عمومی و نیز ضررهای غیر مالی است که ممکن است از ارتکاب جعل به اشخاص وارد شود.

.

منبع :

جعل؛ جرمی به بلندای پیدایش خط/ جاعلان چگونه شما را فریب می دهند؟ گردآوری توسط بخش خبرگزاری ایمنا سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات