جزییات پخش ربنای شجریان در ماه رمضان امسال -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد جزییات پخش ربنای شجریان در ماه رمضان امسال ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: جزییات پخش ربنای شجریان در ماه رمضان امسال

ربنای محمدرضا شجریان | استاد شجریان و ربنای ماه مبارک رمضان

 

به گزارش آکاایران: آیا امسال ربنای شجریان در رسانه ملی پخش میشود؟ به گفته های شنیده شده حاکی از این است که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  برای رئیس سازمان صدا و سیما نوشته و در آن خواستار پخش "ربنای" محمدرضا شجریان در ماه مبارک رمضان شده است.

‎یک منبع آگاه روز پنجشنبه از نامه‌ای خبر داد که سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای رئیس سازمان صدا و سیما نوشته و در آن خواستار پخش «ربنای» محمدرضا شجریان در ایام ماه مبارک رمضان شد. 

 

,[categoriy]

‎به گزارش ایرنا، این منبع آگاه به خبرنگار ایرنا گفت: این نامه در حاشیه نشست روز گذشته چهارشنبه سوم خرداد اعضای کابینه «حسن روحانی» تسلیم «عبدالعلی علی عسکری» رئیس سازمان صدا و سیما شده است.

‎هنوز در خصوص تصمیم گیری در مورد پخش «ربنای» استاد شجریان در ایام ماه رمضان سال ۹۶ خبری منتشر نشده است. موضوع این نامه در چند ساعت گذشته در شبکه های اجتماعی بازنشر شده است.

 

,[categoriy]
 
‎استاد محمدرضا شجریان پیشتر بارها گفته بود که «ربنا» متعلق به مردم است. «ربنا» یکی از آثار استاد آواز موسیقی سنتی ایران و شامل چهار دعا از آیات قرآن است که همه با عبارت ربنا آغاز می‌ شود. شجریان ربنا را در دستگاه سه ‌گاه خوانده و با مرکب‌ خوانی (مدولاسیون یا راه گردانی) سری به دستگاه‌ ها و آوازهای دیگر ردیف موسیقی ایرانی از جمله آواز افشاری و گوشه عراق (صبا) می‌ زند و به سه‌ گاه برمی‌ گردد.
 
‎این اثر ۱۹ اردیبهشت سال جاری ثبت ملی شد و «زهرا احمدی پور» معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لوح ثبت ملی آن را به همایون شجریان فرزند محمدرضا شجریان اهدا کرد. استاد آواز ایران مدتی است به علت بیماری تحت مداوا است.

 

,[categoriy]

احتمال پخش ربنای شجریان در ماه رمضان

 

,[categoriy]

 

پخش ربنای شجریان در ماه رمضان

.

منبع : rouzegar.com

جزییات پخش ربنای شجریان در ماه رمضان امسال گردآوری توسط بخش خبرهای گوناگون سایت آکاایران

اخبار اکاایران

تبلیغات