اردوغان: ترامپ به خاطر پیگرد محافظان من در آمریکا عذرخواهی کرد - اخبار سیاسی

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد اردوغان: ترامپ به خاطر پیگرد محافظان من در آمریکا عذرخواهی کرد ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در مصاحبه‌ای مدعی شد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از اتفاق مربوط به درگیری شدید میان محافظان امنیتی ترکیه و معترضان در شهر واشنگتن دیسی عذرخواهی کرده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در مصاحبه‌ای گفت: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از او به خاطر تحت پیگرد قرار گرفتن محافظانش در پی درگیری خشونت آمیز میان محافظان امنیتی اردوغان و معترضان در نزدیکی سفارت ترکیه در شهر واشنگتن در ماه مه عذرخواهی کرده است.

اردوغان به شبکه پی بی اس افزود: ترامپ گفت، از این بابت متاسف است و زمانی که مقامات ترکیه‌ای در چارچوب یک سفر رسمی به آمریکا بیایند این مساله را پیگیری خواهد کرد.

در تاریخ ۱۶ مه چند محافظ امنیتی اردوغان با چند معترض کرد در اطراف اقامتگاه سفیر ترکیه در شهر واشنگتن و در جریان سفر اردوغان به آمریکا درگیر شدند.

گزارش شد که در این درگیری دست‌کم ۹ نفر مجروح و دو تن دیگر دستگیر شدند.

ویدئوها نشان می‌داد که همزمان با نظاره گر بودن رئیس‌جمهور ترکیه از خودرواش محافظان اردوغان اقدام به زدن معترضان می‌کنند.

بعد از آن برخی مقام‌های آمریکایی و بین‌المللی واکنشی منفی به این اتفاق بی‌سابقه نشان دادند و وزارت خارجه آلمان هشدار داد محافظان اردوغان که در آمریکا به خاطر حمله به معترضان تحت تعقیب قرار گرفته‌اند نباید با رئیس‌جمهور به نشست چند ماه پیش گروه ۲۰ در شهر هامبورگ می‌رفتند.

رئیس پلیس شهر واشنگتن این اتفاق را یک "حمله بی‌رحمانه به معترضان صلح طلب" در خارج از اقامتگاه سفیر ترکیه در آمریکا خواند.

آنکارا به اعلام جرم علیه پرسنل امنیتی ترکیه از سوی وزارت دادگستری آمریکا اعتراض کرد. این افراد به حمله به معترضان در جریان سفر اخیر رییس جمهور ترکیه به واشنگتن در مه سال جاری میلادی متهم شده‌اند. به طور کلی ۱۹ تن از جمله مقامات امنیتی ترکیه در تصاویر ویدئویی گرفته شده از درگیری‌های ۱۶ مه سال جاری میلادی با معترضان کُرد در مقابل محل سکونت سفیر ترکیه در واشنگتن دیده می‌شوند. این افراد به دنبال دیدار رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه با دونالد ترامپ، همتای آمریکایی‌اش هم دیده و شناسایی شدند.

پس از آنکه مقامات آمریکایی اعلام کردند که تصاویر گرفته شده نشان می‌دهد محافظان ترک و دیپلمات‌های ترکیه معترضان را کتک زده‌اند، نام سه تن دیگر به این پرونده اضافه شد.

.
اردوغان: ترامپ به خاطر پیگرد محافظان من در آمریکا عذرخواهی کرد گردآوری توسط بخش خبرهای گوناگون سایت آکاایران

اخبار اکاایران

اخرین مطالب آکاایران

تبلیغات