آخوندی: مسکن مهر هویت شهرها را از بین برد - اخبار اقتصادی

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد آخوندی: مسکن مهر هویت شهرها را از بین برد ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


وزیر راه و شهرسازی گفت: پروژه مسکن مهر با کشاندن جمعیت به سمت حاشیه و زاغه نشینی و ایحاد شهر در دل بیابان ها، مرکز شهر را به اسم توسعه مدرنیته بی هویت کرد که امیدواریم هیچ گاه در آینده این چنین طرح ها به اجرا گذاشته نشود.

به گزارش مهر، عباس آخوندی ظهر پنجشنبه، در هفتمین کنفرانس بین المللی توسعه پایدار و عمران شهری و مراسم بازدید از کارخانه ریسباف اصفهان، اظهار داشت: ۹ تا ۱۰ میلیون نفر از مردم کشور در حاشیه شهر و در بدترین وضعیت در حال زندگی هستند.

وی بیان داشت: ۹ میلیون نفر در بافت های میانه شهر زندگی می کنند که در حال فرسودگی است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: تمام این اتفاقات ماحصل مدرنیته کردن شهرها بدون توجه به ماهیت اصلی آن است؛ یعنی اصفهان را در حالی توسعه دهیم که دیگر هویت اصفهان را نداشته باشد و ایرانی بسازیم که رنگ از اصالت ایران نداشته باشد.

وی با اشاره به اینکه برای رفع این چالش نیاز داریم یکبار دیگر به شهر برگردیم و صورت مسئله را پاک نکنیم، ادامه داد: اینکه برای توسعه به بیرون از شهر می رویم و پروژه های بزرگ را کلنگ می زنیم این موضوع، در واقع فرار از مشکلات است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه نیاز اصلی امروز کشور در بازآفرینی شهری است، گفت: منظور از این مقوله برگرداندن جمعیت از دل حاشیه ها به مرکز شهری و دل محلات است.

مسکن مهر هویت شهرها را از بین برد

وی با انتقاد از اقدامات و اجرای پروژه‌هایی که طی این سال ها با عنوان توسعه شهری سبب از بین بردن هویت شهرها شد و مردم را از مرکز شهرها به حاشیه ها برد، افزود: یکی از این پروژه ها اجرای مسکن مهر بود که چند ۱۰ هزار میلیارد تومان صرف آن شد و با کشاندن جمعیت به سمت حاشیه و زاغه نشینی و ایحاد شهر در دل بیابان ها، مرکز شهر را به اسم توسعه مدرنیته بی هویت کرد که امیدواریم هیچ گاه در آینده این چنین طرح ها به اجرا گذاشته نشود.

آخوندی با بیان اینکه مدرنیته کردن شهرها به اسم توسعه بدون توجه به هویت اصلی و ذاتی کلان شهرها آسیب بزرگی را وارده کرده است و همین توسعه مدرنیته ناپایداری را بر شهرها وارد ساخته است، اظهار داشت: امروزه در قالب طرح ها و برنامه های مختلف و کنفرانس ها به دنبال راهکارهای توسعه پایدار در شهر ها هستیم.

وی با اشاره به اینکه ۶۶ هزار هکتار از بافت های شهری ایران دارای بافت های فرسوده است، ادامه داد: تصور ما بر این است که در ۶۶ هزار هکتار بافت فرسوده، حدود ۵۰۰ واحد مسکونی قابل بازآفرینی است که نیاز به اعتبار ۵۰ هزار میلیارد تومان است که به وسیله مردم و بانک ها قابل تامین است.

وزیر راه و شهرسازی با اظهار اینکه در بازآفرینی شهری، شهرداری ها نقش موثری خواهند داشت، تصریح کرد: ما بدنبال رونق محلات در بازآفرینی شهری هستیم که در این زمان خود مردم وارد ساخت و ساز خانه های خود می شوند.

چهارباغ اصفهان به نام بازآفرینی شهری تخریب شد

وی با اشاره به اینکه از سال ۹۳ ستادی در راستای باز آفرینی شهری ستاد کشوری تشکیل و سند آن نوشته شد، گفت: در سیاست های عملی به جای پروژه محوری، برنامه محوری را تعریف کردیم که تمام نهادهای حکومتی، مدنی، محله ای و مردمی در این برنامه ها ایفای نقش کنند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: وقتی سخن از بازآفرینی شهری به میان می‌آید منظور تخریب و ایجاد ساختمان‌های جدید نیست که چنین اتفاق ناگواری برای چهارباغ اصفهان افتاد.

وی افزود: از چهارباغی مملو از کارخانجاتی که هر کدام یک اثر تاریخی محسوب می‌شد، تنها همین کارخانه ریسباف مانده است. این بدترین اتفاقی بود که به اسم توسعه تمامی کارخانجات و آثار باستانی حذف و به یک سکونتگاه مدرن مبدل شدند.

آخوندی گفت: اصفهان یک آئین هزار نقشه است که باید با این نقشه ها و مردم خلق مجدد کنیم.

وی با اشاره به اینکه باید سازمان اجتماعی را بر مبنای محله محور ساخت، بیان داشت: برای ما شهر یک سازمان اجتماعی است که کوچکترین کالبد این سازمان محلات است. محلاتی که مردم را دور هم جمع می کند و به آن محله و شهر هویت می‌دهد.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: خروج مراکز شهری از حالت قدیمی در بازآفرینی شهری با نام توسعه و سوق دادن جمعیت به مکان دورتر، به هویت شهر آسیب وارد می کند.

.
آخوندی: مسکن مهر هویت شهرها را از بین برد گردآوری توسط بخش خبرهای گوناگون سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات