بازخوانی روزهای اعتیاد زیر سایه بهبودی - اخبار اجتماعی

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد بازخوانی روزهای اعتیاد زیر سایه بهبودی ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


نخستین مرکز درمان و بازتوانی مادران معتاد به همراه فرزندان‌شان، روز گذشته در یکی از جنوبی‌ترین مناطق تهران افتتاح شد.

فعالیت نخستین مرکز اقامتی زنان باردار معتاد

مرکزی که توسط جمعیت خیریه «تولد دوباره» و با کمک شهرداری تهران و سازمان بهزیستی کشور، برای ادامه فعالیت نخستین مرکز اقامتی زنان باردار معتاد هدف‌گذاری کرده که سال گذشته در غرب تهران گشایش یافت و در تبلیغات عمومی از مراجعه داوطلبانه تمام زنان معتاد فاقد سرپناه داوطلب بهبودی و ترک مصرف و همچنین مادران باردار معتاد، استقبال کرد.
آن مرکز تا امروز ١٥٠ زن معتاد داوطلب بهبودی را پذیرش و نگهداری کرد که برخی از آنها در زمان پذیرش، باردار بودند و برخی دیگر، مادرانی بودند که حضانت فرزند را به علت اعتیاد، از دست داده بودند اما پس از سپری شدن دوران بهبودی و ترک کامل، مسوولان این انجمن غیردولتی با ارایه تاییدیه درباره صلاحیت مادر، موفق به بازپس‌گیری کودک از شبانه‌روزی‌های بهزیستی و عودت حضانت به مادر شدند.
اما گنجایش اندک این مرکز در مقابل تعداد قابل توجه زنان معتاد که در دوران خیابان خوابی گرفتار بارداری ناخواسته شده بودند، مسوولان این انجمن غیردولتی را واداشت که مرکز دیگری با ظرفیت بیشتر ایجاد کنند.
مرکزی که روز گذشته با حضور وزیر تعاون، معاون رییس‌جمهوری در امور زنان و خانواده، مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران، معاون دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران، رییس سازمان بهزیستی کشور و دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران افتتاح شد و قرار است از امروز - در محلی که از سوی شهرداری تهران تامین شده و با کمک یارانه یک میلیون و ١٠٠ هزار تومانی به ازای هر مادر و کودک که توسط سازمان بهزیستی کشور پرداخت می‌شود - سرپناه ٤٠ زن بهبود یافته دارای فرزند (نوزاد تا ١٢ ساله)، باردار یا مجردی باشد که صرفا به دلیل اعتیاد، از خانواده و جامعه طرد شده و در دوران اعتیاد با رقت‌آورترین شرایط، معاشی در حد زنده ماندن تامین می‌کردند؛
زنانی که از روزهای اعتیاد و خیابان‌خوابی و تن‌فروشی برای تامین هزینه مواد، خاطره‌ای جز تحقیر نداشتند و در یادآوری ساعات از دست رفته‌ای که فقط و فقط در چگونگی تامین تریاک و شیره و شیشه و هرویین و حشیش‌شان بازخوانی می‌شد، برای «اعتماد» تعریف کردند که: «٦ ماه کارتن خوابی کردم که همه آن ٦ ماه با ترس بود، ترس از تجاوز و دزدی و سربه نیست شدن.
بچه‌هایم را، دنیا و احمد امینم را ٦ سال است ندیده‌ام، یک سال است صدای بچه‌هایم را نشنیده‌ام... منشی مطب دندانپزشکی بودم، کارمند شرکت بیمه بودم، لیسانس علوم سیاسی داشتم، ماهی ٣٥٠ هزار تومان درآمد داشتم، به دلیل اعتیاد، هر دو را از دست دادم. پدرم ٣٠ سال شیره کشید.
وقتی اعتیادم را فهمید چنان کتکم زد که انگشت دستم شکست. می‌گفت، تو که من را دیدی، این همه سال، فقر و بدبختی را دیدی، تو چرا رفتی سراغ مواد و اعتیاد ؟ چرا من شدم الگوی تو ؟... بدترین خاطره‌ام از دوران اعتیاد ؟ اینکه وقتی مادرم مرد، هیچ غمی احساس نمی‌کردم.
اعتیاد، اعتماد به نفسم را کشت، شخصیتم را برد... ٧ بار ترک کردم ولی بالاترین مدت پاک بودنم به ١٠ ماه نرسید. پدرم ٣٢ سال تریاک کشید اما یک بار هم نشئگی یا نسخی پدرم را ندیدم. در طول ١٢ سال اعتیاد، کارتن خواب شدم، تن فروشی کردم و فروشنده مواد شدم ولی پولش را هیچ‌وقت به خانه و به سفره مادر و پدرم نیاوردم، مجبور شدم بچه‌ام را سقط کنم چون دوستم می‌گفت بچه مال او نیست.
هیچ روزی از این ١٢ سال را فراموش نمی‌کنم و در پایان هر شب، به فردا فکر می‌کنم؛ به فردایی نامعلوم. دوست دارم مادر بشوم، ازدواج کنم، خانه و زندگی و سقف داشته باشم، مثل همه مردم.
دوست دارم رشته مددکاری بخوانم و دست یک زن تن فروش را بگیرم و نجاتش بدهم. دوست دارم دست پدر و مادرم را در زمان پیر شدن‌شان بگیرم. دوست دارم... دندان هایم سالم باشد.» در مرکز درمان رایگان و بازتوانی مادران معتاد، هیچ اجباری به ماندن نیست اما این امکان وجود دارد که در صورت بی‌سرپناهی، زنان و فرزندشان ٦ ماه یا بیشتر هم در این مرکز بمانند تا زمانی که با حرفه‌آموزی و پیدا شدن شغل مناسب، به خودکفایی برسند. دوره درمان اعتیاد مادر و فرزندش، در مراکز خارج از این محل اقامتی سپری خواهد شد و رضا قدیمی؛ مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران هم در گفت‌وگو با «اعتماد» اشاره کرد که این مرکز، نخستین «بهاران» بازتوانی مادر و کودک در تهران است که در سالگرد راه‌اندازی مراکز بازتوانی بهبود یافتگان اعتیاد، فعالیت خود را آغاز می‌کند.

.
بازخوانی روزهای اعتیاد زیر سایه بهبودی گردآوری توسط بخش خبرهای گوناگون سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات