.

محمد رضا حاتمی کارویژه تحولات سوریه در امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد محمد رضا حاتمی کارویژه تحولات سوریه در امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

محمد رضا حاتمی کارویژه تحولات سوریه در امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران
,تحولات سوریه، امنیت ملی ایران، موازنه تهدید,[categoriy]

آکاایران: محمد رضا حاتمی کارویژه تحولات سوریه در امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

آکاایران: پژوهش حاضر این فرضیه را بررسی می کند که امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در صورت تداوم بحران در سوریه با توجه به افزایش تهدیدات از سوی رقبای منطقه ای و فرا منطقه ای کاهش می یابد.

چکیده:  

تحولات سوریه از زمان آغاز تا کنون، یکی از مهم‌ترین رویدادهایی است که سیاست خارجی و بالطبع امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران را تحت تأثیر قرار داده است. به‌طوری‌که وضعیت سوریه برای جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان بازی با حاصل جمع جبری صفر درآمده و هرگونه تحول بنیادین در ساختار سیاسی این کشور ضریب امنیتی ایران را به‌شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. کشور سوریه برای سال­های متمادی، نقش دروازۀ ورود ایران به جهان عرب، محور مقاومت و اتصال استراتژیک ایران به مدیترانه و خاور نزدیک را داشته است. این امر موجب شده  تا تضعیف سوریه و سرنگونی بشار اسد موجب تضعیف محور مقاومت و کاهش نفوذ منطقه‌ای ایران ‌شود. اهداف مقالۀ مذکور به شرح ذیل است:

به گزارش آکاایران: 1. تبیین دلایل اهمیت راهبردی سوریه برای جمهوری اسلامی ایران؛ 2. تشریح نحوه تأثیرگذاری تحولات سوریه بر امنیت ملی ایران در حوزه‌های مختلف؛ 3. تبیین نحوۀ رقابت ایران با قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در سوریه و 4. تبیین راهبرد امنیتی ایران در قبال تحولات سوریه.

همچنین، پژوهش حاضر این فرضیه را بررسی می‌کند که امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در صورت تداوم بحران در سوریه با توجه به افزایش تهدیدات از سوی رقبای منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای کاهش می‌یابد. برای ارزیابی فرضیه از نظریه «موازنه تهدید»[1] استفاده شده که می­تواند تهدیدات پیش­روی ایران در سوریه را به‌درستی تحلیل کند. یافته‌های تحقیق نشان می‌دهد که بحران سوریه تهدید برای امنیت ایران است و به دلیل برهم خوردن توازن تهدید علیه ایران، این کشور تلاش دارد تا با حل بحران به موازنه سازی قدرت مبادرت ورزد.

واژگان کلیدی: تحولات سوریه، امنیت ملی ایران، موازنه تهدید، رقابت منطقه­ ای.

پی نوشت:

[1].  Balance of Threat

واژه‌های کلیدی: تحولات سوریه، امنیت ملی ایران، موازنه تهدید، رقابت منطقه‌ای.

نویسنده:

محمد رضا حاتمی: دانشیار دانشگاه پیام نور

فصلنامه پژوهشهای سیاسی جهان اسلام  - سال پنجم، شماره 4 (پیاپی 17)، زمستان 1394.

برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید. 

,تحولات سوریه، امنیت ملی ایران، موازنه تهدید,[categoriy]
 

.

منبع :

محمد رضا حاتمی کارویژه تحولات سوریه در امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران گردآوری توسط بخش اخبار امروز خبرگزاری فارس سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات