استدلال روزنامه اردنی در چرایی اشتباه بودن همه پرسی جدایی -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد استدلال روزنامه اردنی در چرایی اشتباه بودن همه پرسی جدایی ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: همه پرسی جدایی کردستان عراق به رغم همه مخالفت های داخلی و خارجی دوشنبه (دیروز) برگزار شد و قرار است فردا نتیجه آن اعلام شود.


به گزارش آکاایران: خبرگزاری فارس: یک روزنامه اردنی با اشاره به این موضوع که همه‌پرسی جدایی کردستان با مخالفت کشورهای همجوار برگزار شد، تصریح کرد: نتیجه این همه‌پرسی هر چه باشد «بی‌فایده» است.

همه‌پرسی جدایی کردستان عراق به رغم همه مخالفت‌های داخلی و خارجی دوشنبه (دیروز) برگزار شد و قرار است فردا نتیجه آن اعلام شود.

روزنامه «الغد» اردن در گزارشی در این باره نوشت: جدای از اینکه نتایج همه‌پرسی استقلال باشد یا نباشد، اگرچه هم این نتیجه، با اختلاف بسیار زیاد «بله به جدایی» باشد، برآوردها نشان می‌دهد برگزاری این همه‌پرسی در سایه مخالفت کشورهای همجوار و پیامدهای احتمالی آن، «پرشی در هواست» که کاری انجام شده اما مشخص نیست نتیجه آن چه باشد. تنها اسرائیل با این همه‌پرسی اعلام موافقت کرده؛ این حمایت خبیثانه‌ای است که هدف از آن باز شدن دری برای اسرائیل برای رفتن به سمت توطئه‌های استعماری تا بالاترین حد ممکن است.

در ادامه این گزارش آمده است: در ادامه باید تأکید کنیم که حق تعیین سرنوشت برای ملت‌ها حق مقدسی است و رژیم صهیونیستی در ابتدا باید به اعطای این حق به ملت فلسطین متعهد باشد بعد موافقت خود با برگزاری همه‌پرسی کردستان را اعلام کند. اسرائیل قطعنامه 3236 سازمان ملل مربوط به سال 1974 که با 82 رأی موافق، 8 رأی مخالف و 37 رأی ممتنع تصویب شد را زیر پا گذاشته؛ قطعنامه‌ای که بر حقوق ثابت ملت فلسطین و حق تعیین سرنوشت تأکید می‌کند. این قعطنامه توسط رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخته نشده و این رژیم را از حق نظر دادن درباره حقوق ملت‌های دیگر محروم کرده است.

نویسنده این گزارش در روزنامه الغد در ادامه نوشت: کردهای عراق در طول سال‌های گذشته تلاش کرده‌اند از نژاد، قومیت و زبان خود در دولت مرکزی این کشور حفاظت کنند. معتقدم کردستان به خاطر عجله‌ای که در نتایج (مربوط به همه‌پرسی) داشت قبل از واضح شدن شرایط در منطقه، در عملی کردن این موضوع عجله کرد و بیم آن می‌رود که تجربه شکست «مصطفی بارزانی» پدر مسعود بارزانی (رئیس منطقه کردستان) تکرار شود. در دسامبر 1945، حزب دموکرات کردستان ایران با حمایت اتحاد جماهیر شوروی تشکیل جمهوری مهاباد در مناطق شمال‌غربی ایران را اعلام کرد اما عمر آن بیشتر از 11 ماه نبود.

در پایان این گزارش آمده است هر همه‌پرسی‌ای، وجود توافق بین‌المللی و نیز حمایت کشورهای همسایه را می‌طلبد و نمی‌توان فقط به حمایت رژیم صهیونیستی اکتفا کرد و بقیه صداها را نشنید، بارزانی قصد تکرار تجربه ناکام پدرش را دارد، با وضعیت فعلی، نتیجه همه‌پرسی هر چه باشد «بی‌فایده» خواهد بود و گویا قرار است کردهای عراق در قفسی بزرگ در سایه محاصره کشورهای همجوار قرار گیرند.

 

.

منبع :

استدلال روزنامه اردنی در چرایی اشتباه بودن همه پرسی جدایی

استدلال روزنامه اردنی در چرایی اشتباه بودن همه پرسی جدایی گردآوری توسط بخش خبرگزاری فردا سایت آکاایران

اخبار اکاایران

اخرین مطالب آکاایران

تبلیغات