.

قوانینی که ما را وادار به تقلب می کند -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد قوانینی که ما را وادار به تقلب می کند ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: شاید شما هم ماجرای عجیب صادرات سیب در قبال واردات موز را شنیده باشید. پیشنهادی که در اوایل سال ٩٥ به منظور حمایت از صادرات تولید داخلی در قبال واردات از سوی وزارت جهاد و کشاورزی به کار بسته شد.


خبرگزاری میزان: شاید شما هم ماجرای عجیب صادرات سیب در قبال واردات موز را شنیده باشید. پیشنهادی که در اوایل سال ٩٥ به منظور حمایت از صادرات تولید داخلی در قبال واردات از سوی وزارت جهاد و کشاورزی به کار بسته شد تا با مدلی ساده انگارانه هم بیشتر صادر کنیم و هم معقول تر وارد کنیم.
 
اما از آنجایی که هر فنی یک بدلی دارد، فستیوالی از تخلفات رنگارنگ در فرایند صادرات سیب به ازای واردات موز به دست بازرگانان ایرانی رقم خورد و کار را به جایی رساند که بی استعدادترین بازرگان هم حاضر بود سیب های ایرانی را بخرد و به دریا بریزد، اما در قبال آن بتواند موز وارد کند.
 
به گزارش آکاایران: البته که بودند تاجران مستعدی که با کلک های عجیب تری نظیر صادرات سوری سیب ایرانی و یا خرید سیب های دور ریز سعی در ماهیگیری از بازار واردات موز داشتند. به هرحال هرچه بود در همان ماه ها با دخالت گمرک بساط فرمول موز در ازای سیب برچیده شد و مسئولان سعی کردند تا با خلاقیت های دقیق تری تولید ملی را روی ریل صادرات قرار دهند.
 
اکنون، اما اتفاقی شبیه به این در بازار خودروهای خارجی و واردات آن به کشورمان در حال تحقق است.
 
دستورالعملی که اگرچه وصف خلاقیت های آن در این چند خط نمی گنجد، اما نشان داده ما تا همیشه عجیب ترین مدیران جهان را در کشورمان به کار گرفته ایم. واردات خودروهای خارجی در ازای صادرات خودروهای ایرانی و یا واردات به ازای تولید از جمله شاهکارهای دستور العمل نوین است که جدا از آمیختگی شدید مبحث تولید و تجارت موجب می شود بازرگانان خودرویی به سرنوشت تاجران موز دچار شوند.
 
با این تفاوت که دیگر سیب ها به دریا ریخته نخواهد شد و به جای آن پرایدها و سمندهای ایرانی با قیمت ارزان صادراتی در کشورهای بی نام نشان تلنبار می شوند و مابه ازای شان خودروهای لوکس و جذاب وارد می شود.
 
در پایان ماجرا، اما همه راضی هستند. خودروساز محصول بی کیفیت تولیدی اش را صادر کرده، واردکننده خودروی داخلی را تا آنسوی مرز کشانده و جایی همان نزدیکی ها رها کرده (چرا که نه خریداری برای آن وجود دارد نه قیمت بالایی دارد که از فروشش ارزش افزوده ای به دست آید)، خودروی خارجی به چند برابر قیمت خودروی داخلی وارد کشور شده، دولتمردان هم از تدبیر جدیدشان خرسند هستند چرا که هم مشکل تولید حل شده و هم تجارت.
 
در این میان تنها مردمانی میمانند که قربانی فرمولاسیون مبتکرانه دولتی ها شده اند. فرایندی که در آن هرقدر متقلب تر باشی موفق تر خواهی بود و قوانین نیز به خودی خود تو را به ورطه تقلب راهی می کنند. در نهایت این سیکل معیوب با مردمانی شبیه به ما و مسئولانی شبیه به شما تا همیشه ادامه خواهد یافت.
 
علی اکبرزاده
کارشناس اقتصادی و رسانه
.

منبع :

قوانینی که ما را وادار به تقلب می کند

قوانینی که ما را وادار به تقلب می کند گردآوری توسط بخش خبرگزاری فردا سایت آکاایران
تبلیغات