ترامپ، نعل را وارونه می زند -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد ترامپ، نعل را وارونه می زند ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا برخلاف سایر اعضای ۱+۵ خواهان بازگشت برجام به نقطه صفر آن شده است به این معنی که همه اعضای ۱+۵ به همراه ایران بار دیگر برای انجام مذاکرات برای برنامه هسته ای ایران گرد هم جمع شوند.
 دکتر صلاح الدین هرسنی مدرس علوم سیاسی و روابط بین الملل با این مقدمه در «جهان صنعت» نوشت: این خواسته ترامپ مکرر در مواضع گذشته و اخیرا هم در نشست هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک نمود یافته است. از میان اعضای کلیدی کابینه، فقط نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل ترامپ را در ایده بازگشت برجام به شرایط قبل همراهی می کند در صورتی که سایر افراد کلیدی کابینه، افرادی مانند رکس تیلرسون، جیمز ماتیس و مک مستر خواهان ادامه حضور آمریکا در برجام هستند.

به واقع اصرار ترامپ برای بازگشت برجام به نقطه صفر به معنای آن است که او در میان همگنان خود نعل وارونه می زند. به واقع ریشه اصلی و اصرار بر مذاکره دوباره برجام، از نگرش رادیکال و البته پر نوسان ترامپ در قبال برجام و نوع توافق ناشی است. آن گونه که ترامپ به کرات اعلام کرده است و می کند، توافق با ایران در برجام بدترین نوع توافق ممکن آمریکا و غرب با این کشور بوده است.

همین توافق بد با ایران بوده است که به این کشور اجازه داده است تا به رفتار های ثبات زدای خود در منطقه ادامه دهد و برای تهدید منافع آمریکا و براندازی متحدانش تلاش کند.ترامپ در پیگیری ایده بازگشت برجام به نقطه صفر به دنبال آن است که القا کند که ایران به روح برجام عمل نکرده است.

توسعه شتاب گیرنده برنامه موشکی و مداخله در یمن و سوریه از مهم ترین مصادیقی است که ترامپ برای ادعای خود بر آن تاکید کرده است.
هدف اصلی و غایی ترامپ در پیگیری این ایده بیشتر برای آن است که ایران نتواند از مزایای پیش بینی شده در برجام استفاده کند به گونه ای در آینده شرایط برای کناره گیری و خروج ایران از برجام فراهم آید. به عبارت دیگر با وجود انجام تمام تعهدات از سوی ایران، سیاست ترامپ همواره بر این امر مبتنی بوده تا با مانع تراشی، ایران را تحریک به انجام اقدامات حساسیت برانگیز کند.

در واقع بینانه ترین شرایط، ایده ای را که ترامپ به دنبال آن است، متضمن هیچ فایده راهبردی برای ترامپ و همگنانش نیست چراکه این ایده ایران را به اتخاذ راهبردی وا می دارد که مسلما می تواند در حکم پاشنه آشیل ترامپ و بزرگ ترین کابوس متحد منطقه ای آن یعنی اسراییل باشد در حقیقت هر گونه تلاش برای بازگرداندن برجام به نقطه صفر فقط موازنه را به نفع ایران تغییر می دهد چراکه بازگشت به نقطه صفر متضمن دادن امتیازات فراوان به ایران خواهد بود مثلا ایران می تواند برای استرداد ۱۰ تن اورانیوم غنی شده به کشور از آمریکا امتیاز بگیرد؛ مساله ای که همواره موجب کابوس و هراس آمریکا و اسراییل بوده است.

از طرف دیگر ایران خود را به حفظ برجام متعهد می بیند و هیچ گاه برنامه ای برای ترک و خروج از برجام ندارد. گزارشات اخیر آمانو از برنامه های هسته ای ایران و ماندن اتحادیه اروپا در کنار ایران نشان داده است که ایران هم به روح و هم به جسم برجام متعهد و وفادار بوده است و همچون ترامپ هیچ گاه در راستای نقض آن حرکت نکرده است.
.

منبع :

ترامپ، نعل را وارونه می زند

ترامپ، نعل را وارونه می زند گردآوری توسط بخش خبرگزاری اعتدال سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات