.

عارف: از گفتمان انتقادی در دانشگاه نباید ترسید -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد عارف: از گفتمان انتقادی در دانشگاه نباید ترسید ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
محمدرضا عارف در یادداشتی در روزنامه شرق نوشت: فرارسیدن پاییز طبیعت، نوید آغاز بهار نشاط آفرین دانش اندوزی و فصل پرشور و دوباره حضور نسل جوان و آینده ساز کشور در دانشگاه است. آغاز سال تحصیلی نوین نه تنها جانی مجدد به پیکره دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور می بخشد، بلکه کلیت جامعه را با حرکتی شتابنده به سوی کار و امید به فردای بهتر رهنمون می شود.
امروز و در دنیای معاصر «دانشگاه» با مفاهیمی نوین و در مواردی حتی متفاوت با تعاریف سنتی آن، روبه روست. اگر در گذشته نه چندان دور مراد از دانشگاه تنها مرکزی برای علم اندوزی بود، اینک، دانشگاه نهادی است که در کنار نقش آفرینی در توسعه علمی هر کشور، جایگاهی رفیع و بی بدیل را در توسعه اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و حتی اقتصادی، از آن خود کرده است. مروری کوتاه بر تاریخ آموزش عالی کشور، نشانگر رشد چشمگیر و قابل تحسین این حوزه نسبت به سایر بخش هاست. هرچند، اینک و پس از گذشت حدود چهار دهه از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، باید دغدغه کیفیت دانشگاه ها را جایگزین دلمشغولی کمی آنها کرد. بازنگری در امور کیفی آموزش و پژوهش در مراکز و مؤسسات آموزش عالی موجود و تدوین استانداردهای لازم برای تأسیس مراکز نوین از این دست، می تواند تضمین کننده رشد کیفی دانشگاه های ما در دهه های آینده باشد که در حالت عادی ارتقای جایگاه بین المللی ما را در این حوزه به دنبال خواهد داشت.
به گزارش آکاایران: روی دیگر توجه به وضعیت دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در کشور، به رسمیت شناختن نقش دانشگاه و دانشگاهیان در فرایند توسعه اجتماعی، سیاسی و فرهنگی جامعه است. دانشگاهی که رابطه خود را با جامعه و نیازهای آن قطع یا کم رنگ کند، قطعا در رسیدن به اهدافش، محکوم به شکست خواهد بود. از دیرباز دانشگاه برای جامعه ایرانی نشانی از مدنیت و حضور مؤثر در فرازونشیب های اجتماعی و سیاسی بوده است. باید به دانشگاه و خصوصا به دانشجویان این فرصت را داد تا آزادانه مسائل مختلف جامعه و مردم خود را ببینند و در مورد آنها با رویکردی منتقدانه سخن بگویند. محروم کردن دانشگاه از گفتمان انتقادی، در حقیقت محروم ساختن کشور از تفکر زلال و خیراندیشانه فرهیخته ترین و پرتوان ترین قشر اجتماعی کشور است. از وجود گفتمان های انتقادی در دانشگاه نباید ترسید؛ هراس باید از آنجا ناشی شود که از رسیدن صدا و پیام مصلحانه دانشگاهیان به هر بهانه و دلیل جلوگیری شود و خواسته و ناخواسته فضای رسمی گفتمان انتقادی به فضای امنیتی و محیط های پنهان و غیررسمی سوق داده شود.
همان گونه که رهبر معظم انقلاب نیز بارها تأکید فرموده اند، باید در برابر کنش های دانشجویی صبر و تحمل داشت، چراکه دوران دانشجویی دوران آزمون و خطاست؛ دورانی که باید دانشجو بیاموزد و این آموزه ها را در آینده کشور به کار گیرد. ورود دیگر نهادها به موضوعات دانشگاه- به هر بهانه و توجیه- چشم انداز روشنی را از رشد سرزندگی، طراوت و مسئولیت پذیری اجتماعی در محیط های دانشگاهی به نمایش نخواهد گذاشت. باید به دانشگاه و دانشجویان اعتماد و اطمینان کرد و بستر رشد سیاسی و فرهنگی آنان را مهیا نمود.
نقش مؤثر و روشنگرانه دانشگاهیان در رخدادهای مهم اخیر، مانند انتخابات مجلس شورای اسلامی، شوراهای اسلامی شهر و روستا و ریاست جمهوری، نشان داد که مردم ما همچنان به دانشگاه اعتماد دارند. اینک نوبت مسئولین است که با اعتماد بیشتر و اطمینان کافی تر به دانشگاه، زمینه مشارکت این نهاد مقدس را در دیگر رخدادهای اجتماعی فراهم کنند. خصوصا انتظار می رفت (و هنوز هم می رود) رئیس جمهور محترم، با توجه به همراهی ممتاز و قابل تأملی که دانشگاهیان در انتخابات اخیر از خود نشان دادند، معرفی وزیری عالم، کاردان، مدبر، آشنا به فضای دانشگاه و دارای مقبولیت در بین جامعه دانشگاهی را در اولویت تعیین ترکیب کابینه نوین قرار می داد، تا آموزش عالی ما سال نوین تحصیلی را با آرامش و انگیزه بیشتری شروع نماید. روا نیست دانشگاه های ما که تربیت کننده بخش اعظمی از وزیران و مدیران ارشد سابق و حال بوده اند، سال تحصیلی نوین خود را با دغدغه نابسامانی در وضعیت مدیریت این وزارتخانه آغاز کنند. امیدوارم با انتخاب فردی شایسته- بر مبنای توانایی، تجارب و خصلت های برجسته اخلاقی؛ و نه بر اساس تبلیغات و رایزنی های متأسفانه معمول- برای تصدی این وزارتخانه، پاسخی درخور به مشارکت متعهدانه دانشگاهیان در انتخابات اخیر و تلاش مستمر و طولانی آنها برای استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران و دفاع از ارزش های انقلاب اسلامی، داده شود.
در خاتمه سخن مایلم آغاز فرخنده و مجدد سال تحصیلی نوین را به تمامی دانشگاهیان محترم، خصوصا دانشجویان گرامی که همواره برای کشور موجب غرور و افتخار بوده اند، تبریک بگویم و از خداوند متعال سربلندی و موفقیت دانشگاه ها و دانشگاهیان ایران اسلامی را مسئلت کنم؛ که سربلندی آنها سربلندی مردم شریف و کشور بزرگ ایران است.
.

منبع :

عارف: از گفتمان انتقادی در دانشگاه نباید ترسید

عارف: از گفتمان انتقادی در دانشگاه نباید ترسید گردآوری توسط بخش خبرگزاری انتخاب سایت آکاایران
تبلیغات