نقش منافقانه اسرائیل در همه‌پرسی اقلیم کردستان -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد نقش منافقانه اسرائیل در همه‌پرسی اقلیم کردستان ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: پایگاه انقلاب نیوز: رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه اروپایی‌ها باید دقت کنند که مخالفت با برنامه موشکی ایران راه به جایی نخواهد برد، تصریح کرد: ما بر سر مسائل امنیتی و دفاعی حاضر نیستیم هیچ گامی به عقب برداریم.

 
نقش منافقانه اسرائیل در همه‌پرسی اقلیم کردستان
,انقلاب,انقلاب,انقلاب اسلامی,[categoriy]

آکاایران: نقش منافقانه اسرائیل در همه‌پرسی اقلیم کردستان

به گزارش پایگاه خبری انقلاب نیوز :

به گزارش آکاایران: سیدکمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی دوشنبه در نشست مشترک با میشل دوکلو، مدیرکل آکادمی دیپلماسی فرانسه که با حضور جمعی از صاحبنظران و پژوهشگران روابط خارجی در محل شورای راهبردی روابط خارجی برگزار شد، درباره شبهه‌افکنی‌های غرب در خصوص برنامه موشکی ایران اظهار داشت: این یکی از مسائلی است که اروپایی‌ها باید دقت کنند که مخالفت با برنامه موشکی ایران راه به جایی نخواهد برد. ما بر سر مسائل امنیتی و دفاعی حاضر نیستیم هیچ گامی به عقب برداریم.

*تغییر موضع فرانسه در موضوع سوریه

میشل دوکلو مدیرکل آکادمی دیپلماسی فرانسه درباره مواضع پاریس در قبال بحران سوریه اظهار داشت: در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در ماه مه سال 2017، بحث‌های زیادی درباره مواضع فرانسه در قبال بحران سوریه مطرح شد و بیشتر نامزدها به انتقاد از مواضع پنج تا هفت سال گذشته فرانسه در قبال سوریه پرداختند.

وی افزود: امانوئل ماکرون نیز درباره بحران سوریه مواضع محتاطانه‌ای مطرح کرد و از محکوم کردن بشار اسد پرهیز نمود؛ در حالی که رویکرد اولاند، رئیس جمهور سابق فرانسه خلاف این بود.

مدیرکل آکادمی دیپلماسی فرانسه ادامه داد: ماکرون همچنین ایده تشکیل گروه تماس برای ایجاد یک ساختار و چارچوب کارکردی‌تر جهت میانجیگری بین‌المللی برای حل بحران سوریه را پیشنهاد داد. او همچنین پس از آنکه به ریاست جمهوری رسید، پیش‌شرط حذف اسد برای آغاز مذاکرات سیاسی درباره آینده سوریه را مطرح نکرد. در واقع او سعی دارد در واکنش به انتقادات عمومی از مواضع خشک دولت سابق در قبال بحران سوریه، به سمت یک رویکرد کاربردی‌تر و عملگرایانه‌تر برای رسیدن به یک راه حل سیاسی مشخص در بحران سوریه حرکت کند.

دوکلو درباره میزان احتمال موفقیت گروه تماس برای حل بحران سوریه گفت: ایده تشکیل گروه تماس محدودیت هایی دارد، از جمله آنکه فرانسه نیروی نظامی زیادی در منطقه از جمله در سوریه ندارد و با توجه به نفوذ کم این کشور در سوریه، نمی‌تواند راه حلی ارائه کند. اما ایجاد یک چارچوب بین‌المللی مشروعیت‌زا همچون گروه تماس به نفع ایران و روسیه هم خواهد بود.

مدیرکل آکادمی دیپلماسی فرانسه درباره اهمیت مشارکت فرانسه در گفتگوهای سیاسی اظهار داشت: از یک سو اختلافات جدی بین ایران و آمریکا وجود دارد و از سوی دیگر بین روسیه و آمریکا در مسائل مختلف تفاهم موجود نیست که همین مسئله می‌تواند راه  را برای رسیدن به یک توافق جمعی سخت‌تر کند. در چنین شرایطی، کشورهای اروپایی مثل فرانسه نه تنها می‌توانند به عنوان میانجی ظاهر شوند، بلکه می‌توانند در حوزه اقتصادی از جمله بازسازی سوریه نیز مشارکت جدی دارا باشند.

وی اضافه کرد: در عین حال، فرانسه اعتقاد دارد که ایران حتما باید در مذاکرات‌های مربوط به آینده بحران سوریه حضور داشته باشد. از همین رو فکر می‌کنم که به زودی گفت‌وگوهایی بین دو کشور درباره معیارهای لازم برای خروج از بحران سوریه برگزار شود. البته نشست آستانه نیز می‌تواند به حل بحران سوریه کمک خوبی کند مشروط به آنکه نتایج آن مورد تائید جامعه جهانی قرار گیرد. در مجموع نمی‌دانم که ایده گروه تماس به نتیجه برسد یا نه، اما می‌تواند برای پارامترهای خروج از بحران مفید باشد.

این دیپلمات باسابقه فرانسوی درباره راه حل پایان بحران سوریه نیز گفت: لازم است تا یک دوره انتقالی در سوریه تا زمان رسیدن به یک راه حل مناسب توسط جامعه جهانی شکل بگیرد تا در طی آن فرایندها برای تغییر قانون اساسی و انتخابات آینده حاصل شود.

مدیرکل آکادمی دیپلماسی فرانسه با اشاره به اهمیت بحران سوریه برای سیاست خارجی فرانسه اظهار داشت: رئیس جمهور ماکرون در ابتدای سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل به مسئله سوریه پرداخت که نشان از اهمیت بحران این کشور برای فرانسه دارد، ماکرون در ابتدای ریاست جمهوری خود نیز اقدامات سازنده‌ای در قبال بحران لیبی انجام داد که از جمله آنها می‌توان به دعوت از مخالفان اصلی لیبی به فرانسه برای مذاکره با آنها اشاره کرد.

*پیچیدگی برجام در دوران ترامپ را پیش‌بینی نکرده بودیم

دوکلو درباره سیاست ترامپ در قبال برجام نیز اظهار داشت: آنچه ما درباره برجام پیش بینی نکرده بودیم پیچیده شدن اوضاع توسط ترامپ بود. اکنون منتظریم تا اواسط اکتبر او نظر نهایی خود درباره تعهد ایران به برجام را اعلام کند تا پس از آن کنگره نیز نظر نهایی خود را بدهد و در نهایت مشخص شود که تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع خواهد شد یا نه. اگر ترامپ تصمیم به تشدید سیاست‌های خود علیه ایران بگیرد، گزینه‌های متعددی از جمله ترک یکجانبه توافق و فشار بر سایر کشورها برای خروج از آن و همچنین باقی ماندن آمریکا در برجام در عین تشدید تحریم‌ها متصور است.

دیپلمات کهنه‌کار فرانسوی درباره راهبرد فرانسه در قبال رویکردهای آینده ترامپ در قبال برجام اظهار داشت: درباره تصمیم آتی ترامپ در قبال برجام، ما شاهد یک استراتژی دوگانه از سوی فرانسه خواهیم بود. نخست آنکه فرانسه سعی دارد بر نگاه آمریکا در قبال برجام تاثیر بگذارد. اگرچه صحبت‌های اخیر ماکرون درباره آزمایش موشکی ایران، نقش ایران در تحولات منطقه و برجام پس از 2025 چندان خوشایند ایرانی‌ها نبوده است، ولی با این حال ماکرون می‌تواند برای حل مسئله برجام در مقامات آمریکا اثرگذار باشد. جنبه دیگر استراتژی ماکرون، به واکنش وی به خروج ترامپ از برجام مربوط است. اگرچه در این خصوص هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است، اما ما امیدواریم ترامپ تصمیم به خروج از برجام نگیرد، هرچند که در صورت خروج آمریکا از توافق، فرانسه باز هم برجام را محترم خواهد شمرد و تقریبا آن را اجرا خواهد کرد.

*حمایت فرانسه از حفظ یکپارچگی سوریه و عراق

مدیرکل آکادمی دیپلماسی فرانسه درباره سیاست این کشور در قبال آینده سوریه و عراق گفت: فرانسوی‌ها باید تاوان مشارکت خود در قرارداد سایکس پیکو که باعث تقسیم منطقه شد را قبول کنند و تبعات آن را به دوش کشند. از همین رو فرانسه امروز از یکپارچگی سوریه حمایت می‌کند و مخالف جدایی اقلیم کردستان از عراق است. اگرچه مسئله کردی در نهایت باید حل شود، اما راه حل آن جدا شدن کردها از کشورهای منطقه نیست. در مجموع شرایط منطقه بسیار پیچیده است و از همین رو گفتگوهای بین فرانسه و ایران ضرورت بیشتری پیدا می‌کند، البته نباید منتظر نتایج سریع برای گفتگوهای فیمابین بود، ضمن آنکه باید به توافقات موجود نیز اتکا کرد.

*افزایش امیدها به روابط نزدیک‌تر تهران و پاریس

به گزارش فارس، خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در ادامه این نشست درباره مواضع فرانسه در قبال عراق و سوریه اظهار داشت: خوشبختانه مواضع نوین فرانسه در قبال سوریه و اقلیم کردستان امیدها را برای روابط نزدیک تر تهران و پاریس جهت حل مشکلات منطقه ای بیشتر کرده است. اگرچه اروپایی‌ها به موقع به حمایت از دولت‌های مستقر در مقابله با تروریسم نپرداختند و شاهد نوعی بی‌تفاوتی آن‌ها در قبال مسئله تروریسم بودیم، اما خوشحالیم که امروز فرانسه در این مسئله پیشتاز شده است، چرا که با توجه به جای پایی که این کشور در منطقه دارد، می‌تواند در حل مسائل منطقه نقش آفرینی کند. ایران نیز از نقش‌آفرینی مثبت فرانسه در منطقه استقبال می‌کند تا بتواند همراه این کشور به حل بحران‌ها کمک کند.

*اقدامات ایران در سوریه نتیجه بخش بوده است

خرازی با تاکید بر اهمیت نقش ایران در مبارزه با تروریسم در منطقه گفت: کسی نمی‌تواند نقش جدی ایران در مبارزه با تروریسم را انکار کند و کسانی هم که مدعی هستند ایران نقش بی‌ثبات‌کننده دارد، نمی‌توانند این واقعیت را کتمان کنند که ایران در حمایت از دولت‌های سوریه و عراق در مقابله با داعش و جبهه النصره نقش جدی داشته است و اگر امروز شاهد پیروزی‌های دولت سوریه و عراق و شکست تروریسم در منطقه هستیم، به دلیل نقش برجسته ایران در مبارزه با تروریسم است. چنانکه اگر ایران کمک نمی‌کرد، امروز ما شاهد لیبی دوم در سوریه بودیم که در آن جنگ‌های گسترده داخلی شکل گرفته بود. بنابراین باید گفت که اقدامات ایران در سوریه نتیجه بخش بوده است، به طوری که امروز نه تنها تروریست‌های سوریه در حال شکست خوردن هستند، بلکه آرامش نسبی نیز در عراق و سوریه برقرار شده است.

رئیس شورای راهبردی درباره آینده بحران در سوریه تاکید کرد: خواست ایران برقراری یک دولت دموکراتیک در سوریه با رای مردم است، البته باید مراقب بود که خلاء نبود یک دولت مقتدر در دوران انتقالی شرایط را برای حضور مجدد تروریست‌ها فراهم نکند. برای تحقق این هدف ، نمایندگان باید توسط مردم انتخاب شوند و انتخابات نیز توسط ابتکارات سیاسی که از طریق مذاکرات سیاسی حاصل می‌شوند، تضمین گردد.

*برای همه سناریوهای برجامی آمادگی داریم

خرازی درباره سنگ‌اندازی‌های آمریکا در برجام اظهار داشت: برجام یک سند سیاسی مورد توافق 1+5 است که توسط شورای امنیت نیز تائید شده است. بنابراین هر کشوری که بخواهد با آن مخالفت کند یا از برجام خارج شود در واقع با مصوبه سازمان ملل مخالفت کرده است. بنابراین آنچه آمریکا امروز انجام می‌دهد در درجه اول خدشه وارد کردن به اعتبار خود این کشور است، چرا که اگر دولتی توافقی را امضا کرد، دولت بعد نیز باید به آن پایبند باشد، اما این مسئله در آمریکا بالعکس است؛ همچنانکه در موضوع کوبا نیز شاهد آن بودیم. بنابراین نمی‌شود به چنین دولتی اعتماد کرد. در مورد اروپایی‌ها هم در صورت ماندن و یا خروج از برجام سناریوهایی محتمل است که برای همه آنها نیز آمادگی داریم و استراتژی‌های خودمان را که اتکا به مردم است، دنبال می‌کنیم.

*مخالفت با برنامه موشکی ایران راه به جایی نخواهد برد

رئیس شورای راهبردی درباره شبهه‌افکنی‌های غرب در خصوص برنامه موشکی ایران نیز اظهار داشت: این یکی از مسائلی است که اروپایی‌ها باید دقت کنند که مخالفت با برنامه موشکی ایران راه به جایی نخواهد برد. ما بر سر مسایل امنیتی و دفاعی حاضر نیستیم هیچ گامی به عقب برداریم، بلکه دنیا شاهد خواهد بود که همچنان در برنامه دفاعی و موشکی خودمان پیش خواهیم رفت، چرا که در منطقه خطرناکی هستیم و باید بتوانیم از خودمان دفاع کنیم.

دکتر خرازی درباره ارتباط دادن آزمایش‌های موشکی به برجام نیز تاکید کرد که آزمایش ماهواره‌بر سیمرغ یا موشک خرمشهر هیچ ارتباطی با توافق برجام ندارد، چرا که آنها هیچ ارتباطی با  حمل کلاهک اتمی ندارند و تنها برای مقوله بازدارندگی هستند.

*اظهارنظر درباره برجام 2025 برای ایران مطلوب نیست

خرازی درباره بحث نوین غربی‌ها در خصوص طرح مذاکرات مجدد درباره برجام در سال 2025 گفت: هیچ‌گونه اظهار نظری درباره برجام 2025 برای ایران مطلوب نیست، چرا که همه چیز در برجام مشخص شده است و ایران در همان مسیر نیز حرکت خواهد کرد..

منبع :

نقش منافقانه اسرائیل در همه‌پرسی اقلیم کردستان گردآوری توسط بخش خبرگزاری انقلاب سایت آکاایران

اخبار اکاایران

تبلیغات