.

جرائم چک با راه اندازی سامانه صیاد کاهش می یابد -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد جرائم چک با راه اندازی سامانه صیاد کاهش می یابد ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

جرائم چک با راه اندازی سامانه صیاد کاهش می یابد
,دسته چک,صیاد,محمدجعفر منتظری,[categoriy]

آکاایران: جرائم چک با راه اندازی سامانه صیاد کاهش می یابد

آکاایران: دادستان کل کشور گفت: به نظر می رسد با اجرایی شدن سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک (صیاد) در شبکه بانکی کشور، شاهد کاهش چشمگیر جرایم مالی از جمله چک باشیم.

به گزارش آکاایران: حجت السلام و المسلمین محمد جعفر منتظری، اظهار داشت: اجرای دقیق این سامانه و همچنین همراهی و تعهد همه ذینفعان از بانک مرکزی، بانک ها و مردم در به نتیجه رسیدن اهداف ترسیم شده برای اجرای این سامانه موثر خواهد بود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، وی اظهار داشت: از سوی دیگر به دلیل نو بودن این سامانه، باید منتظر راه اندازی کامل آن باشیم و این طرح به مرور می تواند اصلاح و ارتقا یابد.

منتظری تصریح کرد: نباید با شتابزدگی و انتظار نتیجه گیری سریع مانع از ورود این فناوری های نو در شبکه بانکی شد.

دادستان کل کشور بر حمایت همه جانبه از اجرای چنین طرح هایی که به شفافیت و امنیت بیشتر شبکه بانکی کمک می کند، تاکید کرد.

سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک (صیاد) که با هدف یکپارچه سازی فرایند صدور دسته چک های بانکی پیاده سازی شده است، هفته گذشته رونمایی شد.

این سامانه به سفارش بانک مرکزی و با هدف متمرکزسازی درخواست های دسته چک، امکان اعتبارسنجی صاحبان حساب و امضا طراحی شده است و از اختصاص دسته چک به افراد فاقد صلاحیت و بد سابقه جلوگیری می کند.

همچنین با اختصاص شناسه منحصر به فرد به هر برگ چک در این سامانه، استعلام و پیگیری وضعیت چک تسهیل و اعتبار دسته چک در تبادلات مالی کشور بیشتر می شود.

سامانه صیاد با ثبت دسته چک های صادر شده، یک بانک اطلاعاتی یکپارچه و مدون از سوابق صدور دسته چک در سراسر کشور ایجاد می کند.

بانک های کشور پس از ثبت درخواست در سامانه صیاد و دریافت شناسه استعلام (به ازای هر برگ چک) اجازه صدور دسته چک برای متقاضیان را پیدا می کنند.

این سامانه با مشارکت همه بانک‌ها به بهره‌برداری می‌رسد و از نیمه اردیبهشت ماه سال 1397 پذیرش دسته چک‌های صادر شده‌ پیشین در چکاوک متوقف و تداوم ارایه خدمت فقط به بانک صادرکننده محدود می‌شود.

به گفته ناصر حکیمی معاون فناوری های نوین بانک مرکزی، یکی از ویژگیهای اصلی این سامانه این است که ابعاد چک های مختلف بانک های دولتی و خصوصی یکدست و استاندارد می شود زیرا اکنون بانک ها، دسته چک های خود را در رنگ ها و اندازه های مختلف صادر می کنند که احراز اصالت این نوع چک یک مشکل شده است.

وی با تاکید بر اینکه سامانه صیاد یک سامانه متمرکز است افزود: آمار، اطلاعات و عملکرد هر کسی که متقاضی دسته چک باشد از طریق یک سامانه متمرکز در صیاد استعلام می شود و در صورتیکه اهلیت لازم را برای گرفتن دسته چک داشته باشد فرآیند صدور دسته چک برای وی اتفاق می افتد.

در این سامانه یک شماره منحصر به فرد روی هر برگ چک درج می شود که دریافت کننده چک می تواند این رقم را به سامانه پیامکی بانک مرکزی ارسال کند و در همان لحظه مطلع شود صادر کننده چک سوء سابقه داشته یا نه و آیا حساب او مسدود شده است یا نه و یا قبلا چک برگشتی داشته یا نه؟

در آیین رونمایی از این سامانه اعضای شورای پول و اعتبار از جمله ولی اله سیف رئیس کل بانک مرکزی و مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی حضور دارند.

.

منبع :

جرائم چک با راه اندازی سامانه صیاد کاهش می یابد گردآوری توسط بخش خبرگزاری اقتصاد آنلاین سایت آکاایران
تبلیغات