انجام نخستین عمل جراحی تومور هیپوفیز با آندوسکوپ در کاشمر -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد انجام نخستین عمل جراحی تومور هیپوفیز با آندوسکوپ در کاشمر ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: انجام نخستین عمل جراحی تومور هیپوفیز با آندوسکوپ در کاشمر

انجام نخستین عمل جراحی تومور هیپوفیز با آندوسکوپ در کاشمر
,جراحی تومور  هیپوفیز,نخستین عمل,کاشمر,[categoriy]

آکاایران: انجام نخستین عمل جراحی تومور هیپوفیز با آندوسکوپ در کاشمر

ریاست شبکه بهداشت و درمان کاشمر از اولین عمل موفقیت آمیز جراحی تومور هیپوفیز با آندوسکوپ از طریق بینی خبر داد و گفت: این عمل برای اولین بار با کمک تیم متخصص پزشکی در بیمارستان حضرت ابوالفضل (ع) شهرستان انجام شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کاشمر بصیر، در نشست خبری که امروز با حضور تیم جراحی در اتاق جلسات ریاست شبکه بهداشت و درمان کاشمر برگزار شد، خبر موفقیت‌آمیز عمل جراحی هیپوفیز با آندوسکوپ از طریق بینی که در بیمارستان حضرت ابوالفضل (ع) شهرستان برای اولین بار انجام شد مطرح و تبیین شد.

به گزارش آکاایران: در این جلسه محمد جواد یزدانی اظهار داشت: با وجود تیم جراحی متشکل از متخصصین موفق در شهرستان، ترغیب شدیم که بتوانیم علی‌رغم تنگناهای مالی که در حوزه بهداشت و درمان در سالهای اخیر به علت عدم پرداخت مطالبات بیمه افتاده است دو بیمارستان شهرستان را بیش از گذشته تجهیز کنیم تا پزشکان و متخصصین ما در فضایی بهتر و با آرامش بیشتر خدمات را ارائه دهند ضمن اینکه لازم نباشد مردم ما با صرف هزینه‌های سنگین به مرکز استان مراجعه کنند.

ریاست شبکه بهداشت و درمان کاشمر با اشاره به اینکه بخشی از تجهیزات پزشکی که برای ارائه خدمات بهتر لازم بود با کمک خیرین و مشارکت دانشگاه تأمین شده از جمله تجهیزات آندوسکوپی که خوشبختانه در کاشمر تحقق پیدا کرده بیان داشت: تأمین ست سینوس و دستگاههای سی تی اسکن نوین در دو ماه آینده وارد سیستم خواهد شد و امیدواریم تهیه دستگاه ام ار آی با توجه به همکاری که وزارت بهداشت اعلام کرده تا پایان سال تأمین شود و قطعا اگر قرار باشد این کارهای بزرگ در شهرستان توسعه پیدا کند تنها با امکانات فعلی و در شرایط فعلی امکان پذیر نیست و بایستی مردم و خیرین همچنان همکاری لازم را دارا باشند.

یزدانی ابراز کرد: عمل موفقیت‌آمیز جراحی هیپوفیز به روش آندوسکوپی که روز گذشته در بیمارستان ابوالفضلی شهرستان انجام شد در هیچ یک از شهرستانهای استان صورت نگرفته و این بارقه‌ی امیدی است که متخصصین و خیرین ما با کمک مسئولان بهداشت و درمان کارهای بزرگی را انجام دهند که شاید در حالت طبیعی در خیلی از شهرستانها رؤیا باشد.

وی ضمن تقدیر از پشتیبانی خیرین شهرستان بیان کرد: امید است که گامهای بزرگتر و بهتر با هزینه‌های بسیار پایین برای مردم شهرستان انجام دهیم و از اصحاب رسانه انتظار داریم که در رابطه با موفقیت‌های این حوزه اطلاع‌رسانی لازم را به مردم انجام دهند.

در ادامه جلسه امیر امینی نوایی اظهار داشت: این عمل تا کنون در مراکز دانشگاهی کشور انجام شده منتها در شهرستان کاشمر برای اولین بار است که این جراحی انجام شد و خوشبختانه موفقیت آمیز هم بود.

متخصص جراح مغز و اعصاب گفت: این عمل از طریق آندوسکوپی انجام شده و یکی از روشها این است که از طریق بینی به ضایعات مغزی دسترسی داریم.

وی باز نشدن جمجمه، کاهش تورم مغزی، کمترین تخریب در ساختار آناتومیک مغز، دسترسی آسانتر به ضایعه و کاهش خونریزی بعد از عمل را از مزیت‌های روش آندوسکوپی برشمرد و ادامه داد: در این روش از طریق بینی فاقد اینکه جمجمه باز شود به تومور هیپوفیز دسترسی پیدا می‌کنیم و این عمل به صورت تیمی انجام می‌گیرد که بخشی از کار توسط متخصص گوش و حلق و بینی و بخشی توسط متخصص جراحی مغز و اعصاب انجام می‌شود.

امینی نوایی بیان داشت: در این عمل بیهوشی بسیار حائز اهمیت است و یک کار تیمی بود که متشکل از هادی عزمی، متخصص بیهوشی و کریم جلالیان سامانی متخصص  گوش و حلق و بینی و متخصص جراح مغز و اعصاب است این عمل موفقیت‌آمیز انجام شد.

وی افزود: بیمار خانم 63 ساله‌ای بود که با شکایت کاهش بینایی مراجعه کرده بود که در بررسی‌های تصویربرداری و آزمایشگاهی تومور غیر ترشحی هیپوفیز تشخیص داده شد.

متخصص جراح مغز و اعصاب ابراز کرد: با توجه به اینکه تومور به عصب بینایی فشار آورده بود و باعث کاهش دید در هر دو چشم بیمار شده بود با مشورتی که با تیم جراحی انجام گرفت تصمیم بر این گرفته شد که بیمار به روش آندوسکوپی جراحی شود که طی یک عمل سه ساعته تومور تخلیه شد.

وی با بیان اینکه بعد از عمل هوشیاری مریض خوب و بینایی وی بسیار بهتر شده است بیان داشت: ما در تهران هم این عمل را انجام داده بودیم که اینجا نیازمند امکانات بودیم که با همکاری و پیگیری ریاست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دستگاه آندوسکوپ تهیه شد و توانستیم این عمل موفقیت‌آمیز را انجام دهیم.

امینی نوایی ضمن تشکر از پیگیری‌های ریاست شبکه بهداشت و درمان جهت مجهز کردن این حوزه به تجهیزات روز یادآور شد: آوردن این تجهیزات گام بزرگی جهت بالابردن کیفیت عمل‌های جراحی اعصاب است و به همان نسبت که تجهیزات پیشرفته فراهم شود کار ما راحت‌تر خواهد بود.

کریم جلالیان سامانی هم در این جلسه اظهار داشت: تومورهای هیپوفیز را از طریق بینی می‌توانیم دسترسی داشته باشیم و مهمترین مزیت این است که از طریق آندوسکوپ راه خودمان را به کف جمجمه پیدا می‌کنیم در عین حال که کمترین میزان عوارض را برای بیمار داشته باشد.

متخصص گوش و حلق و بینی گفت: خوشبختانه با کمترین تخریب ممکن در ساختار بینی بیمار، توانستیم به آسانی دیواره‌های سینوس را برداریم و از این طریق به کف جمجمه برسیم و تومور را خارج کنیم.

وی افزود: مهمترین مزیت این عمل این است که استخوان جمجمه را دست‌کاری نمی‌کنیم و درد بعد از عمل و مدت زمانی که مریض بستری می‌شود کمتر و عوارض کلی در بیمار کاهش چشمگیری دارد.

جلالیان سامانی با اشاره به حدود 20 مورد جراحی موفقیت‌آمیز سینوس که در مشهد انجام داده است بیان داشت: تا کنون این عمل در مراکز دانشگاهی پیشرفته در مرکز استانها از جمله در تهران و مشهد و سایر انجام شده است اما در کاشمر این اولین بار است که از طریق آندوسکوپی و مجرای باریک بینی به این شکل انجام می‌شود و خوشبختانه عمل بسیار موفقیت آمیزی بوده و مهمترین نتیجه‌اش این است که بینایی مریض بعد از عمل برگشته و این نشان دهنده این است که در همان مرحله اول تومور به درستی خارج شده.

وی در پایان اظهار امیداری کرد که با بهبود شرایط، عمل‌های آندوسکوپی بینی در کاشمر گسترش پیدا کند و بیماران‌مان به استان و سایر مراکز ارجاع نشوند.

انتهای پیام/

 

.

منبع :

انجام نخستین عمل جراحی تومور هیپوفیز با آندوسکوپ در کاشمر گردآوری توسط بخش شبکه اطلاع رسانی راه دانا سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات