ولایت در سطحی بالاتر از حکومت قرار دارد/ اظهارات روحانی خلاف قرآن و احادیث است

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد ولایت در سطحی بالاتر از حکومت قرار دارد/ اظهارات روحانی خلاف قرآن و احادیث است ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: ولایت در سطحی بالاتر از حکومت قرار دارد/ اظهارات روحانی خلاف قرآن و احادیث است

ولایت در سطحی بالاتر از حکومت قرار دارد/ اظهارات روحانی خلاف قرآن و احادیث است
,روحانی,علمای,حکومت,[categoriy]

آکاایران: ولایت در سطحی بالاتر از حکومت قرار دارد/ اظهارات روحانی خلاف قرآن و احادیث است

جمعی از علمای سیستان و بلوچستان سخنان اخیر روحانی در مترادف دانستن ولایت و جکومت را تفسیر به رأی دانستند و گفتند: هیچگاه ولایت برابر با حکومت نبوده و نیست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا و به نقل از عصرهامون، رئیس جمهور اخیرا در جمع اساتید دانشگاه گفته است:« مبنای ولایت و حکومت از دیدگاه علی (ع) نیز انتخاب و نظر مردم بود. انتخاباتی که ما امروز در کشور انجام می دهیم و همچنین موضوع آراء مردم، پیروی از تفکر غرب نیست و به دنبال رأی مردم به عنوان هدیه دنیای غرب پس از رنسانس نیستیم، بلکه ما دارای مذهب، مرام و دینی هستیم که امیرالمؤمنین علی(ع) مبنای حکومت را در آن، نظر، خواست و آراء مردم می‌داند.»

به گزارش آکاایران: این سخنان رئیس جمهور واکنش گسترده ای را برانگیخته است، آنچه از روایات آمده مبرهن و واضح است این است که حضرت، رای مردم را برای جانشینی پیامبر(ص) نه حق و نه صحیح می دانستند بلکه در مقابل آن به سبب آنکه غصب خلافت ایشان و مقبولیت خلفا توسط مردم عاری از مشروعیت بوده است قیام را واجب می دانستند؛ اما از آنجا که یاری نداشتند برای مصالح اسلام، صبر اختیار کرده اند تا زمانی که مردم به اشتباه خود پی ببرند و باز خلافت به منزلگه اصلی خود برسد. لذا نمی توان گفت مبنای ولایت و حکومت از دیدگاه امام علی (ع) انتخاب و نظر مردم بوده است بلکه ایشان باتوجه به واقعه غدیر تعیین حق ولایت و حکومت را تنها از جانب خدا و از آن خود می دانسته اند اما غفلت مردم از این حق، راه را به بیراهه کشاند و ایشان را مجبور به صبری سخت همانطور که فرموده اند، "خار در چشم و استخوان در گلو" کرد و عنوان اینکه امام علی (ع) از این مساله رضایت داشته اند یا آن را قبول کرده اند تحریف یکی از اصلی ترین وقایع تاریخ شیعه است.
 
اظهارات رئیس‌جمهوری بهانه‌ای شد تا نظر برخی از علمای سیستان و بلوچستان را در خصوص ولایت و حکومت جویا شویم که در ذیل بخش هایی این گفتگو آمده است.

برداشت روحانی از خطبه امام علی (ع) اشتباه است
حجت الاسلام سید شجاع الدین ابطحی در گفت و گو با پهره در واکنش به صحبت های اخیرروحانی در ضیافت افطار با برخی اساتید و پزشکان که با بیان نکاتی دربارۀ امیر‏المؤمنین (ع) گفته بود؛ «امیر‏المؤمنین (ع) مبنای ولایت و حکومت را نظر و انتخاب مردم می‌داند و معتقد است هر کسی را مردم انتخاب کنند، حضرت علی (ع) او را به عنوان رهبر جامعه به رسمیت می‌شناسد و از او اطاعت می‌کند» اظهار کرد: این برداشت رئیس‌جمهور کاملاً خلاف اعتقادات شیعه است.
وی گفت: تعیین ولی و صاحب حاکمیت بر مردم مثل نبوت یک امر الهی و از جانب خداست و مردم در عزل و نصب امام و جانشین پیامبر نقشی ندارند.
 
امام جمعه ایرانشهر با اشاره به این که امام امام است چه روی کار بیاید و چه بنا به دلایلی این اتفاق نیافتد گفت: امام حسن (ع) امام هستند؛ این طور نیست که چون زمینه حکومت ایشان در آن دوران فراهم نشده ایشان از ولایت ساقط شوند.
وی به موضوع استنکاف امام علی (ع) به خلافت در آن ایامی که مردم به اصرار در خانه ایشان هجوم آورده بودند اشاره کرد و بیان داشت: به اقتضای اوضاع آن زمان جهان اسلام امام علی (ع) در یک خطبه به این که هر که شما مردم انتخاب کنید من هم با شما همکاری می کنم اشاره داشته اند نه این که چون خواست مردم بوده است این تصمیم را گرفته اند.
حجت الاسلام ابطحی افزود: البته مردم دربه فعلیت رساندن حکومت اسلامی در جامعه نقش دارند بطوریکه امام در جامعه هست؛ اگر مردم همراهی کردند نظام حکومت اسلامی تحقق پیدا می کند اما اگر همراهی نکردند تغییری در ولایت امام پیش نخواهد آمد.
وی به موضوع تذکر آیت الله مکارم شیرازی به رئیس جمهور که گفته بودند؛ آقای روحانی فقط یک صفحه از نهج البلاغه را خوانده اند و جاهای دیگر این کتاب را ندیده اند اشاره کرد و گفت: مسئولین کشور هر چه مسئولیتشان بالاتر باشد صحبت هایشان بازتاب بیشتری پیدا می کند از این رو به جناب روحانی می گوییم اگر مغرض نیستید حرف های خود را با تامل و مشورت بیشتری عنوان کنید.
ابطحی افزود: با توجه به اهمیت امر اعتقادات؛ نباید به گونه مسائل را مطرح کنیم که دشمن از آن سوء برداشت کند.
 
اظهارات روحانی خلاف قرآن و احادیث است
حجت الاسلام علی بامری در گفت و گو با خبرنگار پاپایا، با انتقاد از سخنان رئیس جمهور در تحریف ولایت،  اظهار داشت: اگر کسی نهج البلاغه حضرت علی(ع) را مطالعه کرده باشد و اندک اطلاعی از اسلام داشته باشد میفهمد که متأسفانه آقای روحانی مجدداً با تفسیر به رأی نسبت به سیره و عملکرد و فرمایشات ائمه اطهار (ع) درصدد توجیه اقدامات و طرز تفکر خود برآمده است و یا تا حالا نهج البلاغه امیرمومنان(ع) را نخوانده است و یا تنها همان یک صفحه را خوانده است.
وی افزود: متاسفانه از کسی که لباس روحانیت به تن دارد بعید است که اینگونه با تحریف اسلام سخن بگوید چون نه تنها این برداشت رئیس‌جمهور کاملاً خلاف اعتقادات شیعه و تحریف کلام امیر‏المؤمنین(ع) است بلکه بر خلاف کلام خدا و نبی مکرم اسلام است.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان سرباز با تاکید بر اینکه ولایت و تعیین ولی به دست خدا انجام میگیرد، بیان کرد: خداوند در آیات55-67-57سوره المائده آیه 124 آیه 144 سوره النساء سوره الآنعام و آیات مشابه دیگر به صراحت بیان کردند که ولایت تنها از جانب خداست و حتی در آیه 55 سوره المائده به ولایت امیرمومنان(ع) اشاره کرده است.
وی ادامه داد: بر اساس اعتقاد تشیع ولایت نه تنها دست مردم نیست که حتی نبی مکرم اسلام(ص) نیز نمیتواند از سوی خود تایید کننده ولی خدا در زمین باشد بلکه حضرت محمد(ص) تنها ابلاغ کننده ولایت حضرت علی(ع) از سوی پروردگار بودند و لازم است تا مراجع در برابر تحریف ها و تفسیر به رای برخی افراد ایستاده و جلوی دیگر اتفاقات و سخنان این گونه را بگیرند.
حجت الاسلام بامری با گلایه از اینکه رئیس جمهور ولایت و حکومت را مترادف میداند، خاطرنشان کرد: در ابتدای انقلاب و در سال 59 رئیس جمهور وقت با خیال اینکه رای میلیونی آورده و مردم دوستار ظاهر وی هستند در سخنرانی های خود همواره کلید واژه "من" را به کار میبردند و با غرور در باره هر مسئله ای ابراز نظر میکردند سخنانی که بعد ها هم در برخی دیگر از مسئولین دیده شد، حکومت یعنی این، یعنی اینکه یک شخص خود را صاحب همه بداند همانند شاه و یا رئیس جمهوران آمریکا و سران کشور های عربی در زمان کنونی و افرادی چون معاویه و یزید درگذشته، آیا به راستی آقای روحانی فرق این حکومت دنیایی را با ولایت و رهبری امیرمومنان(ع) و نبی مکرم اسلام(ص) و دیگر ائمه معصوم(ع) نمیداند!
وی با تاکید بر اینکه هیچ کس نمیتواند از آرای مردم سوء استفاده کند، گفت: آقای رئیس جمهور به اتکا و اعتبار رأیی که در انتخابات اخیر آوردند می‌خواهد به اهدافشان که در بسیاری مواقع نشان داده در مغایرت و تضاد با  ارزش‌های دینی و سیرۀ اهل‌بیت (ع) است برسند و دلسوزی‌های دلسوزان نظام و انقلاب اسلامی ایران را به این بهانه که در برابر رأی و نظر مردم ایستادند، رد کنند اما باید ایشان بدانند همانگونه که رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران در پاسخ به سخنان بنی سدر فرمود "اگر امر واقع شود بین شما و اسلام، مردم اسلام را انتخاب می‌کنند و اگر امر واقع شود بین من و رسول‌الله (ص)، مردم رسول‌الله(ص) را انتخاب می‌کنند" مردم ولایت مدار ایران بیدار و آگاه هستند.
 امام جمعه موقت شهرستان سرباز سخنان ضد ایرانی مقامات آمریکا،عربستان و ترکیه، بد عهدی های آمریکا در برجام، تصویب تحریم های نوین، حمله نیروهای عربستان به صیادان ایرانی و بسیاری دیگر از مشکلات حال حاضر کشور را نتیجه بی خیالی، سخنان عجیب و موضع گیری های روحانی دانست و گفت: آقای رئیس جمهور بهتر است به جای تحریف اعتقادات دینی مردم در برابر بدعهدی های آمریکا اقدامی انجام دهند و به جای اینکه بیخیال باشند حداقل برای دل خانواده های صیادان ایرانی بیانیه ای صادر کرده و اجازه سخنان ضد ایرانی را به سران کشورهای دوست خود ندهند.
وی در پایان با طرح این سوال که چرا در زمان دولت قبل شاهد اینگونه اتفاقات تلخ نبودیم، تصریح کرد: کمر مردم زیر بار مشکلات اقتصادی و بی کاری خم شده و کارخانجات تولیدی کشور روز به روز در حال تعطیلی است و فناوری هسته ای کاملا نابود شده اما بازار های کشور پر شده است از اجناس وارداتی بی ارزش که تولید ملی را فلج کرده است، کاش مسئولین کشور به جای سخنان بیهوده به فکر وظیفه ذاتی، انسانی و دینی خود بودند.
 
ولایت در سطحی بالاتر از حکومت قرار دارد
حجه الاسلام والمسلمین برومند رازیانی امام جماعت مسجد امام حسن (ع) چابهار، این سخن رئیس جمهوری را ناشی از تفسیر نادرست  خطبه 92 حضرت امیرالمومنین(علیه السلام) دانست در آن واقعه پس از روی آوردن مردم برای بیعت آن حضرت فرمودند:«مرا واگذارید و دیگرى را به دست آرید، زیرا ما به استقبال حوادث و امورى مى‏رویم که رنگارنگ و فتنه آمیز است و چهره‏هاى گوناگون دارد و دل‏ها بر این بیعت ثابت و عقل‏ها بر این پیمان استوار نمى‏ماند، چهره افق حقیقت را (در دوران خلافت سه خلیفه) ابرهاى تیره فساد گرفته و راه مستقیم حق ناشناخته ماند.
آگاه باشید، اگر دعوت شما را بپذیرم، بر اساس آنچه که مى‏دانم با شما رفتار مى‏کنم و به گفتار این و آن، و سر زنش سرزنش کنندگان گوش فرا نمى‏دهم. اگر مرا رها کنید چون یکى از شما هستم که شاید شنواتر، و مطیع‏تر از شما نسبت به رییس حکومت باشم، در حالى که من وزیر و مشاورتان باشم بهتر است که امیر و رهبر شما گردم.»
به گفته حجت الاسلام رازیانی منظور امام علی (علیه السلام) از این خطبه پوشالی دانستن بیعت مردم می داند و توصیه می کند باتوجه به اینکه شما بیعت تان استوار نیست سراغ دیگری بروید و ولایت کار خودتان را به آن بسپارید. منظورشان از ولایت، ولایت خداوند نیست. بلکه اداره امور جاریه مردم است.
امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی (ع) چابهار در ادامه این سخن امام را سرپرستی جامعه می داند و در این مبنا هر کس می تواند سرپرست جامعه خود را انتخاب کند. ولی دلیل نمی شود هر کسی که توسط مردم انتخاب شد مقبول الهی نیز باشد و صد البته اگر انتخاب مردم با انتخاب خداوند مغایرت داشته باشد قطعا مواخذه خواهند شد و بزرگ ترین گناه ها را مرتکب شده اند.
 
برخی افراد درصدد تحریف تاریخ اسلام هستند
حجت‌الاسلام والمسلمین محمد بامری کارشناس علوم حوزوی و مذهبی در گفتگو با خبرنگار دلگان پرس در واکنش به سخنان چند روز گذشته حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان اظهار کرد: چنین برداشتی از حدیث امام علی(ع) توسط رئیس‌جمهور کشور که خود در کسوت روحانیت است بسیار عجیب و برداشت غلط ایشان از این حدیث است.
وی اضافه کرد: شاید آقای روحانی یک بخشی از نهج البلاغه را مطالعه کرده و بخش دیگری از نهج البلاغه را مطالعه نکرده باشد.
حجت الاسلام والمسلمین محمد بامری با تاکید بر اینکه خداوند متعال، امام را انتخاب می کند، تصریح کرد: آیات زیادی در خصوص مساله ولایت در قرآن کریم آمده است.
این کارشناس علوم حوزوی و مذهبی با اشاره به اینکه رسیدگی به مشکلات و معضلات مردم از وظایف اصلی رئیس جمهور است، گفت: وی بجای طرح چنین مسایل حاشیه داری، به فکر رفع معضلات جامعه باشد.
وی با تاکید بر اینکه در این چند سال اخیر برخی از خواص درصدد تحریف امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی بوده اند، ادامه داد: حالا افرادی پا را فراتر گذاشته و درصدد تحریف تاریخ اسلام هستند.
حجت الاسلام والمسلمین بامری عنوان کرد: این افراد باید بدانند که امامت به عنوان اصول در فرهنگ شیعه است.
این کارشناس فرهنگی و مذهبی خاطرنشان کرد: طبیعی است که با شنیدن چنین سخنی از طرف رئیس جمهور که خود یک روحانی است، برای مردم جای تعجب دارد.
گفتنی است حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهوری درجریان مراسم دیدار و ضیافت افطار جمعی از پزشکان و اساتید دانشگاه، طی سخنانی تعجب برانگیز درباره شخصیت امیرالمؤمنین علی (ع)  با اشاره به روایتی از ایشان گفته است: «امیر‏المؤمنین (ع) مبنای ولایت و حکومت را نظر و انتخاب مردم می‌داند، هر کسی شما او را برگزید به عنوان ولیّ خودتان و رهبر جامعه، من هم اطاعت می‌کنم، من هم می‌شنوم و اجرا می‌کنم».
 
 
انتهای پیام/

.

منبع :

ولایت در سطحی بالاتر از حکومت قرار دارد/ اظهارات روحانی خلاف قرآن و احادیث است گردآوری توسط بخش شبکه اطلاع رسانی راه دانا سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات