بررسی ۶ مسأله اصلی میان حماس و دولت مصر -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد بررسی ۶ مسأله اصلی میان حماس و دولت مصر ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

بررسی ۶ مسأله اصلی میان حماس و دولت مصر
,فلسطینی،جنبش فتح،امنیت ملی,[categoriy]

آکاایران: بررسی ۶ مسأله اصلی میان حماس و دولت مصر

آکاایران: به گزارش بولتن نیوز، اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش فلسطینی حماس پس از بازگشت از سفر مصر، اعلام کرد که این جنبش شش مسأله اصلی را با مقامات مصری بحث کرده است.

به گزارش آکاایران: هنیه در کنفرانس مطبوعاتی که به محض ورودش به گذرگاه رفح به همراه یحیی سنوار رئیس دفتر سیاسی حماس در غزه و خلیل حیه معاون وی برگزار کرد، گفت «در این دیدارها مسائل و پرونده های متعدد مورد بررسی قرار گرفت و من می‌توانم بگویم که مسائل مهمی در دیدار با برادران مصری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.»

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، هنیه سفر 9 روزه هیات حماس به قاهره را موفق و مهم توصیف و تاکید کرد که «ان شاء الله این دیدار نتایج بزرگی به دنبال خواهد داشت». وی افزود، مصر کشوری بزرگ و مهم در جهان عرب و عرصه منطقه ای است که ارتباط تاریخی با مساله و ملت فلسطین دارد و این نشانگر لزوم تقویت و تعمیق روابط دوجانبه میان دو ملت فلسطینی و مصری و به ویژه جنبش حماس و کشور دوست و برادر مصر است.

رئیس دفتر سیاسی حماس خاطر نشان کرد که «این دیدارها نشانگر اهمیت احیای نقش و جایگاه مصر در پرونده های مرتبط با مساله فلسطین از جمله آشتی ملی است.»

 آشتی ملی و دولت

هنیه تصمیم حماس برای انحلال کمیته اداری را تصمیمی جسورانه و مهم توصیف و تاکید کرد که این جنبش منتظر حضور دولت (رامی حمد الله نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین) در غزه و تقبل مسئولیت هایش است.

وی افزود:«ما منتظر هستیم که برادران مان در رام الله این پیام را به ملت فلسطین بدهند و امید به تحقق آشتی ملی را در دل های آنها زنده کنند. این یکی از مسائلی است که من در تماس تلفنی ام با رئیس تشکیلات خودگردان هم به آن اشاره کردم.»

رئیس دفتر سیاسی حماس همچنین اعلام کرد که قرار است چند روز پس از حضور دولت رام الله در غزه به منظور بحث و تبادل نظر بر سر تمامی مسائل، دیداری دوجانبه میان دو جنبش فتح و حماس در قاهره برگزار شود تا زمینه برگزاری نشستی با حضور تمامی طرف های فلسطینی به منظور بررسی نحوه اجرای توافقات قاهره و ضمایم آن (دولت، امنیت، سازمان آزادی بخش فلسطین، آزادی ها و آشتی اجتماعی) فراهم گردد.

وی افزود: ما گام مهمی برداشتیم و شایسته است که آنرا مقدمه ای برای اقدامات بعدی قرار دهیم. این اقدام نشانگر احساس مسئولیت، آگاهی و درک ما از ماهیت مرحله کنونی است» و ما با اتخاذ این تصمیم سعی در فراهم کردن زمینه برای اقدامات بعدی و نهایی شدن آشتی ملی با جدیت کامل و عزم و اراده بالا داشتیم و دوران شکاف و دو دستگی بس است.

اسماعیل هنیه تاکید کرد که جنبش حماس تصمیم به انحلال کمیته اداری در غزه گرفته است و این تصمیمی درست و سالم و جسورانه و به دور از حساب سود و ضرر است و کمیته مذکور عملا به فعالیت خود پایان داده است.

وی افزود:«می توانم بگویم که ما تنها به صدور بیانیه اکتفا نخواهیم کرد؛ بلکه اقداماتی عملی اتخاذ کرده ایم. کمیته اداری دیگر کاری انجام نمی دهد و ما از همین الان آماده استقبال از دولت توافق به هنگام حضورش در غزه هستیم و آمادگی این را هم داریم که در روزهای آینده برای از سر گیری گفتگوهای آشتی ملی با جنبش فتح به قاهره برگردیم تا در ادامه زمینه برای گفتگوهای فراگیر فراهم گردد.»

پرونده سیاسی

این رهبر فلسطینی در تشریح پرونده های دیگری که در دیدارهای قاهره مورد بحث و بررسی قرار گرفته اند، خاطر نشان ساخت که اولین پرونده، مساله سیاسی بود و در همین راستا، تحولات اوضاع سیاسی مساله فلسطین در عرصه منطقه ای مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی افزود مساله فلسطین حقوق و اصول و مرجعیت هایی دارد که باید تحت هر شرایطی و با وجود تمامی چالش ها به آنها پایبند بمانیم.

روابط دوجانبه

اما دومین مساله ای که به گفته هنیه در این دیدارها مورد بحث و بررسی قرار گرفته است، روابط دوجانبه با مصر است و وی در این راستا، تاکید کرد که ما تاکید کردیم حماس از طریق همین رهبران خود به برقراری روابط راهبردی با مصر و تقویت این روابط و توسعه و تقویت آنها ادامه خواهد داد.

وی تصریح کرد که این موضع مبتنی بر دیدگاه حماس نسبت به این مساله است که عمق عربی و اسلامی پشتوانه راهبردی ماست و ما علاقه مند به گسترش روابط با همه برادران مان و در راس آنها مصر هستیم. این رهبر برجسته حماس خاطر نشان کرد که سفر اخیر پایه های راهبردی این روابط را بنا نهاد.

پرونده امنیتی

اسماعیل هنیه در بخش دیگری از سخنانش اعلام کرد که پرونده سومی که در این دیدارها مورد بحث قرار گرفت، اوضاع امنیتی بود؛ به ویژه که ما در مجاورت برادران مان در مناطق مرزی و گذرگاه رفح قرار داریم.

وی افزود:«ما بر اهتمام مان به امنیت ملی مصر تاکید کردیم و امنیت و ثبات مصر به صورت راهبردی بر رویای ما برای تحقق اهداف مان در زمینه آزادی و استقلال تاثیر می گذارد.»

پرونده غزه

اما چهارمین پرونده بر حسب اظهارات هنیه، پرونده غزه و اوضاع آن و نیز محاصره و بحران های جاری در این منطقه بود و رئیس دفتر سیاسی حماس در این راستا فاش کرد که 10 نفر از اعضای دفتر سیاسی حماس که در قاهره حضور داشتند، اهتمام ویژه ای به این مساله مبذول داشتند.

وی افزود:«این مساله با تمامی جزئیات و ابعادش مورد بررسی قرار گرفت و من امیدوارم که سفر اخیر نتایج مثبتی برای ساکنان غزه داشته باشد و ضمن کاهش شدت محاصره، شرایط برخورداری ملت فلسطین از کرامت و زندگی شرافتمندانه در سرزمین غزه و سراسر فلسطین را فراهم کند.»

قدس و کرانه باختری

این رهبر برجسته فلسطینی پنجمین پرونده ای را که در دیدارهای هیات حماس و مسئولان مصری مورد بررسی قرار گرفته است، مربوط به ساکنان قدس و سیاست های رژیم صهیونیستی علیه کرانه باختری و ملت فلسطین عنوان کرد.

وی افزود:«ما سیاست ها و طرح های جاری در اراضی فلسطینی و مساله شهرک سازی و ایست های بازرسی و تلاش ها برای مواجهه تنها و جداگانه با کرانه باختری و جداسازی نوار غزه از آنرا بررسی و تاکید کردیم که آنچه دشمن صهیونیستی سعی در تحمیل آنها به عنوان واقعیت های موجود را دارد، نمی تواند واقعیت های ثابت باشد و اصل موجودیت ما در سرزمین فلسطین و یا حتی در مناطق تبعید و اردوگاه های آوارگان فلسطینی در خارج را تغییر نمی دهد.»

رئیس دفتر سیاسی حماس همچنین به بررسی وضعیت ملت فلسطین در خارج و تاکید تمامی شرکت کنندگان در مذاکرات بر روی این مساله اشاره نمود.

تشکر از مصر

اسماعیل هنیه در آغاز کنفرانس مطبوعاتی اش از مصر و مقامات این کشور تشکر و قدردانی کرد و گفت:« می خواهم از طرف خود و برادرانم در کادر رهبری جنبش حماس از استقبال گرم و صمیمانه برادران مصری و به ویژه "خالد فوزی" وزیر اطلاعات این کشور و دیگر مقامات این سازمان تقدیر و تشکر کنم.» وی افزود: دیدارهای برگزار شده گرم و صمیمی و پر از معانی عربی، اسلامی و قومیتی بود.

دیدار رهبران حماس

هنیه در همین راستا به نخستین دیدار رهبران حماس در سه منطقه؛ غزه، کرانه باختری و خارج به میزبانی قاهره اشاره کرد و خاطر نشان ساخت که «این دیدارها زمینه ساز بررسی مسائل و پرونده های متعدد مورد اهتمام جنبش حماس شد.»

وی تصریح کرد که این دیدارها هیچ جای شک و تردیدی باقی نگذاشت و به برخی یاوه گویی ها (و ادعاها درباره وجود اختلاف در داخل حماس) پایان داد و نشان داد که حماس جنبشی یکپارچه و واحد است و به سیاست ها و راهبردها و نیز تاکتیک های خود پایبند است.

رئیس دفتر سیاسی حماس خاطر نشان کرد که حماس در آستانه سی امین سالگرد تاسیس خود قدرتمندتر و یکپارچه تر شده است و بیش از پیش به حقوق و اصول ملت فلسطین پایبند است و قدرت هضم تحولات منطقه ای را دارد.

هنیه در پایان تاکید کرد که تحولات جاری در قاهره پیامی به ملت فلسطین و طرفداران گزینه مقاومت و حماس است و نشان می دهد که این جنبش همچنان قوی و در تمامی مناطق محل حضور خود یکپارچه است. 

 

منبع: خبرگزاری فارس
.

منبع :

بررسی ۶ مسأله اصلی میان حماس و دولت مصر گردآوری توسط بخش خبرگزاری بولتن سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات