ارزش چک های مبادله ای آبان بیش از ۶۱۵ هزار میلیارد ریال است -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد ارزش چک های مبادله ای آبان بیش از ۶۱۵ هزار میلیارد ریال است ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: در آبان ماه سال ۱۳۹۶ درکل کشور بالغ بر ۹.۶ میلیون فقره چک به ارزشی بیش از ۶۱۵ هزار میلیارد ریال مبادله شد که از این تعداد، حدود ۱.۵ میلیون فقره چک به ارزشی بالغ بر ۱۳۸هزار میلیارد ریال برگشت داده شده است.
به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، سهم ارزشی چک های برگشتی در آبان ماه سال جاری نسبت به ماه قبل از ۲۱.۳ درصد به ۲۲.۵ درصد افزایش و سهم تعدادی آن از ۱۵.۷ درصد به ۱۵.۴ درصد کاهش یافت.
ارزش چک های مبادله ای آبان بیش از ۶۱۵ هزار میلیارد ریال است
,چک، فقره، برگشتی، مبادله، بانک، بانکی، آبان، درآمد، صیاد، الکترونیکی، استعلام,[categoriy]

آکاایران: ارزش چک های مبادله ای آبان بیش از ۶۱۵ هزار میلیارد ریال است

به این ترتیب، ۱۵.۴درصد از تعداد و ۲۲.۵ درصد از ارزش کل چک های مبادله ای آبان ماه سال جاری را چک های برگشتی تشکیل می دهد که سهم ارزشی این چک ها نسبت به ماه قبل افزایش و نسبت به آبان ماه سال گذشته کاهش یافته است. سهم تعدادی چک های برگشتی نیز نسبت به ماه قبل کاهش و نسبت به آبان ماه سال گذشته افزایش داشته است (جدول شماره ۲).
,چک، فقره، برگشتی، مبادله، بانک، بانکی، آبان، درآمد، صیاد، الکترونیکی، استعلام,[categoriy]
بر طبق آمار موجود، بخش عمده ای از چک ها به دلیل فقدان یا کسری موجودی برگشت داده شده است، به طوری که در آبان ماه سال جاری ۹۷.۱ درصد از تعداد و ۹۶.۳ درصد از ارزش کل چک های برگشتی به دلیل کسری یا فقدان موجودی بوده است (جدول شماره ۳).
,چک، فقره، برگشتی، مبادله، بانک، بانکی، آبان، درآمد، صیاد، الکترونیکی، استعلام,[categoriy]
چک به عنوان یکی از ابزارهای مهم نظام پرداخت همواره نقش قابل توجهی در تسویه مبادلات خرد و کلان جامعه داشته است. لیکن طی دو دهه اخیر به دلیل تداوم توسعه سامانه ها و تجهیزات پرداخت الکترونیکی، تراکنش های پردازش شده از طریق این ابزارها و سامانه ها رشد متناسبی داشته و ابزارهای پرداخت الکترونیکی به مرور زمان جایگزین ابزارهای پرداخت سنتی نظیر اسکناس و مسکوک و انواع چک شده است. با این وجود، به دلیل اهمیت کارکرد و امتیاز چک و به خصوص جایگاه اعتباری چک در مبادلات کشور، این ابزار پرداخت هنوز هم از مهم ترین ابزارهای نظام پرداخت کشور محسوب می شود.
بانک مرکزی در راستای مقاوم سازی اقتصاد، در کنار تکمیل زیرساخت پردازش و پذیرش الکترونیکی چک، پیاده سازی کامل سامانه های نظارتی مرتبط نظیر سامانه چک برگشتی، سامانه مرکز کنترل و نظارت اعتباری (مکنا) و به خصوص سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک (صیاد) را با هدف ایجاد زمینه نظارت مؤثر بر سازوکار صدور دسته چک در دستور کار قرار داده است. در سامانه صیاد علاوه بر مواردی نظیر ایجاد شفافیت اطلاعاتی و ایجاد محدودیت برای صدور چک های بلامحل، تدابیری جهت ارتقای ضرایب امنیتی چک نیز در نظر گرفته شده است. ضمن آن که بررسی صلاحیت دارنده دسته چک و همچنین ایجاد شفافیت اطلاعاتی و جلوگیری از سوءاستفاده به منظور اختصاص دسته چک به متقاضیان فاقد صلاحیت از دیگر قابلیت های سامانه های نظارتی مرتبط بوده و عملیاتی شدن کامل این سامانه ها می تواند موجب ایجاد شفافیت اطلاعاتی از طریق برپایی نظام استعلام همگانی شده و انتظار می رود با تکمیل سامانه مزبور، سهم چک های برگشتی در نظام پرداخت کشور به طور قابل ملاحظه ای کاهش یابد.
.

منبع :

ارزش چک های مبادله ای آبان بیش از ۶۱۵ هزار میلیارد ریال است گردآوری توسط بخش بانکی سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات