.

تلاش تلفنی تیلرسون برای منصرف کردن بارزانی از برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد تلاش تلفنی تیلرسون برای منصرف کردن بارزانی از برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: ایالات متحده آمریکا بار دیگر به صورتی غیر رسمی مخالفت خود را با برگزاری همه پرسی استقلال منطقه کردستان عراق اعلام کرد.
به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا دیروز در مکالمه ای تلفنی با "مسعود بارزانی" رییس اقلیم کردستان عراق بار دیگر بر مخالفت واشنگتن با برگزاری همه پرسی استقلال کرستان عراق در ماه سپتامبر تاکید کرد.
آمریکا، ایران و ترکیه بارها مخالفت خود را با برگزاری این همه پرسی و تاثیرات آن بر ثبات منطقه و عراق، اعلام کرده اند اما مسئولان دولت اقلیم کردستان عراق تا کنون بر برگزاری این همه پرسی در 25 سپتامبر سال جاری تاکید داشته اند.
به گزارش آکاایران: تیلرسون دیروز پس از مکالمه ای تلفنی با حیدر العبادی نخست وزیر عراق و اعلام حمایت همه جانبه آمریکا از استقلال و تمامیت ارضی عراق ، با مسعود بارزانی تماس گرفته و ضمن قدردانی از تلاش های نیروهای کرد در آزادسازی مناطق تحت اشغال داعش در عراق و سوریه، بار دیگر دلایل مخالفت واشنگتن را با برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق تشریح کرده است. تیلرسون در این مکالمه تلفنی کوشیده بارزانی را از برگزاری این همه پرسی منصرف کند، اما هنوز مشخص نیست رییس اقلیم کردستان عراق چه موضعی در قبال مخالفت های همه جانبه بین المللی با همه پرسی استقلال کردستان عراق، در پیش گرفته است.
پیشتر حیدر العبادی نخست وزیر عراق نیز ضمن هشدار به دولت اقلیم کردستان عراق برگزاری این همه پرسی را نه به نفع کردها و نه به نفع عراق دانسته بود.
با وجود اعلام مخالفت های غیر رسمی، تا کنون دولت ایالات متحده آمریکا به طور رسمی به برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق واکنشی نشان نداده است و اعلام مخالفت های آمریکا در حد واکنش های غیررسمی برخی مقامات این کشور بوده است.
با وجود مخالفت واشنگتن، اما رژیم تل آویو به طور جدی از برگزاری همه پرسی در کردستان عراق پشتیبانی می کند.
علاوه بر آمریکا، اتحادیه اروپا (فرانسه و آلمان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا) و بریتانیا نیز با برگزاری همه پرسی مخالفت کرده و نسبت به پیامدهای آن هشدار داده اند. دولت روسیه اما تاکنون نسبت به برگزاری این همه پرسی موضعی اعلام نکرده است.
.

منبع :

تلاش تلفنی تیلرسون برای منصرف کردن بارزانی از برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق

تلاش تلفنی تیلرسون برای منصرف کردن بارزانی از برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق گردآوری توسط بخش عصر ایران سایت آکاایران
تبلیغات