راهکارهایی برای کنترل بازیهای کامپیوتری کودکان -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد راهکارهایی برای کنترل بازیهای کامپیوتری کودکان ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اخبار آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: رایانه ها که امروز تقریباً در بیش تر شئون زندگی انسان ها راه یافته اند، هم چون دیگر ساخته های دست بشر، دو روی سکه دارند که یک روی آن، بهره گیری درست و مفید برای سرعت بخشی، دقت در کارها و کمک به پیش رفت امور است و روی دیگر آن، استفاده های نادرست و نابجا است که گاه، آسیب های فراوان را در پی دارد و استفاده از آنها در بین کودکان رواج پیدا کرده است .

راهکارهایی برای کنترل بازیهای کامپیوتری کودکان
,آسیب,کنترل کودک,بازیهای کامپیوتری,[categoriy]

آکاایران: راهکارهایی برای کنترل بازیهای کامپیوتری کودکان

به گزارش افکارنیوز،

با توجه به اهمیت موضوع در مورد شناخت فواید و مضرات بازی‌های رایانه‌ای برای کودکان عاطفه کیانی نژاد ، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی نظرات خود را ارائه کرد.

به گزارش آکاایران: وی در ابتدا گفت : باید واقع بین باشیم که بازی های کامپیوتری جالب هستند.کودکان حرکات تولید شده توسط خودشان و امتیاز آوردن و تجربه هیجان را دوست دارند. بعضی از بازی های کامپیوتری جنبه آموزشی نیز دارند.

آنها هماهنگی بین دست ها و چشم ها را زیاد می کنند و توانایی های پردازش اطلاعاتی را که از چند راه مختلف حسی همزمان وارد مغز می شوند، بیشتر می کنند و زمان واکنش به محرک ها را کاهش می دهند و از جنبه دیگر استفاده زیاد از بازی های کامپیوتری باعث می شود که کودک در انجام فعالیت های مهم دیگر نظیر تکالیف مدرسه کوتاهی کند.

این کارشناس ارشد روانشناسی بالینی ادامه داد : اگر احساس می کنید کودکتان بیش از حد با انجام بازی های کامپوتری مشغول شده است باید با آن به صورت جدی برخورد کنید.

به طور کلی حداکثر زمانی که کودک می تواند به تماشای تلویزیون یا بازی با رایانه بپردازد نباید از سه ساعت در روز تجاوز کند.

با این حال به خاطر بسپارید که در مورد بسیاری از کودکان جالب بودن و جذابیت بازی ها در ابتدا بیشتر است و به مرور زمان کم می شود. کیانی نژاد در مورد مورد راه های برخورد موثر با کودکان در مقابل استفاده از بازی های کامپیوتری گفت : والدین با راهکارهای مختلف می توانند در استفاده موثر از رایانه توسط کودکان دخیل باشند که برخی از آنها عبارتند از :

1- همراه کودک بازی کنید تا زمان را بتوانید کنترل کنید

2- از بازی های کامپیوتری به عنوان جایزه استفاده کنید .از این برنامه ها به عنوان انگیزه ای برای انجام کارهای مهم نظیر تکالیف مدرسه یا کارهای منزل استفاده کنید. مثال: "علی می تونی بعد از اینکه مشق هایت را نوشتی و من آنها را دیدم نیم ساعت با رایانه بازی کنی"

3-اجازه دهید کودک از بازی کردن سیر شود.هدف از این برنامه این است که کودک از بازی های کامپیوتری دلزده و سیر شود تا این بازیها دیگر جذابیت اولیه را برای وی نداشته باشند.

می توانید روزهای خاصی مثل روزهای تعطیل را در نظر بگیرید که کودک ساعات زیادی را به بازی های کامپیوتری بپردازد تا خسته شود دراین تکنیک حتی وقتی خسته شد به او بگویید باید کمی دیگر بازی کند.

4- روش محروم کردن را به کار بگیرید.هنگامی که روش های فوق موفق واقع نشد رایانه را قفل کنید و یا اینکه سیم آن را بیرون بکشید. به تدریج به او بفهمانید نتیجه سوء استفاده از امکانات چه خواهد بود و مدت زمان محروم شدن از رایانه را برای او مشخص کنید.

 

.

منبع :

راهکارهایی برای کنترل بازیهای کامپیوتری کودکان گردآوری توسط بخش خبرگزاری افکار سایت آکاایران

اخبار اکاایران

تبلیغات