loading...
آکاایران: جزیره “جنگ ستارگان” و چالش های پیش آمده میان اکولوژیست ها و ساکنان محلی

موفقیت فیلم نوین از مجموعه فیلم های محبوب «جنگ ستارگان»، باعث به وجود آمدن بحثی سر این شده که آیا باید دسترسی بیشتری به جزیره ای باستانی که از میراث های جهانی یونسکو است داده شود یا خیر.

آیا جزیره "جنگ ستارگان" از میراث های جهانی یونسکو | در دسترس بیشتر توریست ها قرار خواهد گرفت؟

آکاایران: آیا جزیره "جنگ ستارگان" از میراث های جهانی یونسکو، در دسترس بیشتر توریست ها قرار خواهد گرفت؟

جزیره “جنگ ستارگان”

به گزارش آکاایران: وقتی سازندگان «جنگ ستارگان: نیرو بیدار می شود» فیلمبرداری صحنه ای کلیدی در جزیره بادگیری در سواحل ایرلند را به پایان بردند، هیات گردشگری این کشور وقت زیادی را برای بهره گرفتن از آن تلف نکرد.

کمپینی نوین به وجود آمد که موجب شد بین جزیره اِسکِلیگ مایکل (Skellig Micheal) که زمانی تحت استعمار راهب های قرون وسطی قرار داشت و تولد دوباره هالیوودی آن به عنوان محل خفای میان کهکشانی لوک اسکای واکر، ارتباط برقرار شود. در یکی از تبلیغ ها که با لوگوی «جنگ ستارگان» تزیین شده بود، به این نکته اشاره شد که وایکینگ ها در سال 823 میلادی به این جزیره حمله کردند و نوشته شد: «نفر بعدی: استورم تروپرها؟»

موفقیت جهانی «جنگ ستارگان: نیرو بیدار می شود» که در حال حاضر سومین فیلم پرفروش تاریخ است، باعث به وجود آمدن بحثی سر این شده که آیا میزان دسترسی به این جزیره که یکی از میراث های جهانی یونسکو است، باید بیشتر شود تا هزاران توریستی که حالا می خواهند از مخفیگاه سلتیک اسکای واکر بازدید کنند این اجازه را دارا باشند یا خیر. بعد از ورود موجی از گردشگران، حالا این قایق گردانان و صاحبان هتل دهکده پورتماگی واقع در کانتی کری ایرلند هستند که از دولت این کشور می خواهند بازه ای از سال را که بازدیدکنندگان اجازه ورود به جزیره دارند، گسترش دهد. با این حال طرفداران حفظ محیط زیست و منابع طبیعی به شدت با این مسأله مخالف هستند و می گویند به خاطر محبوبیتی که ارتباط اسکلیگ مایکل با موفق ترین مجموعه فیلم تاریخ به وجود آورده، گنجینه های باستان شناسی و اکولوژیکی آن به خطر افتاده است.

این جزیره که خانه دسته های حمایت شده از پرنده های دریایی و همچنین کاشانک های «کندوی عسل» مورد استفاده راهب هاست، در سال 2014 برای فیلمبرداری صحنه پایانی «جنگ ستارگان؛ نیرو بیدار می شود» مورد استفاده قرار گرفت. ماه گذشته هم فیلمبرداران هشتمین قسمت از این مجموعه فیلم ها دوباره به این جزیره سر زدند.

با این حال بازدیدکننگانی که امیدوارند بتوانند به مبارز جِدای ادای احترام کنند، ممکن است ناامید شوند. چند سال قبل نگرانی هایی مبنی بر این به وجود آمد که تعداد بازدیدکنندگان این جزیره بیش از حد بالاست و به این ترتیب قوانینی شکل گرفت که طبق آن ها، تعداد بازدیدکنندگان این جزیره به 180 نفر در روز محدود شد و قایق ها هم فقط بین ماه های می و اکتبر می توانند در ساحل آن توقف کنند. البته وضعیت بد هوا می تواند نیمی از روزهای باز جزیره را از بین ببرد.

صاحبان تجارت های منطقه که می گویند محدودیت ها باعث شده آن ها 1.8 میلیون پوند ضرر کنند، خواستار افزایش بازه سفر به اسکلیگ مایکل از ماه آوریل به اوایل ماه نوامبر شده اند تا تنگنایی برای توریست های شمشیر نوری به دست، به وجود نیاید. از سوی دیگر، حامیان محیط زیست و راهنمای تورهای گردشگری می گویند اکوسیستم این جزیره، که تنها راه رسیدن به ویرانه های صومعه قرون وسطایی آن، بالا رفتن از 600 پله ای است که راهب ها در قرن ششم با استفاده از گرانیت ساختند، «به شدت شکننده» است و به این نکته اشاره می کنند که کمپین بازاریابی و تبلیغ برای این جزیره یک اشتباه بود. کلِر او هالوران که یک راهنمای محلی است، به رادیو سی بی سی گفته بود: «تبلیغ هایی که در رابطه با جنگ ستارگان و اسکلیگ مایکل وجود دارند، بزرگترین تهدیدی هستند که این جزیره در سده گذشته با آن مواجه شده است.» / خبرگزاری مهر

.

منبع :

گردآوری توسط بخش خواندنی ها و دیدنی ها سایت آکاایران
تبلیغات