آکاایران: فال تاروت

آکاایران: فال تاروت یکی از فال های پرطرفدار جهان محسوب می شود که دارای قدمتی طولانی می باشد. در مورد خاستگاه فال تاروت نظرات متفاوتی وجود دارد، اما محققان بر این باورند که اسپانیا، ایتالیا، فرانسه و مصر باستان از جمله گزینه های اصلی شکل گیری این فال به حساب می آیند.

 تاروت

 استفاده از کارت های تاروت از قرن 15 میلادی در کشورهای مختلف اروپایی شکل گرفت.  فرانسه و ایتالیا از جمله نخستین کشورهایی بودند که در استفاده از این کارت ها پیشگام شدند. در آغاز این کارت ها فقط وسیله ای برای سرگرمی محسوب می شدند و جنبه تفریحی داشتند. در قرون 15 الی 18 میلادی تاروت به عنوان کارت های بازی میان مردم رواج داشت اما بعد از قرن 18ام میلادی، این کارت ها به عنوان ابزاری برای پیشگویی شناخته شدند. نهانجویان بر این باورند که کارت های تاروت دارای بعدهای ذهنی، رمز آلود و روحانی می باشند. امروزه فال تاروت از جمله پرطرفدارترین فال های جهان به شمار می رود. کارت های تاروت در کشورهای اروپایی دارای ماهیت اولیه خویش می باشند. در کشورهایی نظیر انگلستان تاروت  بیشتر جنبه پیشگویی دارد و فال تاروت از جمله مشهورترین فال های این کشور به حساب می آید. برخی محققان ریشه ی فال تاروت را متعلق به مصر و کابالا می دانند، اما تا کنون مدرک موثقی دال بر این موضوع ثبت نشده است.

فال تاروت

آشنایی با کارت های تاروت

محققان بر این باورند که کارت های بازی تاروت در قرن 14 میلادی از قاهره به اروپا وارد شده است. کارت های تاروت دارای 4 خال متنوع به نام های شمشیر، سکه، جام و ترکه می باشد. کماکان از این کارت ها در ورق بازی های کشورهایی هم چون اسپانیا و پرتغال استفاده می شود. علاقمندی افراد به فال تاروت و ورق بازی موجب شده است تا کارت های تاروت متنوعی به بازار عرضه گردد. "دست تاروت فرانسوی" و " دست ایتالیایی آشکار" از جمله مشهور ترین دست کارت های تاروت به شمار می روند که اکثرا به منظور ورق بازی مورد استفاده قرار می گیرند. معروف ترین دست تاروت فرانسوی، "تاروت حیوانی" نام دارد. هم چنین دست ایتالیایی آشکار دارای 4 نوع تاروت پیه مونتی، تاروت بیزانسی، تاروت بولونیایی و تاروت سیسیلی می باشد. " تاروت تحوتی" و " تاروت اسرار آمیز" از جمله کارت های کابردی در فال تاروت به حساب می آیند. امروزه کارت های تاروت، گونه های مختلفی پیدا کرده اند که تاروت گربه نما، هکر، گیتی، بیسبال و کیمیا گری از جمله معروف ترین دست کارت های امروزی می باشند.

تاریخچه فال تاروت

تاریخچه ی فال تاروت

قدمت فال تاروت به چندین سده ی قبل باز می گردد.  معبران فال تاروت ضمن بیان گذشته افراد،  به پیشگویی ویژگی های اخلاقی افراد، مسائل خصوصی زندگی افراد و آینده متقضاییان می پردازند. پیشگویان بر این باورند که با بیان آینده افراد قادرند تا شخص را روشن ساخته و راهکارهایی را به منظور ارتقای سطح کیفی زندگی ایشان، ارائه دهند. نظریات و اعتقادات مختلفی درمورد خاستگاه  پیدایش فال تاروت و تاریخ اصلی آن وجود دارد. به طوری که نمی توان مبدا و تاریخ اصل فال تاروت را به درستی شناسایی نمود. قصد بر آن است که در ادامه مطلب  به چند نگرش متفاوت در  شکل گیری فال تاروت بپردازیم.

برخی از محققان بر این باورند که کشورهای آسیایی از قبیل هند و چین و هم چنین ایالات آفریقای شمالی  خاستگاه  های فال تاروت به حساب می آیند، اما مدرک معتبری مبنی بر تائید این نظریه وجود ندارد.
برخی دیگر از محققان بر این باورند که مصر باستان خاستگاه شکل گیری فال تاروت بوده است و  از فال تاروت در مراسم آئینی معابد مصر باستان استفاده می شده است. برخی از نظریه پردازان بر این باورند که کلمه ی تاروت،  از  "توت" که نام الهه ی سحر و جادو در مصر باستان می باشد الهام گرفته شده است.
ایتالیا از جمله دیگر کشورهاییست که آن را مبدا شکل گیری فال تاروت در نظر گرفته اند. محققان اعلام کردند که مدارکی دال بر شکل گیری فال تاروت در ایتالیا  در قرن 12 میلادی کشف نموده اند.
برخی از نظریه پردازان، فال تاروت را متعلق به عهد عتیق دانسته و معتقدند که این فال ریشه در آئین کابالا دارد. آنها معتقدند که فال تاروت یکی از شاه کلیدهای آیین کابالا به شمار می رود. محققین هم چنین کلمه ی تاروت را مشتقی از کلمه ی عبری "تورا(به معنای قانون)" می دانند. نظریه پردازان بر این باورند که نظم کارت های تاروت صغیر از نماد های آیین کابالا گرفته شده است و 4خال کارت های تاروت به نوعی با "ی ه وه" که چهار کلمه ی مقدس این آیین می باشد، در ارتباط است. هم چنین 4 خال اصلی کارت های فال تاروت را نمادی از 4 عنصر اصلی نظام هستی که آب، آتش، خاک و باد است، می دانند. محققان هم چنین 22 کارت تاروت کبیر را سمبلی از 22 نشانه هیروگلیف و 22 جاده درخت کابالیستی می دانند. لازم به ذکر می باشد که اگر چه فال تاروت را به آیین کابالا نسبت داده اند، اما در اسپانیا که مهد اصلی این آیین به شمار می رود، هیچ سابقه ای در امورات فالگیری، خصوصا فال تاروت دیده نمی شود.
برخی دیگر از نظریات، فال تاروت را متعلق به آیین بودا میدانند. کارت های تاروت کبیر شامل 22 کارت مصور می باشد که در آنها، طی 22مرحله، سیر تکاملی انسان به تصویر کشیده شده است.  تکامل انسان از نادانی محض تا دانایی و حکمت  ضمن تحمل سختی ها و فرازونشیب های زندگی، طی 22 مرحله و به صورت مجزا در کارت های جداگانه به تصویر کشیده شده است. محققان این نظم موجود در کارت های تاروت را به نوعی مرتبط با آیین بودا می دانند. زیرا آیین بودا نیز مسیر شکل گیری یک راهب از درجه نادانی تا بصیرت کامل را مملوء از سختی ها و آسانی ها دانسته اند. باور آیین بودا بر این است که رسیدن به درجه کمال  با گذر از مراحل گوناگون زندگی اتفاق خواهد افتاد. برخی محققان این دو اصل را کاملا یکی میپندارند و معتقدند که فال تاروت از آیین بودا نشأت می گیرد.

آموزش فال تاروت

انواع اشکال تاروت

در گذشته اشراف زادگان کارت های تاروت را بر روی ورقه هایی نازک از جنس طلا، نقره و عاج نقش می کردند. بعد ازگذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی و ورود صنعت چاپ و کاغذ به زندگی، مردم از کاغذ و کاغذهای مقوایی برای چاپ و تکثیر کارت ها استفاده کردند.

پیش گویی با فال تاروت

هر یک از کارت های تاروت دارای نقشی منحصر به فرد می باشد که مفسران فال تاروت با توجه به این اشکال به   پیشگویی آینده شخص و یا حتی تفسیر وضعیت کنونی وی می پردازند. " الهامات فرانچسکو مارکولینی" اولین کتابی بود که نحوه ی پیشگویی با فال تاروت و تفسیر کارت های کنار هم چیده شده رابه خوبی آموزش داده بود. علاوه بر این در سال های 1735 الی 1750 میلادی نسخ خطی محدودی برای پیشگویی با استفاده از فال تاروت به  دست مشتاقان این عرصه رسید. دکتر "جرالد انکاس" از جمله فیلسوفان و  دانشمندان علوم غریبه به شمار می رفت که در قرن نوزدهم میلادی می زیسته است. نام مستعار این فیلسوف "پاپوس" می باشد. پاپوس پس از تحقیقات خود در مورد علوم خفیه، در سال 1889 میلادی کتابی با عنوان پاپوس گردآوری کرد که این کتاب حاوی  اطلاعاتی در مورد علوم خفیه بود.

فال تاروت -آکافال تاروت

تاروت و نقش آن در مذهب

نهانجویان از قرن 18 میلادی به بعد، فال تاروت را تلفیقی از جادو و عرفان دانستند. این موضوع پس از مطالعات دیجبلین در سال 1781 به بعد شکل پررنگ تری به خود گرفت. طبق نظریه ی دیجبلین کارت های تاروت نمادهای مذهبی هستند که به زندگی افراد وارد شده اند. بر اساس نظریات دیجلین فال تاروت با ایزدان مصری همچون "ایزیس و تحوت" در ارتباط می باشد.

فال تاروت

نحوه گرفتن فال تاروت

مفسر کارت ها همواره  باید سعی نماید تا پارچه ای با رنگ تند را به دور  این 78 کارت مختلف پیچیده و سپس آن را درون ظرف سرپوشیده ای نگهداری کند. فال تاروت از انرژی های درونی و فکری نشأت می گیرد. از این رو تمرکز حواس نقش به سزایی در تفسیر فال تاروت خواهد داشت.  مفسر کارت ها به منظور دستیابی به تمرکز حواس در هنگام گرفتن فال، برای خویش حالت مراقبه ایجاد کرده و با روشن کردن عود و یا شمع، تمرکز خویش را افزایش دهد. این امر ضمن تقویت تمرکز، رنگ و بویی ویژه به فضا خواهد بخشید. پس از کنترل فکر، کارت ها  بر زده می شود و سپس از متقاضی فال خواسته می شود تا کارت ها را کات کند.(تعدادی از کارت ها را روی کارت های دیگر قرار دهد). متقاضی فال باید قبل از برداشتن هر کارت با نفس عمیق، خود را آرام ساخته و تنش ها را از خود دور سازد. سپس با دست چپ که با بخش شهودی و ناخودآگاه مغز در ارتباط است، کارت های هدف را انتخاب نماید(افراد چپ دست برای ارتباط با قسمت شهودی مغز از دست راست استفاده نمایند). هرچه سوالات درون مغز  فرد شفاف تر و تمیز تر باشند، کارت ها بهتر به ناخودآگاه فرد پی میبرند. بعد از انتخاب کارت ها کار اصلی معبر آغاز می گردد. وی موظف است تعابیر اصلی کارت ها را برای فرد بیان نماید. در صورتی که تعابیر کارت ها با  حس انگیزی مفسر همراه گردد، تاثیرات بهتری بر فرد میگذارد.تاروت دارای فال های متنوع و متفاوتی می باشد که:

  • فال تاروت 7 کارتی
  • فال تاروت 5 کارتی
  • فال تاروت 4 کارتی
  •  فال تاروت 3 کارتی
  •  فال تاروت تک کارتی از جمله معروف ترین انواع از  این پیشگویی می باشند.

تاریخچه فال تاروت

تاروت در عصر مدرن

 به طور کلی باید به این مساله نیز اذعان داشت که مخترع فال تاروت، مبتکری خوش فکر بوده که  بر فلسفه و حکمت، علوم اساطیری و مذاهب مشرق زمین به خوبی واقف بوده است. امروزه فال تاروت دارای جایگاه ویژه ای میان مردم می باشد، در عصر حاضر کارت های تاروت به مجموعه ای اسرارآمیز بدل گشته است که قادر به غیب گویی در مورد زندگی آتی  افراد می باشد.

آموزش فال تاروت

چرا افراد به فال گرفتن علاقه دارند؟

تاثیر فال در زندگی

آموزش فال تاروت

با رنگ و هاله ای که اطراف شماست آشنا شوید

فال رنگ

فال تاروت

فال روزانه - Daily Omen

تاریخچه فال تاروت

فال

.

منبع :