loading...

همشهری سرنخ :
 گربه ها حیوانات بی آزار و دوست داشتنی به نظر می رسند. یکی از آن حیوانات تنبل و راحت طلبی که دوست دارند بیشتر ساعات روز را زیر آفتاب لم داده و استراحت کنند اما گربه هایی هم هستند که به غیر از لم دادن کارهای مهمتری در تاریخ به نامشان به ثبت رسیده. برخی پیشگام در کاری بوده اند و برخی سرنوشت یک نفر و یا حتی یک کشور را تغییر داده اند. اینها گربه های مشهور و نامدار روزگار ما هستند.

موش گیر ارشد انگلیس

گربه ها از زمان زمامداری هنری هشتم در راهروهای ساختمان دولت انگلیس در رفت و آمد بودند، اما هیچ کدامشان به اندازه هامفری مشهور نشدند. او اولین گربه ای بود که موش گیر ارشد کابینه دولت نام گرفت. این گربه سیاه و سفید یک روز به صورت اتفاقی در سال 1989 وارد خانه شماره 10، خیابان داونینگ (دفتر نخست وزیر) شده و از قضا به سرعت توسط رئیس دفتر نخستین وزیر انگلیس استخدام شد.

شخصیت شکست ناپذیر و سوابق درخشانش در امر موش گیری توانست موقعیتش را تحت زمامداری سه نخست وزیر بیمه کند. اما موقعیت او هم مانند دیگر مقامات سیاسی از رسوایی دور نماند. سال 1994 هامفری در مرگ چندین مرغ سینه سرخ سلطنتی مقصر شناخته شد. افسران دفتر کابینه به دفاع از او پرداخته و اعلام کردند هامفری در آن زمان بیمار بوده و توانایی شکار نداشته، حتی اگر اردکی بریان با سس پرتقال هم در سینی به او عرضه می کردند او قادر به بلع آن نبوده است، چه برسد به شکار چندین پرنده!

,گربه های تاثیرگذار و ماندگار تاریخ! گربه,خواندنی ها و دیدنی ها


پرونده ای رسمی به نام او باز شد و تحقیقات گسترده ای برای مبرا کردن نامش از این اتهامصورت گرفت؛ اما بررسی ها بی نتیجه مانده و سرانجام تصمیم بر بازنشستگی این گربه گرفته شد و سیزدهم نوامر 1997، هامفری بالاخره بعد از 8 سال خدمت در ساختمان نخست وزیری از سمت خود کنار رفت.

این برکناری سروصدای زیادی در رسانه ها به پا کرد چرا که به تشخیص کارشناسان، عزل هامفری از سمتش بدون توطئه نبود و با وجود حمایتی که از حزب کارگر انتظار می رفت هیچ نهاد و گروهی موفق به بازگرداندن این گربه به خدمت نشدند و رسانه ها نوشتند که دست هایی پرقدرت، پشت پرده این رسوایی قرار داشته. ظاهرا شری، همسر تونی بلر به خاطر ریزش موی زیاد این گربه و آلرژی به این حیوان، برکناری هامفری را از سمتش رقم زده بود.

گربه ای که شهردار شد

شهردار منطقه تالکیتنا واقع در ایالت آلاسکا با دیگر شهرداران آمریکا فرق دارد. او گربه ای است که از سال ها قبل به این سمت انتخاب شده و در این راه تجربه هایی هم کسب کرده! این گربه که استابس نام دارد متعلق به صاحب سوپرمارکت کوچک شهر است. لوری استاک سال ها قبل استابس را که گربه ای کوچک بود در خیابان پیدا می کند و از آنجا که این گربه از بدو تولد دم نداشت خیلی زود در این شهر کوچک مشهور می شود.

بعدها مردم شهر که از عملکرد سیاستمداران شهرشان سرخورده بودند تصمیم می گیرند برای تمسخر و شوخی استابس را کاندیدای انتخابات شهرداری بکنند و در نهایت ناباوری این گربه با 850 رأی از 0 رأی مأخوذه پیروز شده و به عنوان شهردار رسمی تالکیتنا معرفی شد.

مردم چنان از این انتخاب راضی بودند که سال های بعدی هم پست این گربه تنبل و خواب آلود را به عنوان شهردار تمدید کردند و حالا 15 سال است که استابس در این مقام خدمت می کند و لازم به ذکر است که او رکورد طولانی ترین دوره شهرداری در آمریکا را دارد. دست کم روزی 30 تا 40 توریست از سراسر آمریکا به مغازه خانم استاک می روند تا این شهردار موفق را ببینند و با او عکس بگیرند.

گربه ای که یک تنه نسل پرنده ای را منقرض کرد

«تیبل بی رحم» نام یکی از گربه های مشهور تاریخ است؛ گربه ای که یک تنه نسل پرنده های نادر جزیره استفان را منقرض کرد. جزیره استفان در نیوزلند جزیره ای مرجانی، دورافتاده و خالی از سکنه بود؛ برای همین گونه های منحصر به فرد و شگفت انگیزی از حیوانات به دور از انسان در آن زندگی می کردند تا اینکه در سال 1892 با ورود دیوید لیال و تنها همسفرش، گربه ای خاکستری رنگ، سرنوشت جزیره تغییر کرد.

,گربه های تاثیرگذار و ماندگار تاریخ! گربه,خواندنی ها و دیدنی ها


دیوی لیال اولین کسی بود که قدم به این جزیره گذاشت و یک فانوس دریایی در آنجا ساخت. تیبل که تنها دوست و همراه دیوید بود روزهایش را صرف پرسه زدن در اطراف جزیره و شکار پرندگان کوچک می کرد، پرندگانی که بعدها مشخص شد گونه ای نادر و کمیاب از چکاوک های کوچک بودند که نمی توانستند پرواز کنند!

آخرین پرنده از این نوع سال 1894 در دهان تیبل دیده شد و از آن به بعد بود که دیگر هیچ کس این پرنده های کوچک را در جزیره ندید. این گربه، یک تنه نسل یک پرنده نادر را از روی زمین برداشت.

گربه ای که راز یک قتل را فاش کرد

شرلی داگوآی مادر 32 ساله ای بود که در جزیره پرنس ادوارد کانادا به همراه فرزندانش زندگی می کرد. اوایل پاییز 1994 این زن جوان بدون اینکه ردی از خود به جا بگذارد ناپدید شد. چندین ماه گذشت تا اینکه جسد بی جان او در جنگل های اطراف جزیره پیدا شد.

پلیس به نامزد او، داگلاس بی آمیش مشکوک شد اما هیچ سندی در دست نداشت و تحقیقات متوقف شد. ماه ها گذشت تا اینکه ماموران پلیس کتی خونین را فرسنگ ها دورتر از محل کشف جسد در جنگل پیدا کردند. خون روی کت با خون مقتول یکی بود، علاوه بر این تعدادی مویگربه هم بر روی کت به چشم می خورد.

داگلاس گربه ای سفید داشت و بار دیگر انگشت اتهام به سمت او برگشت، افسر پرونده تقاضای بررسی دی ان ای گربه را داد. این اولین بار بود که دی ان ای یک حیوان به عنوان سندمورد استفاده قرار می گرفت. در نهایت مشخص شد موهای گربه متعلق به اسنوبال، گربه آقای بی آمیش است و در نهایت راز این پرونده قتل که چندین سال در بایگاتنی خاک می خوردتوسط موهای این گربه فاش شده و معما حل شد.

گربه دریانوردی که در کشف یک قاره سهیم بود

«میتو فلیندرز» یکی از اولین دریانوردان اروپایی است که به استرالیا پا گذاشت. وی طی سفرهای متعدد دریایی اش گربه ای را از آب گرفت و از آن پس این گربه رفیق و همراه همیشگی او شد. متیو وگربه اش که نام تریم را بر او نهاد، سال های سال با هم آب های اقیانوس های مختلف را شکافته و جلو رفتند تا به استرالیا رسیدند.

,گربه های تاثیرگذار و ماندگار تاریخ! گربه,خواندنی ها و دیدنی ها


متیو متوجه جزیره بودن این سرزمین شد و به عنوان اولین انسان بر روی خاک این سرزمین پا گذاشت و نام استرالیا را به کار برد. تریم هم به عنوان یار همیشگی اش همراه او بود و اولین گربه ای شد که به همراه صاحبش پا به قاره جدید گذاشت.

,گربه های تاثیرگذار و ماندگار تاریخ! گربه,خواندنی ها و دیدنی ها


این گربه کاشف آنقدر مشهور است که حتی مجسمه او در کنار تمام تندیس هایی که از فلیندرز در جای جای دنیا ساخته اند حضور دارد.

گربه ای که نام فرانسه را در فضا حک کرد

برادران مونگلفیه با بالن های هوای گرم اختراعی خود حیواناتی مثل گوسفند، مرغابی و خروس را به آسمان می فرستادند تا اثر سفر هوایی را در آنها ببینند. فرانسوی ها در دهه 1960 اکتشافات فضایی را آغاز کردند. پس از چند بار شکست سال 1963 پژوهشگاه هوا فضای فرانسه 14 عدد از گربه های خیابانی را برای سفر به فضا انتخاب کرد. در سول آزمایش ها 10 گربه به علت پرخوری از دور خارج شدند و از 4 گربه باقی مانده 2 گربه را برای پرتاب مناسبتر دیدند. گربه اول که فلیسیتی نام داشت در لحظات آخر جایگزین شد. کپسول حامل فلیسیتی به فضا پرتاب شد و در یک پرواز 13 دقیقه ای تا ارتفاع 157 کیلومتری سطح زمین بالا رفت و بعد با چتر نجات به زمین بازگشت و لقب اولین «گربه فضانورد» را به دست آورد.
گردآوری توسط بخش خواندنی ها و دیدنی ها سایت آکاایران
تبلیغات