آکاایرانسوارکاری از ورزشهایی است که در چند دههٔ اخیر مورد توجه خاصی قرار گرفته‌است، با این وجود سابقه‌ای طولانی داشته‌است و می‌توان آن را از کهن‌ترین ورزش‌ها به‌شمار آورد. این ورزش امروزه نه تنها به عنوان یک رقابت سالم و مفید، بلکه به عنوان سرگرمی و به منظور گذراندن اوقات فراغت مورد توجه قرار گرفته‌است، و با این که نسبت به بسیاری از ورزش‌ها پرهزینه به نظر می‌رسد، هر ساله تعداد بیشتری طرفدار به سوی خود جلب می‌کند. جالب است بدانید در ژاپن مسابقه اسب روانی عجیب و غریبی رواج دارد که بیشتر قدرت و استقامت در این مسابقه اهمیت دارد و بدلیل سبک مسابقه , سرعت اصلا ملاک نیست . اسب های این مسابقه در قیاس اسب های تندروی اصیل , اسب خاصی به نام بانبا هستند. که در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکاایران , در مورد این اسب ها و این سبک مسابقه بیشتر توضیح میدهیم. با ما همراه باشید.

 

مسابقات اسب‌دوانی


مسابقه اسب دوانی از دوران قدیم در بسیاری از تمدن‌ها همچون یونان و روم باستان وجود داشته‌است. مسابقات یورتمه و تاخت از مسابقات رایج اسب‌دوانی هستند.

مسابقات یورتمه (سوار بر اسب یا ارابه)، که در آن‌ها هدف نفر اول رسیدن به خط پایان است، بدون این که اسب با سرعت گرفتن شروع به تاختن کند. تاختن اسب باعث حذف شدن سوارکار از دور مسابقه می‌شود.
مسابقات تاخت، که در آن‌ها نیز هدف اول رسیدن به خط پایان است، اما این بار با تاخت. مسافت این مسابقات بین ۲٫۴۰۰ و ۱٫۶۰۰ متر است. نوعی دیگر از مسابقات تاخت، همراه با مانع است و اسب باید از روی آن‌ها بپرد. مسافت این مسابقات با توجه به نوع مانع‌ها متفاوت است.

مسابقه اسب دوانی عجیب در ژاپن

آغاز این نوع مسابقه اسب دوانی را می توان به سال 1887 نسبت داد.برنده شدن در این مسابقه تنها به معنای عبور از خط پایان نیست و اسب ها باید به طور کامل در مسیر خط پایان خود و البته سورتمه شان را تا انتها بکشند و عبور کامل سورتمه از خط پایان شرط اصلی برنده شدن در این مسابقه است و این یک قانون منحصر به این فرم اسب مسابقه ای است.

اسب های بانبا، کندترین مسابقه اسب دوانی

اسب های بانبا می توانند تا 1200 کیلوگرم وزن داشته باشند و بیش از دو برابر اسب های کوچک بومی dosanko هستند. این اسب ها دورگه که از فرانسه و بلژیک در پایان قرن نوزدهم برای کمک به کشاورزان در کار کردن زمین هایشان وارد می شد در حال حاضر نژاد ژاپنی محسوب می شوند. بسته به اندازه آن ها، این حیوانات قوی می توانند یک تن وزن داشته باشند و این دقیقا همان نیرویی است که برای رسیدن به یک مسابقه نهایی اسب مورد نیاز است.

Image result for ‫کندترین مسابقات اسب دوانی‬‎

اسب های رقابت "بانبای" باید سورتمه سنگین وزن را که وزنی بین 450 کیلوگرم و 1 تن دارد را در مسیری که به طور کامل با شن و ماسه پوشانده شده است و دو پیچ دارد با خود بکشند.این یک کار دشوار است، و اسب ها اغلب نیاز به استراحت، به ویژه پس از عبور از یک مانع اصلی دارند. در این مسابقه چابک سواران نقش مهمی را ایفا می کنند، اما این تضمین نمی کند که اسب ها با سرعت بیشتری عمل کنند. در حقیقت، آنها حتی شلاقی که با آن بتوانند اسب را مبور به حرکت کنند هم ندارند بلکه تنها با استفاده از سلسله های سنگین برای تشویق اسب به سمت جلو حرکت می کنند.