اکتشاف هشتمین عضو از عجایب دنیا در آمریکا -آکا

آکاایران: اکتشاف هشتمین عضو از عجایب دنیا در آمریکا

آکاایران: اکتشاف هشتمین عضو از عجایب دنیا 

قبل از فعالیت های آتشفشانی در منطقه، پلکان های سفید و صورتی نیوزلند بزرگ ترین منبع رسوبات سیلیکانی سینتر طبیعی به حساب می آمد.

به گزارش آکاایران: بعد از گذشت اکثر از یک قرن، دانشمندان آثار تازه ای از شیب پلکانی سفید و صورتی نیوزلند پیدا کردند. این پلکان ها با فعالیت کوه های آتشفشانی برای سال های در زیر خاکستر و لجن مدفون شده و گرچه بخش زیادی از آن بر اثر مواد مذاب از بین رفته بودند.

شیب های پلکانی نیوزلند که بعنوان بزرگ ترین منبع رسوبات سیلیکانی شناخته میشوند، یکی از عجایب طبیعی کره ی زمین به حساب می آید. این پلکان های سیلیکانی در سال ۱۸۸۶ با فعالیت کوه آتشفشانی Tarawera به طور کامل تخریب شد. با این حال و بعد از گذشت سالها دانشمندان محل دفن پلکان ها را پیدا کرده اند که بخشی از آن نیز در تمام این سالها سالم باقی مانده هست.

رکس بون در مصاحبه ای با نشریه ی گاردین بریتانیا می گوید:

در آن زمان شیب های پلکانی برای توریست های اروپایی جایی بسیار جذاب بود، طوریکه مسافران سختی راه را به جان می خریدند و به نیم کره ی جنوبی سفر می کردند تا از مناظر طبیعی نیوزلند لذت ببرند. با این حال دولت وقت خیلی در مورد این مناطق کار تحقیقاتی انجام نداد و داده های زیادی در مورد منطقه ی دقیق شیب های پلکانی نداشتیم.

 تف جوشی یا سینتر طبیعی زمانی رخ میدهد که رسوبات چشمه های معدنی یا چشمه های آب گرم در گذر زمان قشایی از مواد معدنی را به اشکال مختلفی چون تپه، پلکان یا مخروط ایجاد می کنند.

شیب پلکانی در قسمت شمالی و در نزدیکی دریاچه ی Rotomahana واقع شده هست، پلکان سفید در قسمت شمال شرقی و پلکان صورتی در قسمت دیگر دریاچه ایجاد شده اند. اما علت اصلی وجود رنگ صورتی مربوط به حضور گروهی از خانواده ی باکتری های رنگی مانند Thermus ruber هست. به طور مثال چنین اتفاقی با دلیلی نمونه در دریاچه ای در پارک ملی طبیعی YellowStone ایالات امریکا رخ داده که منجر به رنگی شدن دریاچه شده هست.

اکتشاف هشتمین عضو از عجایب دنیا در آمریکا -آکا

اکتشاف هشتمین عضو از عجایب دنیا 

در سال ۲۰۱۶ رکس بون در جریان تحقیقات خود به دفترچه ای دست نویس از یک زمین شناس در سال ۱۸۵۹ برمی خورد. ماموریت این زمین شناس در آن سال انجام تحقیقاتی در مورد اوضاع جغرافیایی نیوزلند از طرف دولت بود.

در این دست نوشته ها، von Hochstetter داده هایی خام از تحقیقات خود در جنوب شرقی شهر Rotorua در شمال نیوزلند و در نزدیکی دریاچه ی Rotomahana آورده هست. در دست نوشته های این زمین شناس که سه دهه قبل از فعالیت آتشفشان ثبت شده، رنگ صورتی و سفید پلکان ها قید شده اند.

با شروع فعالیت های آتشفشانی مواد مذاب یکی از عجایب طبیعی دنیا را در زیر خود دفن کردند؛ همینطور این فعالیت ها مختصات جغرافیایی پلکان ها هم تغییر دادند. رکس بون با بهرهگیری از روشی به اسم forensic cartography منطقه را با بهرهگیری از داده های دفترچه ی von Hochstetter به طور کامل شبیه سازی کرد.

این روش شامل مقایسه ی نقشه های توپوگرافیک فعلی منطقه با داده های ۱۸۵۹ و پیدا کردن مناطق محتمل حضور پلکان ها می شود. اگرچه فرآیند انجام آسان به نظر میرسد اما واقعیت چیزی متفاوت هست. بون در همین اساس می گوید:

اکتشاف هشتمین عضو از عجایب دنیا 

در ۱۲ ماه قبل تقریبا ۲۵۰۰ ساعت کار تحقیقی کردیم. ما تمام مکان های محتمل را مشخص کردیم و به شیب های پلکانی اکثر از همۀ وقت نزدیک شدیم. ما در مورد منطقه ای حرف می زنیم که وسعت گسترده ای دارد و گرچه جابه جایی زیادی را تجربه کرده هست.

بر پایه ی این تحقیقات، بوس پیروز به توسعه ی یک الگوریتم میشود که قادر به تعیین محل پلکان های صورتی و سفید با تقریبی کمتر یا اکثر از ۳۵ متر هست. تحقیقات قبلی تا این حد به مکان اصلی شیب پلکانی نزدیک نشده بودند.

درخواست کاوش با اجازه ی معبد اصلی شهر صادر شده هست و در هفته های آینده کار اصلی شروع می شود؛ بون انتظار دارد که با شروع کاوش ها در منطقه قسمتی از شیب پلکانی سالم مانده باشد. با این حال در مرحله ی فعلی صحبت در مورد موفقیت تیم بون در تعیین محل دقیق پلکان و حدس ها در مورد سلامت پلکان کمی زود به نظر میرسد.

بون در انتهای مصاحبه می گوید:

امیدواریم با کشف دوباره ی شیب پلکانی سفید و صورتی توریست ها برای مشاهده طبیعت بکر و عجیب منطقه دوباره به نیوزلند همچون قبل بازگردند.

.

منبع : talab.org


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

پلکان عجایب

گردآوری توسط بخش جالب انگیز سایت آکاایران
تبلیغات