آکایران :وبسایت نوچه - آرزو مقدس: تحقیقات جدید نشان می دهند نوعی گیاه دریایی که به گیاهان دریایی معاصر نیز بی شباهت نیست، احتمالاً نخستین گیاه گلدار کره ی زمین بوده است. اما این گیاه که Montsechia Vidalii نام دارد احتمالاً برای استفاده در سبد های گل چندان مناسب نبوده چرا که ریشه های بلند و برگ های کوچک داشته و گل هایش نیز فاقد زیبایی های ظاهری مانند گلبرگ بوده اند. اما این گیاه دریایی که چیزی بین ۱۲۵ تا ۱۳۰ میلیون سال قدمت دارد می تواند پنجره ای رو به درک و کشف روزهای اولیه ی زندگی گیاهان گلدار در کره ی زمین باشد.
,کشفیاتی درباره اولین گل های کره  زمین اولین,گل,زیر آب,جالب انگیز، جالب انگیزترین ها، مطالب جالب، عکسهای جالب، جالبترین ها، مطالب جالب و خواندنی

آکاایران: کشفیاتی درباره اولین گل های کره زمیناین گیاه باستانی در دریاچه های منطقه ای در شمال اسپانیای امروزی زندگی می کرده و گرچه بیش از صد سال از کشف تکه های فسیل شده ی آن می گذرد اما تا کنون کسی به طور سیستماتیک به بررسی کامل این گونه نپرداخته بود. تیم تحقیقاتی ما به بیش از هزار نمونه از این گیاه دسترسی داشتند و با استفاده از گروه دیگری از گیاهان به نام Ceratophyllum که در سنگ های مشابهی یافت می شود، آن ها را تاریخ گذاری کردند. فسیل های Ceratophyllum نیز در همان سنگ هایی تشکیل شده اند که فسیل گروهی از نرم تنان به نام آمونیت ها در آن ها قرار دارد و از آنجایی که روند رشد و تکامل آمونیت ها به خوبی شناخته شده است، از آن به عنوان شاخصی برای تخمین زدن سن این سنگ ها و گیاهان استفاده شد.
,کشفیاتی درباره اولین گل های کره  زمین اولین,گل,زیر آب,جالب انگیز، جالب انگیزترین ها، مطالب جالب، عکسهای جالب، جالبترین ها، مطالب جالب و خواندنی


بنا به گزارش آکاایران : این تاریخ گذاری ها نشان داد که Montsechia در اواخر دوره ی کرتاسه و همزمان با دایناسورهای گردن دراز براکیوسور می زیسته و این حقیقت باعث می شود این گیاه در رده ی قدیمی ترین گیاهان گلداری که تاکنون شناخته شده اند قرار گیرد. گیاه دریایی دیگری نیز پیش از این در شمال شرق چین شناخته شده بود که با Montsechia که برای تولید مثل تنها به امواج آب وابسته است و تمام زندگی اش را زیر آب می گذراند، هم دوره بوده اما برخلاف آن می بایست برای تولید مثل از آب خارج می شده.
بررسی های اخیر Montsechia نشان می دهد که گیاهان خشکی در دوره ی ژوراسیک و همزمان با دسته ای از حشرات تکامل یافتند که نقش گرده افشان را برای گیاهان جدید ایفا می کردند. توانایی تولید مثل میان گونه های مختلف پیشرفت بزرگی در زمینه ی تکامل این گیاهان بوده است و برخی از آن ها مانند Montsechia زندگی خود را در زیر آب ادامه داده و برای تولید مثل و گرده افشانی نیز از جریان آب استفاده کرده اند. گیاهان در این دوره بسیار خلاق بوده اند و می توان اهمیت ژنتیک و تولید مثل میان گونه های مختلف را در تکامل گیاهان گلدار اولیه به وضوح مشاهده کرد.

منبع :

کشفیاتی درباره اولین گل های کره زمین

گردآوری توسط بخش جالب انگیز سایت آکاایران
تبلیغات