اسم پروین غفاری را خیلی ها شنیده اند، زنی که او را با نام معشوقه محمد رضا پهلوی شناخته می شود، بازیگری توانا و زیبا که در سال های دور سر زبان ها بود، در این بخش از سایت آکاایران بیوگرافی پروین غفاری و مطالبی در مورد پروین غفاری را آماده کرده ایم، با ما همراه باشید.
 
 
پروین غفاری,معشوقه محمدرضا پهلوی,پروین غفاری معشوقه شاه

پروین غفاری معشوقه محمدرضا شاه

پروین غفاری

 

 بیوگرافی پروین غفاری:

پری غفاری

نام اصلی پروین غفاری

زمینه فعالیت تلویزیون و سینما

تولد (۱۳۰۹ – ۱۱ تیر ۱۳۹۲) تهران

والدین میرزا حسن غفاری همدانی

مرگ ۱۱ تیر ۱۳۹۲ (۸۳ سال)

نوشهر، ایران

مدفن نوشهر

پیشه خواننده و بازیگر

سال های فعالیت ۱۳۴۰-۱۳۵۱

مدرک تحصیلی متوسطه

خانواده

پری غفاری از یک خانواده متوسط اهل تفرش و ساکن تهران بود . پدر پری، میرزا حسن غفاری همدانی، از مبارزان مشروطه بود که در واقعه به توپ بستن مجلس توسط کلنل لیاخوف، مجروح شده بود.

کتاب خاطرات

پری غفاری خاطرات خود که در مورد روابط عاشقانه وی با محمد رضا پهلوی است را پس از انقلاب ۱۳۵۷ در کتابی به نام تا سیاهی دردام شاه منتشر کرد. این کتاب تنها یک بار در سال ۱۳۷۶ منتشر شد. به اعتقاد برخی منتقدان همچون محمد قائد، این کتاب در صورت تجدید چاپ می توانست پرفروش ترین کتاب تاریخ ایران باشد. لازم به ذکر است که سلطنت طلبان این کتاب را نیز همچون خاطرات حسین فردوست، فریده دیبا، اردشیر زاهدی، شهناز پهلوی و تاج الملوک آیرملو جعلی خوانده اند.

فیلم شناسی

پری غفاری در فیلمهایی چون موطلایی شهر ما (عباس شباویز) و طوفان در شهر ما (ساموئل خاچیکیان) نقش اصلی را ایفا نمود. سایر فیلمهای وی به این شرح است.

آخرین نبرد (۱۳۵۱)

فریاد انسانها (۱۳۴۹)

رابطه (۱۳۴۸)

گربه کور (۱۳۴۸)

گناه مادر (۱۳۴۸)

تونل (۱۳۴۷)

سکه دورو (۱۳۴۷)

فردای باشکوه (۱۳۴۶)

زن و عروسک هایش (۱۳۴۴)

مو طلایی شهر ما (۱۳۴۴)

بن بست (۱۳۴۳)

فریاد نیمه شب (۱۳۴۰)
 

پروین غفاری بازیگری که در دهه چهل در تعدادی فیلم فارسی ایفای نقش کرد و مطابق با اطلاعاتی که خودش در کتابی با عنوان «تا سیاهی در دام شاه» نوشته و در سال 76 منتشر کرده بود، مدتها معشوقه محمدرضا پهلوی بود، در سن 83 سالگی در کنج عزلتش در خانه ای واقع در نوشهر درگذشت.
 
پروین غفاری,معشوقه محمدرضا پهلوی,پروین غفاری معشوقه شاه

پروین غفاری بازیگر سینما

پروین غفاری

 
این همسایگان محلی این بازیگر بوده اند که نخستین بار خبر مرگ این بازیگر را بازتاب دادند. غفاری متولد 1309 برای اولین بار در سال 1340 با بازی در فیلم «فریاد نیمه شب» به کارگردانی ساموئل خاچیکیان وارد عرصه سینما شد و 4 سال بعد با بازی در «موطلایی شهر ما» به شهرت رسید. غفاری در دوران فعالیت سینمایی اش حدودا در ده فیلم بازی کرد اما بیش از همه همان جریان رابطه عاشقانه اش با محمدرضا پهلوی بعد از جدایی پهلوی دوم از فوزیه بود که اسباب شهرت او را موجب گشت.
 
پروین غفاری,معشوقه محمدرضا پهلوی,پروین غفاری معشوقه شاه

پروین غفاری بازیگر قدیمی

بیوگرافی پروین غفاری

 
پروین غفاری که پدرش از مبارزان مشروطه بود علیرغم مخالفت پدر و به طمع مادرش از طریق حسین فردوست با محمدرضا پهلوی آشنا شده و محمدرضا هم با دادن وعده ازدواج مدتها از وی سوء استفاده می کرد. در نهایت نیز ازدواج محمدرضا و همسر دومش ثریا، پایانی می شود بر آن همه سوء استفاده!
 
پروین غفاری,معشوقه محمدرضا پهلوی,پروین غفاری معشوقه شاه

پروین غفاری داریوش رفیعی

پروین غفاری

 
از اینجا به بعد است که رفته رفته پروین غفاری وارد سینما شده و در یک سری آثار نه چندان معتبر ایفای نقش می کند. به جز «فریاد نیمه شب»، «موطلایی شهر ما» که کارگردانی آن را عباس شباویز صاحب استودیوی آریانافیلم و تهیه کننده «قیصر» برعهده داشت، مطرحترین فیلم پروین غفاری به شمار می رفت.منبع: inn.ir

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

فیلم نماز خواندن محمدرضا شاه , شاه عربستان و معشوقه هایش , بیو گرافی محمدرضا پلوی , عکس واقعی محمد رضا شاه , پروین غفاری معشوقه شاه , عکس محمد رضا شاه زنده , عباس غفوری شیطانپرست , آرامگاه محمدرضا شاه , عباس غفاری و همسرش , عباس غفاری فیزیک , معشوقه های شاه , پروین غفاری؛ , بروین غفاری , پروين غفاری , سیمین غفاری , روین غفاری , عباس غفاری

گردآوری توسط بخش جالب انگیز سایت آکاایران
تبلیغات