loading...

 

آب از سرچشمه گل آلود است

اختلال و نابسامانی در هر یک از امور کشور ناشی از بی کفایتی و سوء تدبیر رئیس و مسئول آن موسسه یا اداره است .
آورده اند که ...
عبارت مثل بالا با آنکه ساده بنظر می رسد ریشه تاریخی دارد و از زبان بیگانه به فارسی ترجمه شده است ، خلفای اموی جمعاً چهارده نفر بودند که از سال ۴۱ تا ۱۳۲ هجری در کشور پهناور اسلامی خلافت کرده اند . اگر چه در میان این خلفاء افراد محیل و مدیری چون معاویه و عبدالملک مروان وجود داشته اند ولی هیچیک از آنها در مقام فضیلت و تقوی و بشر دوستی همتای خلیفه ششم عمربن عبدالعزیز نمی شوند ، این خلیفه بزرگوار تعالیم اسلامی را تمام و کمال اجرا می کرد ودوران کوتاه خلافتش توأم با عدل و داد بوده است .
نسبت به خاندان رسالت خاصهٔ حضرت علی بن ابیطالب ( ع ) قلباً عشق می ورزید . روزی همین خلیفه از عربی شامی می پرسید : عاملان من در دیار شما چه می کنند و رفتارشان چگونه است ؟
عرب شامی با تبسمی رندانه پاسخ داد : آب اگر در چشمهٔ صاف و زلال باشد در نهرها و جویبارها هم صاف و زلال خواهد بود . همیشه آب از سرچشمه گل آلود است .
عمر بین عبدالعزیز از پاسخ صریح و کوبندهٔ عرب شامی به خود آمد و درس آموزنده ای آموخت .
بعضی ها این سخن را از حکیم یونانی ارسطو می دانند از آنجا که گفته بود : پادشاهان مانند دریا و ارکان دولت ، مثل ارنهاری هستند که از دریا منشعب می شوند . ولی بعضی ها آنرا از افلاطون می دانند که فرمود : پادشاه مانند جوی بزرگ بسیار آب است که به جویهای کوچک منشعب می شود . پس اگر جوی بزرگ شیرین باشد ، آب جویهای کوچک را بدین منوال توان یافت و اگر تلخ باشد هم ، چنان .

گردآوری پرتال اکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

ضرب المثل اب امابه , ضرب المثل اب

گردآوری توسط بخش ضرب المثل- معنی ضرب المثل سایت آکاایران
تبلیغات