معرفی بازی محلی اینه اینه -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد معرفی بازی محلی اینه اینه ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت سرگرمی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

معرفی بازی محلی اینه اینه
,[categoriy]

آکاایران: معرفی بازی محلی اینه اینه

آکاایران: معرفی بازی محلی اینه اینه

 

به گزارش آکاایران:  برای اجرای این بازی ، چند بچه ( معولاً خرد سال ) دور هم می نشینند و دست هایشان را جلو می آورده باز می کنند و با کف دست روی زمین می گذارند  ، یکی از آنها استاد بازی است که بیشتر مواقع بزرگسالی است که وظیفه مشغول کردن کودکان را بر عهده دارد .

 

استاد ، شروع به خواندن متل یا شعر زیر می کند و در ادای هر کلمه ، با  دو انگشت دست راست خود یکی از انگشتان دست بازیکن ها را کنار می گذارد و پیش می رود تا به ادای آخرین کلمه متل یعنی ” تول ” که نیمی از کلمه قورتول  به معنای تمام شده است ، می رسد .

 

آخرین انگشت دست بازیکنی که در ادای این کلمه  با دو انگشت خود گرفته است کنار می گذارد ( به داخل دست تا می شود )، باز از اول شروع می کند تا زمانی که همه انگشتان دست های بازیکنان از بازی کنار گذاشته شود ، آخرین نفری که انگشت یا انگشتان دست او بجا مانده و از بازی کنار  گذاشته نشده بازنده به حساب می آید ، بازنده توسط بقیه بچه ها  هو می شود .

شعرش چنین است

اینه ،  اینه                        
اوجی دومه                     
شام آغاجی                    
شاطیر گئچی                  
قوز آغاچی                      
 قوتور گئچی                            

 

هاپان ، هوپان

یاریل ییرتیل                      
سو ایچ                          
قور                               
تول                          

 

تهیه و تنظیم : مجله تالاب

 

.

منبع : talab.org


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله معرفی بازی محلی اینه اینه شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

آینه بازی

معرفی بازی محلی اینه اینه گردآوری توسط بخش بازیهای محلی،بازی های بومی سایت آکاایران

اخبار اکاایران

اخرین مطالب آکاایران

تبلیغات