آکاایران: تکناز : خنده دارترین جُک دنیا در مورد چیست؟ فکر می کنید مردم کشورهای مختلف بیشتر به چه نوع جُک هایی می خندند؟ یک جُک خوب بهتر است چند کلمه داشته باشد و برای مردم کدام کشور می توان راحت تر جُک تعریف کرد؟

جُک تعریف کردن یا لطیفه گفتن، یکی از سرگرمی های ساده ای است که در زندگی اغلب مردم دنیا معمول است. اما واقعا همه جُک ها خنده دارند؟ فکر می کنید خنده دارترین جُک دنیا چیست؟ این سوالی است که از سال ۲۰۰۲/ ۱۳۸۱، دانشمندان دانشگاه هرتفوردشایر به دنبال پاسخ آن می گردند.

ریچارد وایزمن، استاد روانشناسی این دانشگاه، برنامه ای را تحت عنوان آزمایشگاه خنده آغاز کرد تا پاسخ این سوال را که یکی از پیچیده ترین معماهای علمی به حساب می آید، پیدا کند. محققین برای پیدا کردن خنده دارترین جُک دنیا، می بایست خنده دارترین جک را بین فرهنگ ها، مناطق، مردم و کشورهای مختلف پیدا می کردند. این کار به هیچ عنوان ساده نبود!

این مطالعه که یک سال به طول انجامید، برنامه مشترکی بین دانشگاه هرتفوردشایر و انجمن علوم بریتانیا بود. در اجرای این مطالعه، مردم نیز مشارکت داشتند. از آن ها خواسته شده بود که جُک مورد علاقه خود را برای وب سایت آزمایشگاه خنده بفرستند و به جک هایی که سایرین فرستاده بودند، امتیاز بدهند.

این مطالعه موفق شد نظر رسانه های بین المللی را به خود جلب کند. در مجموع، ۴۰ هزار جک برای وب سایت ارسال شد و ۱.۵ میلیون بار هم به جک ها امتیاز داده شد. حتما برایتان جالب است بدانید بیشترین امتیاز را کدام جُک به دست آورده است. در بین ۴۰هزار جُک ارسال شده، مورد زیر که توسط گورپال گوسال، روانپزشک ۳۱ ساله از منچستر انگلستان برای سایت فرستاده شده، بیشترین امتیاز را گرفته است:

دو شکارچی اهل نیوجرسی برای شکار به جنگل رفته بودند که یکی از آن ها زمین خورد. به نظر می رسید که نفس نمی کشد، چشم هایش هم سفید شده بود. شکارچی دیگر با تلفن همراه خود به اورژانس زنگ زد و بریده بریده گفت: «دوستم مرده. حالا چه کار کنم؟» اپراتور اورژانس با خونسردی جواب داد: «فقط آرام باشید. من می توانم به شما کمک کنم. بیایید اول مطمئن شویم که دوستتان مرده است.» بعد از لحظه ای سکوت، صدای شلیک گلوله به گوش رسید؛ سپس صدای فرد پشت تلفن دوباره شنیده شد: «خب، حالا چه کار کنم؟»

A couple of New Jersey hunters are out in the woods when one of them falls to the ground. He doesn’t seem to be breathing, his eyes are rolled back in his head. The other guy whips out his cell phone and calls the emergency services. He gasps to the operator: “My friend is dead! What can I do?” The operator, in a calm soothing voice says: “Just take it easy. I can help. First, let’s make sure he’s dead.” There is a silence, then a shot is heard. The guy’s voice comes back on the line. He says: “OK, now what?”

این مطالعه، ارتباط بین ملت ها در بازی طنزآمیز با کلمات را نشان می دهد. همچنین این مطالعه محبوبیت یک جُک را در بین مردمان متعلق به یک ملیت نیز بررسی کرده است.

در ایالات متحده آمریکا، از وقتی که دیو بری روزنامه نگار از مردم خواست به جُکی که با جمله ای در مورد راسو تمام می شد رای بدهند، نتایج سوگیرانه شد و جُک هایی که با یک جمله در مورد راسو به پایان می رسید، رای بیشتری گرفت. شاید برایتان جالب باشد بدانید ۱۵۰۰ جُک با جمله ای در مورد راسو تمام می شد! این یکی از بقیه محبوب تر بود:

هنگام رژه، سرهنگ متوجه رفتار غیرعادی افراد می شود. سرگرد بِری را صدا می زند و می پرسد: «هیچ معلوم هست بر سر دسته سرجوخه جونز چه بلایی آمده است؟ چرا همه بالا و پایین می پرند و به هم می پیچند؟» سرگرد لحظه ای مکث می کند و پاسخ می دهد: «به نظر می رسد راسو سرجوخه را گاز گرفته است!»

At the parade, the Colonel noticed something unusual going on and asked the Major:
“Major Barry, what the devil’s wrong with Sergeant Jones’ platoon?
They seem to be all twitching and jumping about.”
“Well sir,” says Major Barry after a moment of observation. “There seems to be a weasel chomping on his privates.”

به غیر از جُک های حاوی راسو، خنده دارترین جُک به نظر مردم آمریکا این جُک بود:

دو مرد برای بازی گلف به زمین گلف منطقه خود می روند. درست زمانی که یکی از آن ها می خواهد به توپ ضربه بزند، متوجه می شود که صفی بلند از مردم عزادار همراه با یک تابوت از جاده کنار زمین گلف می گذرند تا به مراسم تشییع بروند. مرد دست نگه می دارد، کلاه گلف خود را از سر برمی دارد، چشم هایش را می بندد و به نشانه احترام، رو به عزاداران تعظیم می کند. دوستش می گوید: «وای، این معنادارترین و تاثیرگذارترین حرکتی بود که تا به حال دیدم. تو چه مرد بااحساسی هستی.» مرد پاسخ می دهد: «بله، خب به هر حال او ۳۵ سال همسرم بود».

A man and a friend are playing golf one day at their local golf course. One of the guys is about to chip onto the green when he sees a long funeral procession on the road next to the course. He stops in mid-swing, takes off his golf cap, closes his eyes, and bows down in prayer. His friend says: “Wow, that is the most thoughtful and touching thing I have ever seen. You truly are a kind man.” The man then replies: “Yeah, well we were married ۳۵ years.”

بر اساس این مطالعه، مردم ایرلند، انگلستان، استرالیا و نیوزلند، علاقه زیادی به جُک هایی نشان دادند که با کلمات بازی می کنند، در حالی که آمریکایی ها و کانادایی ها بیشتر جُک هایی را می پسندند که در آن ها نوعی نگاه برتری وجود داشته باشد، خواه وقتی یک نفر به نظر احمق برسد یا این که توسط فرد دیگری احمق جلوه داده شود:
یک تگزاسی می پرسد: اهل کجایی؟

فارغ التحصیل هاروارد پاسخ می دهد: من از جایی آمده ام که جملات را با حروف اضافه به پایان نمی بریم.

تگزاسی دوباره می پرسد: باشه، اهل کجایی فلان فلان شده؟ (جمله را با ناسزا به پایان می رساند)

Texan: “Where are you from?”
Harvard grad: “I come from a place where we do not end our sentences with prepositions.”
Texan: “Okay – where are you from, ….?”

علاوه بر جُک های متداولی که در مورد انسان ها تعریف می شوند، محققین می خواستند جُک های تولیدشده توسط رایانه را هم بررسی کنند. به همین دلیل خودشان ۵ جُک کامپیوتری را وارد جُک ها کردند تا نظر مردم را بدانند. در حالی که در بین آنها، مردم به ۴ مورد امتیازهای بسیار کمی دادند، یکی از آن ها توانست امتیازی بالاتر از ۳۵درصد جُک های انسانی بدست آورد:

سوال: چه نوع قاتلی، شخصیت قوی تری دارد؟
پاسخ: قاتلی که برای صبحانه شیر و غلات میل می کند (به جای قاتل زنجیره ای. Cereal به معنی غلات مناسب صبحانه با شیر شبیه به Serial به معنی زنجیره ای تلفظ می شود.)

Q: “What kind of murderer has moral fiber
A: “A cereal killer

همچنین در این مطالعه، طول مناسب یک جُک خوب ارزیابی شد: حدود ۱۰۰ کلمه. فکر می کنید بهترین موجودی که در جُک ها می تواند جای انسان را بگیرد، چیست؟ محققین این مطالعه می گویند اردک! به علاوه، نتایج مطالعه نشان می دهد که آلمانی ها طیف شوخ طبعی گسترده تری دارند. بنابراین اگر خواستید برای کسی جک تعریف کنید، یک آلمانی پیدا کنید، چون به احتمال بیشتری به جک شما خواهد خندید.

به گفته محققین، شوخ طبعی برای برقراری ارتباط ضروری است و هر چه بیشتر در مورد نحوه تاثیر فرهنگ و زمینه بر حس شوخ طبعی افراد بدانیم، بهتر و موثرتر می توانیم با آن ها ارتباط برقرار کنیم.

 
 
.

منبع : taknaz.ir