loading...
آکایران :مجله تخت گاز - روزبه خندان: در این مطلب نکاتی پیرامون انتخاب، راندن و جامعه پذیری این وسیله نقلیه سبز بیان خواهیم کرد. یک نکته مهم درباره دوچرخه الکتریکی این است که این نوع دوچرخه های موتوردار جهت تقویت نیروی انسانی دوچرخه سوار ساخته شده اند و نمی توانند جایگزین نیروی عضلات انسان باشند، بنابراین باید حسابشان را از موتورسیکلت های برقی و اسکوترها پاک جدا کرد. تقویت نیرویی که موتور دوچرخه برقی ایجاد می کند، به دوچرخه سوار کمک خواهد کرد تا در برابر موانعی چون تپه ها، باد مخالف و یا مسیر های سخت بدون خستگی به مسیرش ادامه دهد.

«موتور، باتری و کنترلر»
بنا به گزارش آکاایران : توان موتور در مدل های مختلف دوچرخه های الکتریکی گستره وسیعی دارند. از توان 200 تا 1000 وات و یا حتی بیشتر البته محدودیت قانونی موتور های الکتریکی در آمریکا 750 وات است.
یکی دیگر از فاکتور های مهمی که باید در نظر گرفته شود، طراحی و محل موتور است. طراحی و محل موتور در دوچرخه الکتریکی نقش بسیار مهمی دارد. متداول ترین موتور برای دوچرخه الکتریکی، هاب موتور است. در (Hub Motor) به طور معمول موتور دوچرخه الکتریکی بین چرخ جلو و چرخ عقب نصب می شود. وقتی موتور در دوچرخه الکتریکی نصب و درگیر شد، موتور الکتریکی چرخ های دوچرخه را در مسیر هل داده و می کشد.
هرچند این سیستم کارکرد مناسبی ارائه می دهد اما یک نقطه ضعف بزرگ نیز دارد؛ از آنجایی که موتور الکتریکی به چرخ دنده دوچرخه الکتریکی متصل نیست، در تپه ها و زمین های شیبدار کمی از بهره وری خود را از دست می دهد. شاید بهترین مثال برای تصور این ضعف این باشد؛ فکر کنید که وسیله ای چون خودرو یا موتورسیکلت را یک روز کامل فقط با دنده یک برانید، چه حالتی پدید خواهد آمد؟ ممکن است با این حالت به مکانی که می خواهید برسید اما راندن با یک دنده شتاب و سرعت مطلوبی که یک وسیله چند دنده بهتان می دهد بدون تردید نخواهد داد.
بهترین پیشنهاد برای دوچرخه های الکتریکی موتورهای نیمه برقی (Mid-Drive Motor) است. موتور Mid-Drive، موتوری است که نصف نیرو خود را از برق و نیمه دیگر را از عضلات سواره می گیرد. در این حالت باتری کمتری مصرف می شود و توان حرکتی افزایش می یابد و این از زمانی است که توان موتور Mid-Drive توسط دنده های دوچرخه به چرخ ها منتقل می شود. در چنین حالتی حتی قدرت عبور از تپه ها در حالی که با توجه به شیب دنده را تغییر دهید افزایش می یابد و افزون بر این قرار گرفتن موتور در نزدیکی زمین که وزن دوچرخه الکتریکی و موتور آن را بیشتر در مرکز و پایین دوچرخه قرار می دهد، کنترل روی فرمان دوچرخه الکتریکی را افزایش خواهد داد.
,چرا دوچرخه الکتریکی هر روز فراگیرتر می شود؟,عکس ماشین،گالری عکس ماشین، تصاویر ماشین، تصویر ماشین های گران، عکس خودرو، عکس اتومبیل


راندن یک دوچرخه الکتریکی
حرکت فقط با پدال؛ در هر زمانی که بخواهید، می توانید روی دوچرخه الکتریکی درست مثل یک دوچرخه عادی پدال بزنید و به پیش بروید. موتور دوچرخه هیچ مقاومتی در مقابل حرکت چرخ ها ایجاد نمی کند، در نتیجه احساس خواهید کرد که درست روی یک دوچرخه معمولی سوار هستید. بسته به مدل دوچرخه ای که خریداری می کنید، دوچرخه تان می تواند 3 یا 8 دنده و یا با پیشرانه داخلی NuVinciRN360TM باشد که چرخه دنده های نامحدودی برای دوچرخه در نظر می گیرند، مثل گیرباکس CVT در خودروها.
حرکت همراه با پدال و موتور دوچرخه؛ در این حالت می توانید از ترکیب نیرو بدنی خود به علاوه نیرو الکتریکی موتور برای پیش بردن دوچرخه استفاده کنید. هنگامی که با فشاردادن دکمه ON/OFF زیر فرمان دوچرخه، این حالت را برمی گزینید، موتور الکتریکی دوچرخه به آرامی برق را جهت یاری پدال و نیروی عضلاتتان فراهم می کند. هم زمان در این حالت با تغییر زمینی که روی آن دوچرخه سواری می کنید و یا شیب زمین می توانید دنده ها را در جهت دستیابی به شتاب و سرعت مطلوب تر تغییر دهید. تجربه دوچرخه سواری در این حالت بسیار هیجان انگیز است، چرا که در پایین آمدن از شیب ها، می تواند حرکت دوچرخه را یکنواخت نگه دارد و سوار را قادر می سازد از مناظر و حسی کم نظیر حین وزش باد لذت ببرد.
 حالت نیمه برقی-نیمه پدالی 3 حالت را حمایت می کند؛ کم 30درصد، متوسط 60درصدو زیاد 100درصد. این درصدها نشان گر قدرت اضافی موتور برای تکمیل حرکت است. در حالت کم 30درصد قدرت موتور به قدرت پدال زنی سوار اضافه می شود. این در حالی است که در حالت زیاد افزایش قدرت به راحتی 2 برابر می شود. با یک فشار روی دکمه تغییر حالت، می توانید میزان قدرتی که موتور دوچرخه برای حرکت به جلو فراهم می کند، انتخاب کنید.
جالب است بدانید که هیچ مدرک قانونی مثل گواهینامه، بیمه و یا چیز هایی شبیه به اینها برای سوار شدن و راندن دوچرخه الکتریکی لازم نیست و می توان از امتیازات یک دوچرخه معمولی حین راندن این وسیله سبز بهره برد.
البته در ایالات متحده آمریکا بعضی محدودیت ها در مورد این دوچرخه ها اعمال می شود که البته چندان دست وپاگیر نیستند. اول اینکه سرعت دوچرخه الکتریکی از 20 مایل برساعت بیشتر نشود و دوم توان موتور دوچرخه الکتریکی از 750 وات بالاتر نرود. دوچرخه های الکتریکی موجود در بازار این کشور نیز با توجه به همین قوانین ساخته می شود.  در کشوری مانند ایران که در حال حاضر محدودیت قانونی خاصی برای این دوچرخه ها وجود ندارد، هر فرد می تواند با پدال زدن از سرعت 20 مایل برساعت نیز فراتر برود و توان موتور دوچرخه های الکتریکی نیز همان گونه که پیش از این ذکر شد، در گستره ای از 250 تا بیش از 1000 وات قابل استفاده است.
,چرا دوچرخه الکتریکی هر روز فراگیرتر می شود؟,عکس ماشین،گالری عکس ماشین، تصاویر ماشین، تصویر ماشین های گران، عکس خودرو، عکس اتومبیل


نکاتی از یک پژوهش جالب
در سراسر جهان تبدیل یک دوچرخه معمولی به دوچرخه الکتریکی رایج تر از خرید یک دوچرخه تمام الکتریکی کارخانه ای است!
بر اساس یک پژوهش آماری در آمریکا 48 درصد دارندگان دوچرخه های الکتریکی از کسانی هستند که دوچرخه الکتریکی را آماده می خرند اما ۵۲ درصد مابقی، با نصب یک موتور الکتریکی و باتری روی دوچرخه معمولی خود، آن را تبدیل به یک دوچرخه برقی می کنند. عمده این افراد دوچرخه معمولی کوهستان دارند و 13 درصدشان دوچرخه معمولی. به طور کلی تحقیقات نشان می دهد الکتریکی کردن یک دوچرخه معمولی با صرف هزینه کمتری نسبت به خرید یک دوچرخه الکتریکی کارخانه ای صورت می گیرد، البته نه همیشه.
در بیشتر شهرهای شلوغ دنیا، دوچرخه برقی جایگزین بسیار خوبی برای خودرو به نظر می رسد، شاید با این رشد جمعیت در آینده برای سفر در مراکز شهری بهتر باشد ماشین ها را فراموش کنیم! دوچرخه برقی وسیله ای است که به دلیل سهولت استفاده مردم را متقاعد به دوچرخه سواری روزانه می کند.
در تحقیقی میدانی در ایالات متحده آمریکا، ۵۵ درصد دارندگان دوچرخه های الکتریکی پیش از اینکه دوچرخه الکتریکی بخرند یا دوچرخه خود را الکتریکی کنند، به صورت هفتگی یا روزانه از دوچرخه خود استفاده می کردند اما پس از الکتریکی شدن دوچرخه، این میزان به ۹۳ درصد افزایش پیدا کرد! حتی 6 درصد افراد که هیچ گاه از دوچرخه استفاده نمی کردند با وجود دوچرخه الکتریکی، اقدام به استفاده از این گونه از وسیله نقلیه کرده اند که اغلب نیز بزرگ سال هستند.
بزرگ ترین مشکل در ارتباط با دوچرخه های الکتریکی وزن آنها است. این مشکل در نظر عده قابل توجهی از کاربران اصلی ترین مشکل دوچرخه های الکتریکی است اما عده اندکی هم هستند که با وزن دوچرخه هیچ مشکلی ندارند و عده ای بسیار قلیل نیز نگران سرقت دوچرخه یا زمان طولانی شارژ هستند. البته همان گونه که در شماره گذشته گفتیم فناوری باتری ها، مدت زمان شارژ و هم چنین وزن آنها همواره در حال پیشرفت است اما شاید دوچرخه هایی با بهره مندی از انواع دیگر انرژی نیز در راه هستند.

منبع :

چرا دوچرخه الکتریکی هر روز فراگیرتر می شود؟ - عکس ماشین | عکس موتورتبلیغات