بررسی علمی «بوی باران»! - دیدنی های امروز

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد بررسی علمی «بوی باران»! ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته دیدنی های امروز از سایت گالری عکس آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

وبسایت یک پزشک: بوی خاکی که در دقایق اولیه بارش باران به مشام می رسد، به نظر چیزی نیست که نیاز به بررسی داشته باشد.

ما به تجربه چیزهای اندکی در مورد آن می دانیم، اگر مدتی باران نباریده باشد و زمین خشک باشد، بعد از اغاز باران، بوی اکثرا خوشایند باران به استشمام می رسد. بعد از مدتی هم این بو به تدریج قطع می شود. در ضمن در نواحی مختلف، نوع بو و کیفیت آن تا اندازه ای متفاوت است.

در زبان انگلیسی هم برای این بوی باران، واژه ای وجود دارد به نام petrichor که دو قسمت دارد، «پترا» به معنی سنگ است و «ایکور» به معنی خون جاری در رگ های خدایان است!

اما نخستین بار در سال ۱۹۶۴ دو پژوهشگر استرالیایی بودند که سعی کردند این موضوع را به شیوه ای علمی توصیف کنند، اما تا همین اواخر، مکانیسم متصادعد شدنبوی باران به شیوه ای علمی بررسی نشده بود.

به تازگی در نشریه نیچر مقاله ای از دو محقق به نام های «یانک سو جانگ» و «کولن آر بویی» منتشر شده است که این پدیده را بررسی کرده اند:

وقتی یک قطره باران به زمین می خورد، حباب های بسیار کوچکی از هوا در آن تشکیل می شود، قبل از پخش شدن کامل قطره، این حباب های یا آئروسل ها به هوا برمی خیزند و همین ها هستند که رایحه خاک را ایجاد می کنند.


این دو محقق برای انجام تحقیق خود ۳۸ نمونه مختلف برای برخورد قطرات آب ایجاد کردند، ۱۲ تا از آنها به صورت مصنوعی از مواد مختلف، ایجاد شده بود و ۱۶ تا از آنها نمونه خاک بودند. سپس این دو محقق دانشگاه MIT، در محوطه دانشگاه و در امتداد رود چارلز، آزمایش خود را ترتیب دادند و با استفاده از دوربین هایی که با سرعت بالا فیلمبرداری می کردند، قطرات را با این سطوح برخورد دادند.

,بررسی علمی «بوی باران»! بررسی علمی,بوی باران,بوی خاک,دیدنی های امروز دیدنی های روزانه


تحقیق آنها به صورت عینی نشان داد که چرا باران ملایم یا با شدت متوسط بوی بیشتری نسبت به بارانی که ناگهان با شدت زیاد شروع می شود، ایجاد می کند.

,بررسی علمی «بوی باران»! بررسی علمی,بوی باران,بوی خاک,دیدنی های امروز دیدنی های روزانه


این تحقیق همچنین نشان داد که این حباب های کوچک هوا، نه تنها باعث ایجاد بوی باران می شوندع بلکه باعث برخاستن و جابجایی ویروس های و باکتری های نهفته در خاک هم می شوند.
بررسی علمی «بوی باران»! گردآوری توسط بخش دیدنی های امروز دیدنی های روزانه سایت آکاایران
تبلیغات