آیا می توان در محیط کاملا بسته زنده ماند؟





مجله دانستنیها:
 اگرچه اواخر دهه 70 میلادی دانشمندان تلاش کرده اند چنین کاری انجام دهند اما هنوز موفق نشده اند. ساخت محیطی که به هیچ نیرویی غیر از خورشید نیاز نداشته باشد و به شکل سامانه ای بسته کار کند (که دورریز و زباله های خود را نیز تجزیه و بازیافت می کند)، کار بسیار دشواری است.

,آیا می توان در محیط کاملا بسته زنده ماند؟ دیدنی ها,ناسا,خواندنی ها و دیدنی ها

آیا می توان در محیط کاملا بسته زنده ماند؟ دیدنی ها



یکی از نخستین تلاش ها برای ساخت CELSS ها (سامانه های بوم شناختی کنترل شده حمایت از حیات) ایستگاه Bios-3 بود که در سال 1972 و توسط دانشمندان روسی در سیبری تکمیل شد. این سکونتگاه بسته 1033 متر مربعی برای اقامت سه نفر طراحی شده بود. اکسیژن توسط استخرهای بزرگ جلبک بازیافت می شد و زمانی که همه چیز مطابق برنامه بود، سامانه قادر به تولید حدود 85 درصد از هوا و آب مورد نیاز ساکنان خود بود. طولانی ترین ماموریت انجام شده در این ایستگاه نیز 180 روز طول کشید.

ناسا نیز آزمایش BioHome خود را در سال 1989 و در ایستگاهی با اندازه دو برابر یک تریلر باری آغاز کرد. دانشمندان در این ایستگاه به مطالعه تصفیه فاضلاب و اثرات کیفیت هوای داخلی بر محیط مصنوعی پرداختند و دریافتند که استفاده از گیاهان باعث بهبود چشمگیر کیفیت هوا و سلامتی ساکنان ایستگاه می شود.
گردآوری توسط بخش خواندنی ها و دیدنی ها سایت آکاایران
تبلیغات