بناهای قدیمی

موزه‌ها و بناهای قدیمی مادریدسه‌تا از بهترین گالری‌های دنیا در مادرید قرار دارند: موزه‌ی دل‌پرادو، مرکز هنری رینا سوفیا و موزه‌ی تیسن-بورنمیسا. ترکیب مبهوت‌کننده معماری و حس خوب زندگی که آن سوی دیوارهای موزه‌ها جریان دارد، از مادرید شهری ساخته که دل کندن از آن دشوار است.

موزه‌ی دل‌پرادو
مجموعه‌ای که از هنر اروپایی و اسپانیایی در این گالری هنر و موزه جمع شده، دل‌پرادو را به یکی از بهترین موزه‌های دنیا تبدیل کرده است. برای تماشای این موزه باید وقت زیادی بگذارید؛ مخصوصاً اگر برنامه‌ریزی کنید و چند بار به آن‌جا سر بزنید هم که چه بهتر؛ تماشای یک‌باره‌ی این حجم عظیم آثار هنری برای آدم هیچ خوب نیست!
ساختمان این موزه که در نوع خودش شاهکاری به شمار می‌رود، در سال ١٧٨٥ و به دستور کارلوس سوم، برای اختصاص به تاریخ طبیعی ساخته شد، اما در زمان فردیناند هفتم، آن‌جا را کردند موزه‌ای سلطنتی برای نمایش نقاشی و مجسمه‌؛ کمی بعد به‌اش گفتند موزه‌ی ملی و بعدها هم شد موزه‌ی دل‌پرادو. هدفش هم این بود که کارهای هنری اسپانیا را بگذارند کنار کارهای سایر اروپایی‌ها که بگویند چیزی کم ندارند.
مجموعه‌ی امروز این موزه شامل ٧٦٠٠ نقاشی، ١٠٠٠ پیکره، ٤٨٠٠ اثر چاپی و ٨٢٠٠ طراحی به‌علاوه‌ی تعداد زیادی از کارهای هنری و مدارک تاریخی می‌شود. مجموعه‌ی بی‌نظیری از آثار گویا، ولاسکز، ال گرکو، روبنس، تیتیان، رامبراند، بوش، خوزه ده‌ریبرا، پاتینیر، روگیرفان درویدن، رافائل، تینتورتو، ورونزه، کاراواجو، واندیک، آلبرشت دورر، کلودلورن، موریلو و زورباران در موزه‌ی دل‌پرادو برای بازدید به نمایش گذاشته شده‌اند.

مرکز هنری ریناسوفیا
این موزه را در ساختمانی قرن هیجدهمی که سابق بر این بیمارستان بوده، به راه انداخته‌اند. آثار هنری مدرن اسپانیایی را در رینا سوفیا به نمایش گذاشته‌اند. مجموعه‌های عالی از بزرگ‌ترین شاهکارهای پابلو پیکاسو، سالوادور دالی، خوان میرو، خوان گریس و خولیو گونزالس در این موزه به نمایش گذاشته شده‌اند؛ اما البته این نقاشی گوئرنیکا اثر پیکاسو است که بیشتر از همه، گردشگران را به سمت خود می‌کشاند. ریناسوفیا، کتاب‌خانه‌ای رایگان و مخصوص هنر هم دارد که بیش از صد هزار کتاب، سه‌هزار و پانصد فایل صوتی و نزدیک ١٠٠٠ ویدئو در آن پیدا می‌شود.

موزه‌ی تیسن-بورنمیسا
خیلی پیش می‌آید که وقتی از گردشگران مادرید می‌پرسید بهترین موزه‌ای که در این شهر دیدید کدام بود، اسم این موزه را بیاورند! تیسن-بورنمیسا با سبک هنری نفس‌گیرش، از آثار استادان قرون وسطا گرفته تا هنرمندان مدرن امروزی، برای هر بیننده‌ای چیزی در آستین دارد. بسیاری از نام‌های آشنای دنیای هنر این‌جا به چشمتان می‌خورد، حالا شده به خاطر تنها یک نقاشی. آثار مهمی از مونه، گویا، دگا، رنوار، ون‌گوک، پیکاسو و... را می‌توانید در این موزه تماشا کنید.
نشانی اینترنتی: www.museothyssen.org

کاخ سلطنتی مادرید
پالاسیو رئال ده مادرید که ترجمه‌اش می‌شود کاخ سلطنتی، با شکوه و جلال‌اش، به جعبه‌ی جواهری می‌ماند؛ هر چند که تنها برای برگزاری بعضی از جشن‌های سلطنتی از آن استفاده می‌شود.
دژی که محمدبن عبدالرحمن الاوسط در قرن نهم در این شهر ساخته بود، روز کریسمس سال ١٧٣٤ در آتش سوخت. بعد از آن بود که فلیپ پنجم، پادشاه اول سلسله‌ی بوربون‌ها تصمیم گرفت قصری بسازد که روی دست بقیه‌ی قصرهای اروپایی بلند شود، اما متأسفانه عمرش قد نداد ببیند ساختمان دوهزار و هشتصد اتاقه‌اش تمام می‌شود.
این کاخ عظیم که به سبک باروک ایتالیایی بنا شده، حدود صد و سی و پنج هزار متر مربع وسعت دارد و بزرگ‌ترین کاخ اروپای غربی به شمار می‌رود؛ آثار هنری متعددی هم برای تزئین آن به کار گرفته شده؛ از نقاشی‌های نقاشان بزرگی چون گویا، کاراواجو و رافائل گرفته تا مجسمه‌ها و دیوارکوب‌ها و چینی‌آلات کم‌نظیر و ساعت‌های گران‌بها و مبلمان استثنایی.

کاتدرال آلمودنا
کاتدرال سانتاماریالارئال دلاآلمودنا، اسقف‌نشین ناحیه‌ی کلیسایی مادرید است. این مکان، پرستشگاهی به طول ١٠٢ متر و ارتفاع ٧٣ متر است، که طی سده‌های نوزدهم و بیستم با آمیزه‌ای از سبک‌های مختلف ساخته شد: نمای بیرونی به صورت کلاسیک نو، اندرونی به شکل گوتیک نو و دخمه به شکل رومی نو و نقاشی‌های آبسه به سبک بیزانس نو.
کاتدرال در همان جایی که دژ موری‌ها در مادرید ساخته شده بود، بنا شد. این مکان توسط پاپ پل دوم هنگام سفرش به اسپانیا در ١٥ ژوئن سال ١٩٩٣ وقف گردید.

کلیسای جامع سنت ایزیدوره
به دستور شهبانو ماریا از اتریش، دختر شارل پنجم آلمان و شارل اول اسپانیا، بین سال‌های ١٦٢٠ تا ١٦٦٤ ساخته شد، تا بخشی از مدرسه‌ای گردد که ژزوییت‌ها آن را اداره می‌کردند و امروزه هنوز وجود دارد. گنبد آن، نخستین نمونه‌ی طراحی گنبد بر روی قاب چوبی پوشیده از گچ است.
این مکان بین سال‌های ١٨٨٥ تا ١٩٩٣ به عنوان کلیسای جامع مادرید به شمار می‌رفت، تا اینکه در سال ١٩٩٣ آلمودنا جای ان را گرفت. کار هنری اندرون کلیسا، به طور وسیعی در طی جنگ داخلی اسپانیا آتش گرفت، ولی آرامگاهی که بدن فاسد نشده‌ی سنت ایسیدوره لابورر را نگاه می‌دارد و گلدان حاوی خاکسترهای همسرش ماریا توریبیا، جان سالم به در برده‌اند.

صومعه‌ی پادشاهی لاانکارناسیون
صومعه‌ای رومن‌کاتولیک است. این بنگاه، که به بانوان طبقه‌ی نجبا تعلق داشته است، توسط ملکه مارگارت اتریش، همسر فیلیپ سوم اسپانیا، در اوایل قرن هفدهم پایه‌گذاری شد. به علت دیوارنگاره‌ها و پیکره‌تراشی‌هایی که در خود جای داده است، به یکی از مهم‌ترین پرستشگاه‌های شهر تبدیل گشته است.
معمار این ساختمان، فرای آلبرتودلامادره ده دیوس بود، که آن را بین سال‌های ١٦١١ تا ١٦١٦ بنا کرد. نمای سردر واکنشی به سبک بیش از اندازه ساده‌ی معماری هررین است، که توسط دیگر کلیساهای اسپانیایی، مورد تقلید قرار گرفته است. اندرونی کلیسا کاری پرخرج از معمار بزرگ باروک بنتورارودریگس است.
در کلیسا زیارت‌گاه‌هایی نگهداری می‌شوند، حاوی خون سنت خانواریوس و سنت پانتالئون.

کلیسای سن آنتونی
سن آنتونیودلوس آلمانس، یک کلیسای قرن هفدهمی زیباست، که در اصل بخشی از یک بیمارستان پرتغالی بوده است. سپس این مکان به آلمانی‌های ساکن شهر اهدا شد.
اندرونی کلیسا به تازگی بازسازی شده است. این کلیسا نقاشی‌های دیواری زیبایی از لوکاجوردانو، فرانسیسکوکارنیو و فرانسیسکوریسی دارد. دیوارنگاره‌ها برخی از شاهان اسپانیا، مجارستان، فرانسه، آلمان و بوهم را معرفی می‌کنند. نقاشی‌های داخل گنبد، زندگی سن آنتونی از پادوا را به تصویر می‌کشند.

کلیسای کوچک پادشاهی سن آنتونی از لافلوریدا
گاهی اوقات کلیسای کوچک سیکستین گویا نامیده شده است. این کلیسای کوچک، به دستور شاه شارل پنجم از اسپانیا ساخته شد و نقاشی‌های دیواری گویا نیز در آن دایر شده بود. این دیوارنگاره‌ها در سال ١٧٩٨ به طول بیش از شش ماه کامل گشتند. این نقاشی‌های دیواری، معجزه‌هایی به وسیله‌ی سن آنتونی پادوا را به تصویر می‌کشند. در سیزدهم ژوییه‌ی هر سال، زنان جوان ازدواج نکرده به زیارت سن آنتونی آمده و برای پیدا کردن شریک زندگی به درگاه وی دعا می‌کنند.

سان فرانسیسکو ال گرانده باسیلیکا
این بازیلیکا در دومین نیمه‌ی قرن هجدهم توسط فرانچسکو ساباتینی به سبک کلاسیک نو ساخته شد. گنبد این کلیسا، با قطر ٣٣ متر، پنجمین گنبد بزرگ مسیحیت به شمار می‌رود.
این کلیسا به سنت فرانسیس از آسیسی اختصاص یافته است. اندرونی مجلل آن، پر از کارهایی هنری است، که شامل نقاشی‌های گویا و سورباران می‌گردد.

پرستشگاه دبود
یا تمپلوده دبود، یک پرستشگاه باستانی مصری است، که در مادرید بازسازی شد.
در اصل این پرستشگاه در ١٥ کیلومتری اسوان در جنوب مصر نزدیک به نخستین آبشار بزرگ نیل ساخته شد و به ایزدبانو ایسیس در فیلا اهدا گردید.
در سال ١٩٦٠ میلادی، به علت ساخت سد بزرگ اسوان و در نتیجه تهدیدی که متوجه بناها و بخش‌های باستانی می‌گشت، یونسکو درخواست نجات فوری این میراث تاریخی را کرد. به عنوان قدردانی از کمک اسپانیا در جهت نجات پرستشگاه‌های ابو سیمبل، مصری‌ها پرستشگاه دبود را در سال ١٩٦٨ به اسپانیا اهدا کردند.
این پرستشگاه در یکی از پارک‌های مادرید به نام پارکه دل اوئسته، نزدیک به کاخ پادشاهی مادرید بازسازی گردید و در سال ١٩٧٢ به روی عموم مردم بازگشایی شد.

پارک بوئن رتیرو
پیاده‌روی روز یک‌شنبه در پارک بوئن رتیرو، برای مادریدی‌ها در حد خوردن تاپاس و نشستن در تراس کافه‌هاست.
این پارک ١.٤ کیلومتر مربعی، بزرگ‌ترین پارک مادرید است و در مرکز آن قرار گرفته، نزدیک پوئرتا ده آلکالا و موزه‌ی پرادو. بوئن رتیرو، پارکی باشکوه است پر از مجسمه‌ها و بناهای زیبا، گالری‌ها، دریاچه‌ای آرام؛ و میزبان رویدادهای گوناگون.

زورق

گردآوری توسط بخش اسپانیا سایت آکاایران
تبلیغات