آستراخان


شهر آستراخان

نام این شهر را در متون قدیمی فارسی به صورت هَشتَرخان، حاجی‌طرخان و حاجی‌ترخان هم نوشته‌اند. حاجی تَرخان صورت اصلی نام این شهر است. (ترخان لقبی است از اصل سغدی). تنها مسجد شیعیان در روسیه در شهر حاجی‌ترخان قرار داشته‌است.

آستراخان شهری قدیمی که زیر آفتاب جنوبی قرار دارد، نه فقط در روسیه بلکه در اروپا به عنوان شهر بزرگ صنعتی معروف است. شهر آستراخان در دهانه رودخانه ولگا که به دریای خزر می‌ریزد قرار دارد و به این سبب، شاهراه آبی و زمینی بشمار می‌آید. بعد از پیوست خان نشین آستراخان به کشور مسکو در سال ۱۵۵۸، شهر حاجی ترخان از ساحل راست به ساحل چپ رودخانه ولگا نقل مکان کرد و اسم جدید آستراخان را گرفت. بعدا آستراخان به سرعت پیشرفت کرد و در آن کرملین ساخته شد. به دلیل اینکه این شهر آسیا و اروپا را به هم متصل می‌کرد مرکز بازرگانی شد. تاجرهای انگلیسی، فرانسوی، و هلندی اجازه یافتند تا از طریق آستراخان راه ترانزیت را باز کنند.
کلیسای عروج مریم آستراخان

در سده ۱۷ آستراخان به شهر بزرگی تبدیل گشت. کرملین به پادگانی نظامی تبدل شد که از شهر دفاع می‌کرد. پیشه مردم در این زمان، ماهیگیری، بازرگانی و تولید ابریشم و محصولات پشمی بود. در قرن ۱۸ با کمک تحولات پتر اول، اقتصاد و بازرگانی شهر خیلی توسعه یافت. در سال ۱۷۱۷ آستراخان به عنوان استان مستقلی شناخته شد که شامل ۱۲ شهر بود. پتر بزرگ آستارخان را تبدیل به مرکز نظامی برای حملاتش به ایران کرد.

امروزه مرز استان آستراخان تا ولگاگراد می‌رسد. این استان بخاطر زیبایی‌هایش سال‌هاست که محل غیررسمی استراحت سران کشور است. نکته جالب توجه دیگر آستراخان این است که به سبب آن که جنگ جهانی دوم به این شهر نرسید در آن بناهایی قدیمی می‌توان دید که مخصوص این شهر است و در بیشتر شهرها وجود ندارد.

منبع:ویکی پدیا

گردآوری توسط بخش روسیه سایت آکاایران
تبلیغات