.
هتل های مشهد

هلند با بزرگترین بندر دنیا(روتردام)

نوشته شده در تاریخ 1390/07/16 در دسته بندی هلند
پرتال آکاايران سايت خبرگزاری آکا بخش قاره اروپا قسمت هلند - هلند با بزرگترین بندر دنیا(روتردام)

هلند با بزرگترین بندر دنیا(روتردام)

پایتخت: آمستردام -‏ فقط اسماً پایتخت است
 زبان رسمی: هلندی ( رسمی )
نوع حکومت: پادشاهی
 واحد پول: یورو ...

(هلند با بزرگترین بندر دنیا(روتردام

هلند با بزرگترین بندر دنیا

هلند,بزرگترین,بندر,هلند,واحد,نوع,پایتخت,فقط,زبان,نوع,واحد,هلند با بزرگترین بندر دنیا,واحد,نوع,زبان,هلند

مذهب: کاتولیک رومی ( زیر 30% )، کلیسای اصلاح‏شدة هلند ( 17% )، کلیساهای اصلاح شده ( کالونی؛ 8% )
امید طول عمر: 77 سال
 رشد سالانه جمعیت: 0.57%درصد (July 2004 est.)
جمعیت: 16.318.199 نفر (July 2004 est.)

جغرافیای کشور هلند
بیش از یک چهارم هلند -‏ که یکی از پرجمعیت‏ترین کشورهای دنیاست -‏ در ارتفاعی کمتر از سطح دریا قرار دارد. شبکه‏ای از کانالها و رودهای کانالیزه شده در غرب کشور جریان دارد، جایی که تلماسه‏ها و سدهای مصنوعی مناطق پست و « پولدر » ها ( زمینهای احیا شده از دریا ) را حفاظت می‏کند. ساحل به واسطة سدهای دریایی صاف شده است، سدهایی که از ناحیة زه‏لند در شمال غرب حفاظت می‏کند و در شمال، دریاچة آب شیرینی به نام ایسلمیر را احاطه کرده است. شرق کشور متشکل از جلگه‏های پست ماسه‏ای است.  رودهای مهم : راین ( ریین )، که به چند شاخه از جمله لِک، وال و اوده ریین، ماس (موز) تقسیم می‏شود.  بلندترین نقطه : قلة والسربرگ، 321 متر.  آب و هوا : این کشور با تابستانهای خنک و زمستانهای معتدل، آب و هوای معتدل دریایی دارد.
شهرهای مهم: لاهه ( اس‏گرونهاگه ) -‏ پایتخت بالفعل؛ مقر دولت, روتردام, اوترخت, ایندهون, آرنهم, هرلان‏ کرکرادا, انشده, نایمگن, تیلبورگ, هارلم, گرونینگن, دوردِرخت, اس هرتوگنبوش, لیدن, گلین-‏ سیتارد, ماستریخت, برِدا
مساحت: 41.526 کیلومتر مربع
خط ساحلی: 451کیلومتر
مختصات جغرافیایی: 52 درجه و 30 دقیقه شمالی و 5 درجه و 54 دقیقه غربی

حکومت
حکومت هلند سلطنت مشروطه است. پارلمان هلند متشکل از دو مجلس است. مجلس اول با 75 عضو، برای دوره‏ای شش ساله از سوی 12 شورای محلی انتخاب می‏شود. نیمی از اعضاء هر سه سال بازنشسته می‏گردند. مجلس دوم با 150 عضو برای دوره‏ای چهارساله تحت نظام تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه با رأی تمامی افراد بالغ انتخاب می‏شود. پادشاه شخصی را به نخست‏وزیری انتصاب می‏کند که از پشتیبانی اکثریت در پارلمان برخوردار باشد. نخست‏وزیر نیز شورای وزیران ( کابینه ) را انتصاب می‏کند که به پارلمان پاسخگوست.  احزاب مهم سیاسی عبارتند از : • حزب دموکرات مسیحی • حزب کارگر • حزب خلق برای آزادی و دموکراسی (لیبرال) • حزب دموکراسی 66 • حزب اصلاح‏شدة سیاسی ( کالونی ) • حزب سیاسی دموکراتهای اصلاح شده
عضویت: سازمان ملل متحد، جامعة اروپا، پیمان آتلانتیک شمالی، کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا، اتحادیة اروپای غربی، شورای اروپا، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه.

تاریخ معاصر
کنگرة وین ( 1815 ) هر سه کشور هلند و بلژیک و لوکزامبورگ را به عنوان پادشاهی هلند تحت سلطنت خاندان اورانژ، متحد ساخت، ولی بلژیک در 1830 و لوکزامبورگ در 1890 از این اتحادیه کناره گرفتند. هلند طی جنگ جهانی اول بی‏طرف بود، ولی از 1940 تا 1945 به اشغال آلمانیها درآمد. هلندیها، پس از جنگ جهانی دوم نمی‏توانند بار دیگر کنترل خود را بر اندونزی تثبیت کنند. هلند برای اتحاد اروپا اشتیاق نشان داده با بلژیک و لوکزامبورگ اتحادیة گمرکی بِنلوکس را که هستة جامعة اروپاست بنیاد نهادند. مشخصة سیاست در هلند وجود تعداد زیادی از احزاب کوچک است که بعضی از آنها ماهیت مذهبی دارند. نظام تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه از دست‏یابی هرکدام از این احزاب به اکثریت پارلمانی جلوگیری کرده است. تشکیل دولت ائتلافی جدید پس از هر انتخابات عمومی مشکل و وقت‏گیر بوده است.

دفاع
کل نیروهای مسلح : 101،400 ( 1991 )، به‏علاوة نیروی کوچک « سپاه دفاع کشوری ». خدمت سربازی : 12 تا 15 ماه.

آموزش
میزان باسوادی : 99%. سنین تحصیل اجباری : 5 تا 16 سال. تعداد دانشگاه : 22 ( 15 دانشگاه شامل دانشگاه آزاد به‏علاوة 7 مؤسسة همطراز با دانشگاه ).

اقتصاد
هلند علیرغم برخورداری از منابع طبیعی کم -‏ به استثنای گاز طبیعی -‏ سطح زندگی بالایی دارد. کشاورزی، دامداری و بوستانکاری بسیار مکانیزه است و تمرکز آن بر لبنیات و کشت‏های گلخانه‏ای، به‏ویژه انواع گل است. صنعت فرآوری مواد غذایی، یکی از صنایع عمده است، و این کشور یکی از بزرگترین صادرکننده‏های پنیر می‏باشد. تولیدات شامل صنایع شیمیایی، ماشین‏آلات، پالایش نفت، فلزی و الکتریکی است. مواد خام از طریق روتردام وارد می‏گردد. این بندر بزرگ‏ترین بندر دنیاست و بسیاری از نقاط اروپای غربی از آن استفاده می‏کنند. بانکداری و امور مالی به خوبی توسعه یافت است.
مطالب مرتبط