نوردراین-وستفالن

ایالت نوردراین-وستفالن (به آلمانی: Nordrhein-Westfalen به‌اختصار NRW) در غرب آلمان واقع شده، مساحت آن ۳۴۰۸۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱۸ میلیون نفر است. مرکز این ایالت دوسلدورف و بزرگ‌ترین شهر آن کلن است. نوردراین-وستفالن از شمال به‌ ایالت نیدرزاکسن، از شرق به ایالت هسن، از جنوب به‌ راینلاند-فالتز و از مغرب به‌هلند و بلژیک محدود است.


وضعیت جغرافیایی

ساخت جغرافیایی این ایالت در منطقهٔ شمالی از صفحات پست، و در جنوب پوشیده از جنگل که شامل مناطق زاورلاند، برگیشس لاند و زیگرلاند است. کوه‌های این منطقه از ۵۰۰ تا ۸۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. در مرکز این ایالت منطقهٔ رور‌(Ruhrgebiet) واقع شده که در شمال این منطقه، شهرهای: بوتروپ، گلزن‌کیرشن، هرنه، و رِکلینگهاوزن قرار دارند. در مرکز آن، شهرهای: دورتموند، هام و هاگن و در شرق آن بوخوم، اسن، ابرهاوزن و مولهایم قرار گرفته است. دویسبورگ و مورز در غرب منطقهٔ رور قرار دارند. دیگر شهرهای بزرگ این ایالت عبارت‌اند از: مونستر در شمال، بیلفلد و پادربورن در شرق، کلن، بن، لورکوزن، برگیش گلادباخ، آخن، مونشن‌گلادباخ، کرفلد، ووپرتال، زولینگن و دوسلدورف در غرب و جنوب غربی این ایالت قرار دارند.


تقسیمات جغرافیایی

این ایالت به ‌سه بخش عمده تقسیم شده است: نوردراین‌(Nordrhein)که بخش شمالی راین‌لاند است، وستفالن‌(Westfalen) و لیپه ‌(Lippe) که در سال۱۹۴۷ به‌این ایالت ملحق شد. این سه بخش عمده به ‌بخش‌های کوچک‌تری نیز تقسیم شده‌اند:

* راین‌لاند
o برگیشس لاند - آیفل - آخن -نیدرراین - راین‌شینه - کلن/ بن
* وستفالن
o مونستر لاند - میندن-راونزبرگ - هوخ‌شتیفت پادربورن - زاورلاند - تکلنبورگ
* لیپه - لیپر لاند
* نواحی خاص و مشترک در تقسیمات فوق
o منطقهٔ رور که قسمتی از آن در راین‌لاند، و قسمت ِ دیگر ِ آن در وستفالن واقع است.
o وستفالن شرقی - لیپه، به‌اختصار (OWL)، شامل ناحیه حکومتی دتمولد و بخش میندن-راونزبرگ، که هوخشتیفت پادربورن و ناحیه لیپه را دربر می‌گیرد.


کوه‌های ایالت

* لانگن‌برگ ، ۸۴۳٫۱ متر
* کالر آستن ، ۸۴۱ متر
* کلمنزبرگ ، ۸۳۸ متر
* هوپرکپف ، ۸۳۱ متر
* هوناو ، ۸۱۷٫۶ متر
* سیگن هله ، ۸۱۵٫۵ متر


منبع:ویکی پدیا


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

ووپرتال المان

گردآوری توسط بخش آلمان سایت آکاایران
تبلیغات