بناهای قدیمی

موزه‌ها و بناهای قدیمی پاریس
برج ایفل
برج ایفل را گوستاو ایفل در سال‌های ١٨٨٧ تا ١٨٨٩؛ به مناسبت نمایشگاه جهانی و یادبود صدمین سال انقلاب بزرگ فرانسه ساخته است. ایفل که در مجاورت رود سن قرار گرفته، نماد فرانسه محسوب می‌شود.

کاخ شایو
کاخ شایو به مناسبت نمایشگاه جهانی سال ١٩٣٧ ساخته شده است. دو ضلع منحنی و ستون‌دار کناری کاخ، نمای زیبا و بی‌نظیری از رود سن، برج ایفل و باغ‌های تروکادرو دارند.
در موزه‌ی مردم‌شناسی کاخ، می‌توانید پیشرفت نژادشناسی، جمعیت و رشد جمعیت بشر را به خوبی ببینید.
موزه‌ی دریایی که سمت راست ورودی اصلی کاخ قرار گرفته، سرگذشت نیروی دریایی فرانسه را از سده‌ی هفدهم تا به امروز روایت می‌کند.
در جناح شرقی کاخ، نمایشگاه معماری و میراث فرهنگی با فضای ٢٣٠٠٠ متری در سه طبقه ساخته شده و آثار قابل توجهی از معماری و میراث هنر فرانسه را به نمایش گذاشته است.

برج مونپارناس
از بالای این برج ٢١٠ متری که در سال ١٩٧٤ میلادی ساخته شده، نمای بی‌نظیری از پاریس دیده می‌شود. 

گالری ملی ژو دو پوم
ساختمان این گالری را در دوران حکومت ناپلئون سوم در سال ١٨٦١ میلادی و در گوشه‌ی شمال غربی باغ تویلری ساخته‌اند.

موزه‌ی اورانژری (نارنجستان)
موزه‌ی نارنجستان در جنوب غربی باغ تویلری و در کنار گالری ژو دو پوم قرار دارد و هر دو بنا از ویرانه‌های کاخ تویلری که طی کمون پاریس در سال ١٨٧١ ویران شد، باقی مانده‌اند. آثار مهم امپرسیونیست‌هایی نظیر مونه، پاسکال، سزان، ماتیس، رنوار، سیسیلی و... در این موزه به نمایش گذاشته شده‌اند.

طاق نصرت
طاق نصرت که در ٢ کیلومتری جنوب غربی میدان لا کونکورد و وسط میدان شارل دو گل قرار گرفته، بزرگ‌ترین میدان جهان است. ساخت این بنا را ناپلئون در سال ١٨٠٦ به عنوان یادبودی برای پیروزی‌هایش شروع کرد، اما وقتی که کم‌کم افتاد روی دور شکست خوردن، ساختن طاق نصرت را هم فراموش کرد و تا سال ١٨٠٦ هم کسی به فکر تمام کردنش نیفتاد. امروزه این بنا را بیشتر یادبودی برای سربازان کشته شده در جنگ می‌دانند: روی دیوارها و سقف بنا اسامی فرماندگان ارتش فرانسه حک شده و یکی از سربازان گمنام جنگ جهانی اول را هم همان‌جا به خاک سپرده‌اند.

کلیسای سن ماری مادلن
این کلیسای سده‌ی نوزدهمی که به سبک معابد یونانی ساخته شده، نام خود را به میدان لا مادلن هم داده است.

خانه‌ی ویکتور هوگو
این خانه امروزه موزه‌ای وابسته به شهرداری است که وقف این نویسنده و شاعر معروف شده.

کلیسای جامع نتردام دو پاری
از معروف‌ترین کلیساهای فرانسه است که در مرکز شهر پاریس واقع شده. تا قبل از سده‌ی چهارم میلادی، در محلی که هم اکنون این کلیسا قرار دارد معبدی غیر مسیحی وجود داشته که کلیسا را به جای آن‌ ساخته‌اند. ساختمان این کلیسا تا سده‌ی دوازدهم مورد استفاده بود، اما در پی افزایش جمعیت پاریس، تصمیم گرفتند کلیسای بزرگ‌تری به جای آن بسازند. ساختمان کلیسای جدید در سال ١١٤٣ میلادی شروع شد و تا سال ۱۳۴۵میلادی به طول انجامید. کلیسای نوتردام تا مدت‌ها بزرگترین کلیسای اروپا بود، اما امروزه در اروپا و حتی در خود فرانسه، کلیساهای بزرگ‌تری هم هستند. اهمیت امروز کلیسا به‌خاطر سبک معماری گوتیک و زیبایی بی‌نظیرش است؛ در تزئین کلیسا از صدها مجسمه‌ی کوچک و بزرگ از سنگ یا چوب استفاده کرده‌اند.
در برج‌های کلیسا، به مرور ناقوس‌های متعددی نصب شده‌اند که بزرگ‌ترین آن‌ها ١٣ تن وزن دارد و فقط در مناسبت‌های خاص به صدا درمی‌آید؛ مثلاً در روز یازدهم نوامبر، سال‌روز پایان جنگ جهانی اول.

موزه‌ی لوور
کاخ لوور را فیلیپ- آگوست در اوایل سده‌ی سیزدهم به عنوان دژی نظامی ساخت که در اواسط سده‌ی شانزدهم، برای اقامت خاندان سلطنتی بازسازی شد. طبق پیمان‌نامه‌ی انقلابی سال ١٧٩٣ میلادی، این مکان به موزه‌ی لوور، نخستین موزه‌ی ملی کشور تبدیل شد.
آثاری که در موزه‌ی لوور به نمایش گذاشته شده‌اند را حکومت‌های فرانسوی طی پنج سده جمع‌آوری کرده‌اند. کارهای هنری استادانه‌ای از اروپا و مجموعه‌های مهمی از هنر آشوری، اتروسکی، یونانی، مصری، اسلامی و حتی از دوره‌های باستانی در این موزه وجود دارد. زمانی که این موزه در اواخر سده‌ی هیجدهم بازگشایی شد، ٢٥٠٠ اثر نقاشی و هنری داشت، ولی امروزه این تعداد، به نزدیک ٣٥ هزار اثر رسیده است.
لوور به چهار بخش تقسیم شده: سولی، دنون، ریلیشیو و سرسرای ناپلئون.
سولی، چهار بخش از محوطه‌ی میدان در انتهای شرقی مجموعه را تشکیل می‌دهد. دنون در امتداد رودخانه‌ی سن تا جنوب کشیده شده؛ ریشلیو در جناح شمالی و در خیابان ریوولی قرار دارد و محوطه‌ی زیر هرم شیشه‌ای که به نام سرسرای ناپلئون معروف است، جز سه‌شنبه‌ها، از ٩ صبح تا ١٠ شب باز است. این سرسرا نمایشگاهی از تاریخ لوور، یک کتاب‌فروشی، یک رستوران، یک کافه، تالارهایی برای کنسرت‌، سخنرانی‌ و نمایش فیلم و سایبرلوور دارد- که یک مرکز جستجوی اینترنتی با دسترسی درون‌خطی به ٣٥٠٠٠ اثر هنری است- این سایبرلوور، به جز سه‌شنبه‌ها از ١٠ صبح تا ٥:٤٥ بعدازظهر باز است.
یک توصیه هم همین‌جا بکنیم: این که خودتان را گرم کنید، هر نیم ساعت یک بار کمی استراحت کنید، صندلی تاشو و بطری آب‌معدنی و خوراکی‌های مقوی همراه داشته باشید را لازم نیست فقط موقع بالا رفتن از آلپ در نظر بگیرید! بازدید از موزه‌های بی‌نظیر پاریس هم به این‌چیزها احتیاج دارد. همین موزه‌ی لوور -برای مثال- فقط ٦٠ هزار متر مربع فضای گالری‌هایش است. دیگر خودتان حساب کنید که اگر بخواهید آرام راه بروید و جلوی هر اثر به‌به و چه‌چه راه بیندازید، بازدید از کل موزه چقدر طول می‌کشد. موقع بازدید نه تنها باید کفش راحت بپوشید، بلکه حرفه‌ای‌ترها توصیه کرده‌اند که زیاد هم آرام راه نروید که بیشتر خسته بشوید. جلوی هر اثر ١٠ ثانیه برای تماشا وقت بگذارید و ١٠ ثانیه برای خواندن مشخصات. برنامه‌ریزی زمان بازدید را هم فراموش نکنید، وگرنه دیدن کل موزه -یا لااقل بخشی از آن- به این زودی‌ها تمام نمی‌شود.

کاخ گارنیه
کاخ گارنیه یکی از پرشکوه‌ترین آثار تاریخی پاریس است که طی سده‌ی نوزدهم ساخته شده. این کاخ صحنه‌ی بسیاری از اپراها، باله‌ها و کنسرت‌های موسیقی کلاسیک بوده است.
کاخ گارنیه، موزه‌ی اپرا را هم در خود جای داده که سه قرن لباس، پرده‌های پشت صحنه، قرقره‌ها و بسیاری اشیای خاطره‌انگیز دیگر را به نمایش گذاشته است.

هتل انوالید
هتل انوالید در سال ١٦٧٠، به دستور لویی چهاردهم و به منظور اسکان ٤٠٠٠ معلول جنگی ساخته شد. در روز ١٤ ژوییه‌ی سال ١٧٨٩، مردم فرانسه اول به آن‌جا رفته و بعد از تصرف ٣٢ هزار تفنگ سرپر از زرادخانه‌ی انوالید، به زندان باستیل هجوم برده و انقلاب فرانسه را شروع کردند.
در شمال محوطه‌ی اصلی هتل انوالید، که کور دونور نامیده می‌شود، موزه‌ی ارتش -بزرگترین مجموعه‌ی کشور از تاریخ ارتش فرانسه- وجود دارد.


تابوت ناپلئون در انوالید
در محوطه‌ی جنوبی انوالید، کلیسایی هست که مقبره‌ی ناپلئون بناپارت، امپراتور پیشین فرانسه، در شش تابوت تودرتو -مثل عروسک‌های روسی- آن‌جا قرار گرفته است

گورستان پرلاشز
گورستان پرلاشز در سال ١٨٠٤ توسط ناپلئون بناپارت بنا شد و نام آن برگرفته از نام پدر فرانسوا دولاشز است که در زمان لویی شانزدهم، از متنفذان دادگاه فرانسه و اقرارنیوش شخصی شاه بود. در ابتدا، به دلیل دور بودن گورستان از شهر، استقبال کمی از آن شد تا صاحب‌منصبان به فکر ایجاد روشی نمایشی برای استفاده‌ی مناسب‌تر از این فضا افتادند و بقایای اجساد نویسندگانی چون لافونتن، و مولیر را در سال ١٨٠٤ طی مراسمی به آن‌جا منتقل کردند. این کار البته نتیجه داد و امروز پرلاشز با ٤٣ هکتار مساحت، بزرگ‌ترین گورستان پاریس و از مشهورترین گورستان‌های جهان است که حدود ٦٩ هزار آرامگاه را در خود جای داده است.
صدها هنرمند مشهور، دانشمند، نویسنده و سیاستمدار در این محل دفن شده‌اند. تعداد بسیاری از بناهای یادبود توسط معماران مشهور جهان ساخته شده و به همین دلیل، این قبرستان به موزه‌ای در فضای باز تبدیل شده است.
مشاهیر به‌خاک‌سپرده شده در این گورستان می‌توان به صادق هدایت، غلامحسین ساعدی، شوپن آهنگساز، مولیر نمایش‌نامه‌نویس، آپولینر شاعر، نویسندگانی چون اسکار وایلد، بالزاک، پروست، گرترود اشتاین و کولت؛ بازیگرانی چون سیمون سینیوره، سارا برنارد و ایوس مونتان، نقاشانی چون پیسارو، سورا، مودیلیانی و دلاکروا و ادیت پیاف خواننده اشاره کرد. آرامگاه سنگی دو دلدار جاودانه‌ی سده‌ی دوازدهم، آبلار و الوئیز، که در سال ١٨١٧ میلادی برپا شده هم در این گورستان واقع شده است.

پانتئون
ساختمان این معبد گنبددار را لویی پانزدهم در سال ١٧٥٨ برای تقدیم به سن ژنویو آغاز کرد، اما به دلیل دشواری‌های مالی و ساختمانی، ساخت کل آن تا سال ١٧٩٨ طول کشید. در این هنگام و با وقوع انقلاب فرانسه، پانتئون تبدیل به مقبره‌ای برای فرانسویان نامدار شد.
ژان ژاک روسو، ویکتور هوگو، ولتر، امیل زولا، الکساندر دوما، پیر و ماری کوری از جمله افرادی هستند که یا در آن‌جا دفن شده‌ و یا خاکسترشان آن‌جا قرار گرفته است.

کاخ ورسای
کاخ بزرگ و باشکوه ورسای، اواسط سده‌ی هفدهم و طی دوران سلطنت لویی چهاردهم- شاه آفتاب ساخته شد. ورسای به عنوان یکی از بزرگ‌ترین کاخ‌های سلطنت جهان شمرده می‌شود و توسط یونسکو، یکی از میراث جهانی اعلام شده. جز باغ بزرگ و فضای سبز بی‌نظیری که توسط آندره لونتر طراحی شده، کاخ شامل آپارتمان‌های سلطنتی، سالن‌های مختلف مخصوص غذاخوری، بازی، بیلیارد، مجالس بال و برگزاری کنسرت‌های موسیقی، تالار اپرا و چند کلیسای کوچک هم می‌شود.

کلیسای سن دنی
کلیسایی تاریخی است که در سده‌ی یازدهم میلادی به سبک گوتیک بنا شده و مقبره‌ی بسیاری از پادشاهان فرانسه از زمان داگوبر اول تا لویی هیجدهم به شمار می‌رود. جز معماری و تزئینات خود کلیسا، پیکره‌ها و مقابر آن هم دیدنی است.

مسجد پاریس
مسجد پاریس از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین مراکز مسلمانان در فرانسه است که پس از جنگ جهانی اول، برای بزرگ‌داشت شهدای مسلمان جنگ علیه آلمان ساخته شد. در تزیین این بنا، ازاصیل‌ترین تزئینات معماری اسلامی استفاده شده. این مسجد جز شبستان، مدرسه، کتابخانه، سالن کنفرانس، رستوران، چایخانه، حمام و فروشگاه هم دارد. 

زورق

گردآوری توسط بخش فرانسه سایت آکاایران
تبلیغات