انگلستان به همراه اسکاتلند، ویلز و ایرلند شمالی کشور پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی را تشکیل می‌دهد. انگلستان در نیمهٔ جنوبی جزیرهٔ بریتانیای کبیر قرار دارد. مرزهای آبی انگلستان از جنوب با کانال مانش، از شرق با دریای شمال، و از جنوب غربی با اقیانوس اطلس شمالی است. مرزهای خشکی این کشور به ترتیب از شمال و غرب با اسکاتلند و ولز است.

در نوشته‌های فارسی گاهی به اشتباه «انگلستان» یا «انگلیس» بجای بریتانیای کبیر («پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی») بکار می‌رود. در نوشته‌های رسمی اشارهٔ «انگلستان» صرفاً به نیمهٔ جنوبی بریتانیای کبیر است.

انگلستان آکا

حکومت: پادشاهی مشروطه
مساحت : 244755 کیلومترمربع
جمعیت : 58,789,194 نفر
رشدسالانه جمعیت : 0/2 درصد
پایتخت : لندن
زبان : انگلیسی – ولزی
دین : مسیحی
واحد پول : پوند استرلینگ

در سواحل شمال غربی اروپا واقع شده است. انگلستان توسط دریای شمال از شبه جزیره اسکاندیناوی و هلند، و توسط کانال مانش از فرانسه جدا می گردد. این کشور از 2 جزیره اصلی تشکیل شده است. جزیره بزرگتر، بریتانیای کبیر نامیده شده؛ و شامل: اسکاتلند، ولز و انگلیس بوده، و دیگری جزیره ایرلند می باشد که، توسط دریای ایرلند از بریتانیا جدا شده، و ایرلند شمالی یا جمهوری ایرلند نامیده می شود. حاصلخیزترین و پرجمعیت ترین مناطق انگلیس، اطراف رودهای « اکس » و «هامبر»‌ می باشند. آب و هوای این کشور، مرطوب و معتدل بوده، و میانگین دما در تابستان بین 17 / 13 درجه و در زمستان بین 7/5 درجه سانتی گراد متغیر است.

میزان بارندگی سالانه در نوسان بوده، و در اطراف دریاچه «‌دیستریکت »‌ بالاترین میزان را دارد. 76 درصد زمین های انگلستان زیر کشت هستند ، و اگرچه عده کمی از جمعیت این کشور به کشاورزی مشغول هستند، اما تولیدات آنها، علاوه بر تأمین نیازهای داخلی، به خارج نیز صادر می شوند .

انگلستان آکا

محصولات مهم کشاورزی انگلستان عبارتند از : گندم – جو – سیب زمینی –گوجه فرنگی – نیشکر و سبزیجات. این کشور دارای چراگاههای دائمی زیادی است که در آنها گوسفند، گاو، خوک و طیور پرورش می یابد. در اقتصاد انگلستان، صیادی و جنگلداری جایگاه ویژه ای دارد. ذخایر معدنی آن شامل: زغال سنگ که در صنعت تولید برق بکار می رود؛ نفت و گاز طبیعی که در مراکز صنعتی، تجاری و مسکونی به مصرف می رسند، و منیزیم ، فسفات – مس و آنتیموان است. صادرات این کشور که شامل : گوشت – لبتیات – کالاهای الکترونیکی – غلات – تنباکو و نفت می باشد، از خدمات یک شبکه حمل و نقل بسیار گسترده بهره مند است

انگلستان آکا


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

دانشگاه استراثكلايد انگلستان , قلعه دریای مائونسل؛ انگلستان , جدول انگلیس

گردآوری توسط بخش انگلستان سایت آکاایران
تبلیغات