گرینلند دانمارک - جهانگردی آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد گرینلند دانمارک ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته دانمارک از سایت گردشگری آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

جهانگردی - قاره اروپا - گرینلند دانمارک

گرینلند (به زبان گرینلندی: کالالیت نونات؛ به زبان دانمارکی: گرؤنلند) نام ناحیه خودگردانی از دانمارک است. پایتخت آن به زبان بومی نووک و به زبان دانمارکی گودت‌هاب نام دارد . نام گرینلند که به معنی "سرزمین سبز" یا "سبزستان" است از زبان انگلیسی به زبان فارسی وارد شده است . نام سرود ملی گرینلند نونارپوت اوتُقارسوئان‌گوراویت است.

akairan


تاریخ

گرینلند تا سده دهم میلادی برای اروپائیان ناشناخته مانده بود تا اینکه گروهی وایکینگ نروژی که در راه ایسلند بودند راه خود را گم کرده و به کرانه‌های گرینلند رسیدند . پیش از آمدن وایکینگ‌ها ساکنان گرینلند را مردم اسکیمو تشکیل می‌دادند. دانمارک در سده هژدهم میلادی گرینلند را مستعمره خود ساخت.

سیاست

با اینکه گرینلند هنوز بخشی از پادشاهی دانمارک بشمار می‌آید ولی از سال ۱۹۷۹ به خودگردانی رسیده است.

جغرافیا

گرینلند با پهناوری ۲٬۱۶۶٬۰۸۶ کیلومتر مربع، بزرگ‌ترین جزیره جهان^ است، و در شمال اقیانوس اطلس قرار دارد. بلندترین نقطه آن کوه گون‌بیورن است. بیشتر مساحت گرینلند در بالای مدار شمالگان قرار دارد، به همین دلیل در بخش شمالی جزیره، ۵ ماه از سال خورشید پیوسته و بدون غروب در آسمان می‌تابد . در بخش میانی گرینلند نیز، از پایان ماه مه تا پایان ماه ژوئیه ، پدیده غروب خورشید روی نمی‌دهد.

بوم‌شناسی

پوشش گیاهی گرینلند، شامل گیاهان، گل‌ها، خزه‌ها و درختچه‌های بید است که در تابستان ‌های کوتاه این سرزمین می‌رویند. مشهورترین گل گرینلند، گونه ویژه‌ای از گل موسوم به زنگ آبی (Bluebell) است، که در اروپا و گرینلند می‌روید.
خرس‌های قطبی، گوزن‌های شمالی و نهنگ‌ها، مهم‌ترین جانوران اقلیم قطبی گرینلند هستند.
منبع:ویکی پدیا
ویرایش و تلخیص:آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله گرینلند دانمارک شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

هانگری کدام کشور است

گرینلند دانمارک گردآوری توسط بخش دانمارک سایت آکاایران
zavaran
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات