دانستنیهایی در مورد بلژیک ( Belgium )

پایتخت: بروکسل
 زبان رسمی: فلامانی (یکی از گویشهای هلندی) ، فرانسوی
نوع حکومت: پادشاهی
 واحد پول: یورو ...

دانستنیهایی در مورد بلژیک

مذهب: کاتولیک رومی
امید طول عمر: 74/3 سال
 رشد سالانه جمعیت: 0.16 %درصد (July 2004 est)
جمعیت: 10348276 نفر (July 2004 est)

جغرافیای کشور بلژیک
فلات جنگلی آردن در شمال شرق کشور جای دارد. جلگه‌های مرکزی بلژیک (منطقه‌ای مهم از نظر کشاورزی) پوشیده است از بادرفت حاصلخیزاست. منطقه شمالی که مسطح و کم ارتفاع است، شامل فلات ماسه‌ای کمپن لند درشرق و جلگه فلاندر درغرب است. در محاصره سدها در پشت تلماسه‌های ساحلی اراضیی است که سابقا مانداب و مرداب بوده و اکنون از دریا بازپس گرفته شده و به صورت زمینهای کشاورزی درآمده است.  رودهای مهم: شلدت (شلد یا اسکو)،‌موز، سامبر.  بلندترین نقطه: بوترانژ، 694 متر.  آب وهوا: بلژیک تابستانهای نسبتا خنک و زمستانهای معتدل و بارندگی کافی در تمامی سال دارد. مناطق دور از دریا تابستانهای گرمتر و زمستانهای سردتری دارد.
شهرهای مهم: آردن,آنتورپن,لیئژ,گنت,شارلروی,مالین,کورترای,نامور,بروگه,مونس
مساحت: 30,528 کیلومتر مربع
خط ساحلی: 66/5 کیلومتر
مختصات جغرافیایی: 50 درجه و 50 دقیقه شمالی و 4 درجه شرقی

حکومت
حکومت بلژیک پادشاهی مشروطه است. مجلس نمایندگان متشکل است از 212 عضو که برای دوره‌ای چهار ساله با رأی تمامی افراد بالغ تحت سیستم تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه انتخاب می‌شوند. مجلس سنا182 عضو دارد: 106 نفر مستقمیا انتخاب می‌گردند. 50 نفر منتخب شوراهای محلی هستند، 25 نفر را اعضای مذکور انتخاب می‌کنند و به علاوه ولیعهد. پادشاه شخصی را به نخست وزیری انتصاب می‌کند که از پشتیبانی اکثریت در مجلس نمایندگان برخوردار است و بر اساس توصیه نخست وزیر دیگر اعضای کابینه را نیز انتصاب می‌کند.  احزاب عمده سیاسی عبارتند از: • حزب سوسیال مسیحی فلامانی • همتای فرانسوی زبانش • حزب لیبرال فلامانی • حزب لیبرال فرانسوی • احزاب محلی فلامانی و والونی شوراهای مستقیما انتخاب شده محلی فلاندر و والون و بروکسل اختیارات بسیاری دارند.
عضویت: سازمان ملل متحد، پیمان آتلانتیک شمالی، جامعه اروپا، کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا، اتحادیه اروپای غربی، شورای اروپا، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه.

تاریخ معاصر
بی طرفی بلژیک با اشغال کشور از طرف آلمان در 1914 نقض شد (و باعث اعلام جنگ بریتانیا به آلمان گشت). مقاومت شجاعانه آلبر پادشاه کشور در سالهای 1914 تا 1918 موج تحسین بین المللی شد؛ در حالی که تسلیم شدن لئوپولد سوم در زمان اشغال مجدد کشور از 1940 تا 1945 به دست آلمان انتقادات شدید را در پی داشت. کنگو بلژیک، که به صورت مایملک شخصی لئوپولد دوم در 1879 به دست آمده بود، درمیان هرج و مرج در 1960 رها شد. بلژیک هم اکنون مرکز اصلی اداره جامعه اروپا و پیمان آتلانتیک شمالی است ولی این کشور گرفتار رفابت حاد میان فلامانی زبانان و فرانسوی زبانان است و به تدریج به سوی نظام فدرال پیش می‌رود.

دفاع
کل نیروهای مسلح: 450/85 (1991). خدمت سربازی: 10 ماه یا 1 سال.

آموزش
میزان باسوادی: 98% سنین تحصیل اجباری: 6 تا 16 سال. تعداد دانشگاه: 18 (شامل 11 مؤسسه همطراز با دانشگاه).

اقتصاد
بلژیک کشوری کوچک، صنعتی، با تراکم جمعیت بالا و دارای منابع طبیعی اندک است. در مرکز و شمال، خاک در مجموع حاصلخیز است و آب و هوا موجب بازدهی بالایی از گندم، چغندر قند، چمن و علوفه است. فلز کاری، که در اصل بر اساس ذخایر کوچک مواد معدنی در آردن بود مهمترین صنایع است. منسوجات، مواد شیمیایی، سرامیک،شیشه و لاستیک نیز جایگاه مهمی دارند ولی به غیر از زغال سنگ، تقریبا تمامی مواد خام مورد نیاز صنایع اکنون باید وارد شود. مشکلات اقتصادی دهه‌های 1970 و 1980 انعکاسی از نقسیم زبانی بلژیک بوده است. بیکاری بیشتر منحصر به منطقه والون فرانسوی زبان در جنوب است، در حالی که صنایع در شمال فلامانی رونق داشته است. بانکداری، تجارت و به ویژه امور اداری شمار روز افزونی را در استخدام خود دارد، و بروکسل از نقشش به عنوان پایتخت غیر رسمی جامعه اروپا سود برده است.


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

تحصیل در بلژیک

گردآوری توسط بخش بلژیک سایت آکاایران
تبلیغات