چگونه چین با فیزیک کوانتوم بر دنیا تسلط پیدا می کند؟ -آکا
آکاایران: به گفته یک منبع امنیتی ارشد با اطلاعات مستقیم از تلاش های رمزنگاری چین، حداقل 600 تن از وزرا و مقامات ارشد نظامی این کشور برای ارتباطات محرمانه از لینک های رمزگشایی شده کوانتومی استفاده می کنند: "چین دهه هاست که این چشم انداز استراتژیک را در دستور کار خود دارد."
فرادید| نازی ها می دانستند ارتباطات مخفی کلید سلطه بر جهان است. فن آوری برتر آن ها دستگاه الکترومکانیکی "انیگما" بود. یک دستگاه رمزگذاری که به واحدهای تانک، سفارتخانه ها و حتی زیردریایی های آلمان اجازه می داد در جنگ جهانی دوم پیام های رادیویی مخفی به رایش بفرستند.

به گزارش فرادید به نقل از نیوزویک، آلمان فکر می کردند سیستمشان غیرقابل نفوذ است. این طور هم بود. تا اینکه یک ریاضیدان جوان بریتانیایی به نام "آلن تورینگ" فهمید که می تواند سیگنال را رمزگشایی کند، تنها باید ماشینی می ساخت که بتواند به طور سامانمند هزاران کلید ترکیبی را امتحان و درنهایت آن را به یک پیام قابل فهم تبدیل کند.

به گزارش آکاایران: نتیجه تلاشش ساخت اولین رایانه جهان بود. توانایی بریتانیا در خواندن کدهای مخفی آلمان عامل مهمی در پیروزی متفقین بود.

اکنون به لطف فناوری به نام رمزنگاری کوانتومی رویای برقراری ارتباط کاملاً ایمن به واقعیت تبدیل شده است. این فناوری می تواند جهان آنلاین را از سرقت، هک کردن، حملات سایبری و استراق سمع الکترونیکی نجات دهد. از طرف دیگر تروریست ها و مجرمان هم می توانند به طور کاملاً محرمانه و ایمن باهم ارتباط برقرار کنند؛ دولت ها می توانند فاقد اینکه کسی بفهمد رازهای خود را پنهان کنند. در دنیای رمزگذاری غیرقابل نفوذ، تمام ارتباطات الکترونیکی انسان ها کاملاً خصوصی می شود، البته با عواقب سخت و تکان دهنده که برای امنیت سایبری هم خوب و هم بد هستند.

در 29 سپتامبر این رؤیا به طور چشمگیری به واقعیت نزدیک شد. تیمی متشکل از رمزنگاران و فیزیکدانانِ آکادمی علوم چین با همتایان خود در وین یک تماس تصویری نیم ساعته برقرار کردند، با این تفاوت که این تماس با استفاده از رمزنگاری کوانتومی برقرار شد. این تکنولوژی هک یا استراق سمع را غیرممکن کرده است.

یکی از مقامات ارشد اطلاعاتی بریتانیا گفت: "آنچه مرا بیش از همه شگفت زده و البته نگران کرده استاندارد این رمزگذاری نوین در مقایسه با دیگر اختراعات نوین است. این اختراع جهان را تغییر می دهد." کارشناسان می گویند نوآوری های زیادی درزمینهٔ فناوری کوانتومی در مؤسسات غربی مانند IBM، نیویورک، دانشگاه کالیفرنیا (با حمایت گوگل) و دانشگاه صنعتی دلفت در هلند (با حمایت اتحادیه اروپا) در حال انجام است. اما چینی ها ازنظر پیاده سازی از دیگر مؤسسات بسیار جلوتر هستند.

تماس ویدئویی پکن- وین بااتصال معمولی اسکایپ انجام شد، اما نکته شگفت انگیز یک کلید رمزگذاری شده امنیتی بود که توسط یک دستگاه کوانتومی ایجاد می شد. این دستگاه بر روی یک ماهواره چینی نصب شده بود. مهم ترین مزیتش این است که فیزیک کوانتومی که کلید را ایجاد می کند بلافاصله هر تلاشی برای شکستن کد را شناسایی می کند. "آرتور اکرت" استاد دانشگاه آکسفورد و مخترع مدلی که چینی ها سیستم خود را روی آن نصب کردند گفت: "رمز کوانتومی بیش از هرزمانی به کدهای غیرقابل شکست نزدیک شده است."

روش رمزگذاری اکرت مبتنی بر یک اثر فوق العاده به نام "حصار کوانتومی" است. این پدیده آن قدر عجیب و غیرقابل توضیح است که حتی فردی که آن را کشف کرد (آلبرت اینشتین) نیز گیج و مبهوت شد. او در سال 1935 این اثر را "کنشی شبح وار" توصیف کرد.

این اثر بدین گونه است: "می توان کاری کرد که دو ذره نور (فوتون) در موقعیت های جدا دقیقاً رفتار یکدیگر را کپی کنند، حتی اگر مسافت زیادی میان آن ها ایجاد شود. هنوز کامل درک نشده که چگونه این اتفاق می افتد. اما این پدیده در سال 1984 در آزمایشگاه ها نشان داده شد. آنچه آزمایش پکن-وین در ماه سپتامبر را قابل توجه می کند این است که دانشمندان توانستند با استفاده از حصار کوانتومی یک کلید مخفی متشکل از بیت های اطلاعاتی ایجاد کنند که همزمان در چند نقطه مختلف در زمین ظاهر شوند.

علاوه بر این، تیم د انشمندان چین به رهبری فیزیکدانی به نام "جیان وی پان" با استفاده از رمزگذاری کوانتومی یک سیستم ارتباطی مجزا و حقیقی ساخته است. چینی ها ایستگاه های پایه، ماهواره ها و هزاران مایل کابل نوری را پیوند دادند تا رمزهای کوانتوم را در سراسر کشور منتقل کنند. "چارلز کلارک" استاد راهنما در موسسه کوانتمی دانشگاه مریلند می گوید: "برای این اختراع نیازی به کشف یک قانون فیزیکی نوین نبود." مقیاس و فاصله ای که چینی ها در آن سیستم خود را راه اندازی کردند بسیار چشم گیر و تحسین برانگیز است."

کلارک می گوید:" یک نمایش باورنکردنی و فوق العاده است."

تابه امروز تمام رمزنگاری ها اساساً بر ایجاد پازل های ریاضی تمرکز داشتند که فراتر از توانایی فنی دشمن در حل آن باشد. استاندارد امروز برای رمزنگاری بسیار پیچیده تر از "انیگما" است (اساس احراز هویت اینترنتی و برنامه های ارتباطی رایج مانند WhatsApp "رمزنگاری کلید عمومی" است). اما بر اصول مشابهی متکی است. کلیدی که هر دو کاربر برای رمزگذاری و رمزگشایی سیگنال به آن نیاز دارند، توسط یک رایانه تولید و به هر دو طرف ارسال می شود. اما با توجه به وجود قدرت محاسباتی در تمام دنیا، احتمال شکسته شدن کلید وجود دارد. رمزنگاری کوانتومی این نسل از فناوری را با یک الگوی کاملاً متفاوت جایگزین می کند، الگویی که هیچ مقدار از قدرت محاسباتی توانایی شکستن آن را ندارد. اکرت می گوید: " رمزنگاری کوانتومی برخلاف سیستم های ریاضیاتی به قوانین فیزیک متکی است، به همین دلیل شکستن آن ممکن نیست."

چگونه چین با فیزیک کوانتوم بر دنیا تسلط پیدا می کند؟ -آکا

چگونه چین با فیزیک کوانتوم بر دنیا تسلط پیدا می کند؟ -آکافیزیک کوانتوم

آکاایران: چگونه چین با فیزیک کوانتوم بر دنیا تسلط پیدا می کند؟

تصویری از آزمایش هایی که در ماه ژوئیه 2016 بر ماهواره ارتباط کوانتومی در چین انجام شد.


دستگاه های توزیع کلید کوانتومی قادرند تجارت الکترونیک در دنیا و حفاظت از داده ها را با از بین بردن مشکلاتی چون هک و سرقت هویت بهبود بخشند. اما تصادفی نیست که بزرگ ترین سرمایه گذاران در این زمینه ارتش های قوی جهان ازجمله "ارتش آزادی بخش خلق چین" (PLA) و وزارت دفاع آمریکا هستند. کلارک می گوید: "کوانتوم در کنار تمام منافع و مزیت هایش، اهداف نظامی و اطلاعاتی دارد." هر کشوری که اول به این تکنولوژی دست یابد، از مزیت کوتاه اما مهمی در دنیای ارتباطات استراتژیک بهره خواهد برد.

این دقیقاً همان کاری است که "جیان پان" انجام داده است. او دولت چین را متقاعد کرده که صدها میلیون دلار (بودجه دقیق پروژه نامشخص است) برای قرار دادن دستگاه کوانتومی در فضا و همچنین نصب زیرساخت های عظیم در زمین هزینه کند. تجهیزات پان بر روی ماهواره ای به نام "میسیوس" (Micius) (نام یک فیلسوف چینی در قرن پنجم میلادی) نصب شده و اکنون زیر مدار زمین و در ارتفاع 300 مایلی قرار دارد. پان همچنین پایگاه هایی در شمال غربی تبت ساخت. پایگاه ها در ارتفاع پانزده هزار فوتی قرار دارند تا اتلاف سیگنال از اتمسفر زمین را به حداقل برسانند. او چند پایگاه دیگر در غربی ترین استاد چین و در نزدیکی پکن دارد. کدهای کوانتومی که به طور همزمان در پایگاه ها تولید می شوند و ماهواره میسیوس کاربران در پکن و شانگهای را به هم متصل می کند. این اتصال توسط یک فیبر نوری 1200 مایلی ایجاد می شود.

به گفته یک منبع امنیتی ارشد با اطلاعات مستقیم از تلاش های رمزنگاری چین، حداقل 600 تن از وزرا و مقامات ارشد نظامی این کشور برای ارتباطات محرمانه از لینک های رمزگشایی شده کوانتومی استفاده می کنند: "چین دهه هاست که این چشم انداز استراتژیک را در دستور کار خود دارد."

پان در ماه اوت در مصاحبه با یک مجله علمی و فناوری گفت که چین در عرض پنج سال آینده یک ماهواره نوین می سازد که در ارتفاع 20 هزار کیلومتری سطح زمین بچرخد و نقاط وسیع تری را پوشش دهد. چین برای سال 2022 ساخت یک ایستگاه فضایی باسرنشین های انسان را در برنامه دارد که آزمایش های کوانتومی- ارتباطی را نگهداری کنند و ارتقا دهند. هدف نهایی آن ها مجموعه ای از ماهواره های "زمین ثابت" است که به دور زمین می چرخند.

تاکنون تنها چین میلیاردها دلار برای این پروژه سرمایه گذاری کرده است. کلارک می گوید: "در حال حاضر سیاستمداران غربی چشم انداز لازم برای سرمایه گذاری در این برنامه علمی طولانی مدت را ندارند... به همین دلیل چینی ها در این زمینه پیشتاز شده اند."

چگونه چین با فیزیک کوانتوم بر دنیا تسلط پیدا می کند؟ -آکا

آلن تورینگ

جیان وی پان


اما رمزنگاری کوانتومی می تواند یک تکنولوژی کاملاً مخرب باشد. "میشل موسکا" از موسسه محاسبات کوانتومی در دانشگاه واترلو، آنتاریو گفت: "اگر بلوک های پایه ای ارتباطات جهانی امن شوند، بنابراین زیرساخت های ارتباطی و اطلاعاتی جهان ما که اساساً همه چیز به آن ها وابسته است تحت یک خطر بزرگ قرار می گیرند. این بدان معنا نیست که ما کاملاً در دنیای آنلاین امن خواهیم بود یا وارد دوران امنیت بی وقفه می شویم، بلکه حوزه های بزرگ تری از آسیب پذیری سایبری ایجاد می شوند. مانند معاملات انجام شده توسط کارت اعتباری، پایگاه های داده و هر نوع دیگری از ارتباط الکترونیکی ممکن است تحت تأثیر رمزنگاری کوانتومی قرار بگیرند. "

"امیلی تیلور" عضو هیئت موسسه مطالعات استراتژیک لندن و سردبیر مجله "سایبر سایت" گفت: "این فناوری به تروریست ها و مجرمان کمک می کند. همه می خواهند اسرارشان محفوظ بماند. اما در حوزه اطلاعاتی استفاده از رمزهای غیرقابل شکستن بسیار ناراحت کننده و خطرناک است."

اریک می گوید: "هر کس اطلاعات را کنترل کند، دنیا را کنترل می کند." بر اساس این حرف، آینده متعلق به پکن است.

ترجمه: وب سایت فرادید


.

منبع : faradeed.ir

تبلیغات