ادوارد ویتن: بزرگترین نابغه ی زنده جهان – وب سایت علمی بیگ بنگ - آکا

آکاایران: بیگ بنگ: ادوارد ویتن از موسسه مطالعات پیشرفته پرینستون در نیوجرسی، دنیای فیزیک نظری را در کنترل خود دارد. ویتن در سال ۱۹۵۱ در مریلند امریکا پا به جهان گذاشت، وی اخیرا رهبر گروهی از برجسته ترین فیزیکدان های انرژی های بالاست که روند امور را در محافل فیزیک تعیین می کنند.

به گزارش آکاایران:

ادوارد ویتن: بزرگترین نابغه ی زنده جهان – وب سایت علمی بیگ بنگ - آکا

ادوارد ویتن: بزرگترین نابغه ی زنده جهان – وب سایت علمی بیگ بنگ -آکاادوارد ویتن: بزرگترین نابغه ی زنده جهان – وب سایت علمی بیگ بنگ -آکا

آکاایران: ادوارد ویتن: بزرگترین نابغه ی زنده جهان – وب سایت علمی بیگ بنگ

به گزارش بیگ بنگ، صدها فیزیکدان مشتاقانه از کارهای او پیروی می کنند تا شاید بتوانند کمی از ایده های خط شکن وی بهره مند شوند. ساموئل تریمن، یکی از همکاران وی در پرینستون می گوید: « او یک سر و گردن بالاتر از بقیه است که افراد را به مسیرهای جدیدی رهنمون ساخته است. او دلایل محکم و نفس گیری ارائه می کند که مردم را انگشت به دهان گذاشته و موجب احترام عمیق آنها نسبت به خود می گردد.»

ویتن از خانواده ای فیزیکدان برخواسته است پدرش، پروفسور فیزیک است. همچنین پدرش اظهار می کند که بزرگترین کمک وی به فیزیک، پرورش پسرش است. همسر وی نیز یک فیزیکدان می باشد. ویتن شبیه سایر فیزیکدان ها نیست، اکثر فیزیکدان ها عشق و علاقه خود را به فیزیک از سنین پایین بروز می دهند. ویتن بر خلاف اکثر رسوم عمل کرده است چرا که کارش را با تحصیل در رشته تاریخ در دانشگاه براندیس شروع کرد، ضمن آنکه علاقه وافری نیز به زبان شناسی داشت. ویتن مقالاتی نیز در مجلات نیشن و نیوریپابلیک به چاپ رسانده است.

ساینتیفیک امریکن در مصاحبه ای در مورد ویتن گفته است:« فردی که باهوش ترین شخص جهان است.» اما همین که ویتن تصمیم گرفت فیزیک را به عنوان حرفه اش انتخاب کند، شروع به یادگیری مشتاقانه و سریع آن نمود. وی از دانشگاه پرینستون فارغ التحصیل شد و در هاروارد تدریس کرد و سپس در سن ۲۸ سالگی به کسب در درجه ی استادی کامل در پرینستون نایل آمد. نتایج غیرمستقیم کارهای ویتن دنیای ریاضیات را نیز عمیقا تحت تاثیر قرار داده است. در سال ۱۹۹۰ برنده مدال فیلدز ریاضیات شد که اعتبارش در دنیای ریاضیات همانند جایزه ی نوبل است. اکثر اوقات ویتن نشسته و به بیرون خیره می شود و در ذهن خود به دسته های زیادی از معادلات کلنجار رفته و آنها را دسته بندی می کند. همسرش می گوید:« او هرگز بیرون از ذهن خود محاسبه ای انجام نمی دهد.»

ویتن می گوید:« اکثر مردمی که درباره ی فیزیک آموزش ندیده اند، احتمالا فکر می کنند که کار فیزیکدان ها انجام محاسبات بسیار پیچیده است، اما در حقیقت اصل موضوع این نیست. اصل موضوع آن است که فیزیک درباره مفاهیم است، تمایل به درک مفاهیم اصولی که دنیا براساس آنها کار می کند.» برنامه بعدی ویتن بلند پروازانه ترین و شجاعانه ترین کارش می باشد. تئوری جدیدی که ابر ریسمان نامیده می شود و داعیه آن را دارد که می تواند نظریه ی گرانش اینشتین را با نظریه ی مکانیک کوانتومی متحد سازد. با این حال، ویتن از نحوه ی فرمول بندی کنونی نظریه ی ابر ریسمان راضی نیست، وی مسئله یافتن منشاء نظریه ی ابر ریسمان را هدف خویش قرار داده است که ممکن است پیشرفتی تعیین کننده برای توضیح لحظه تولد کیهان باشد. جنبه کلیدی این نظریه ی و عاملی که به آن قدرت و نیز حالت منحصر به فردی می دهد هندسی نامتعارف آن می باشد: ریسمان ها می توانند فقط در ابعاد ده و بیست و شش بعدی بطور خود سازگار به ارتعاش در آیند.

ادوارد ویتن: بزرگترین نابغه ی زنده جهان – وب سایت علمی بیگ بنگ - آکا
ویتن و نظریه ی M

در زمینه ابر ریسمان ها، مدل های مختلفی ارائه شد و در اواخر دهه ی ۱۹۹۰ ادوارد ویتن این نکته را مطرح کرد که مدل های مختلف ابر ریسمان در واقع حالات مختلف یک نظریه ی اساسی تر بنام نظریه ام (M THEORY) هستند. ظهور این نظریه توسط ویتن در سال ۱۹۹۵ به عنوان انقلاب دوم ابرریسمان معروف می باشد. نظریه M، یک نظریه جسورانه فیزیکی است که از هندسه عجیب و منحصر به فردی برخوردار است. این نظریه مسیری برای دست یافتن به نظریه ای برای همه چیز است. این نظریه که از بسط و گسترش نظریه ابرریسمان به وجود امده است، هر ۵ نظریه ابرریسمان و ۱۱ بعد ابرگرانشی را در بر می گیرد، اما این نظریه فاقد هرگونه پشتوانه تجربی و آزمایشگاهی است و وجودش را تنها مدیون یکسری ریاضیات پیچیده و هندسه ای غامض است.

چرا M؟ شلدون گلاشو اعتقاد دارد که M وارون W حرف اول نام ویتن پایه گذار این نظریه است. همان طور که گفته شد ادوارد ویتن یک نابغه ریاضی نیز می باشد. به عنوان مثال در سال ۱۹۹۴ ویتن به همراه زایبرگ انقلابی در ریاضیات به پا کردند. آنها ضمن کار بر روی نظریه های پیمانه ای فرامتقارن، به یک سری معادلات دیفرانسیل پاره ای دست یافتند که طبق روال فیزیکدانان که باید همه نتایج نظریه دانلدسن را به ارمغان می آورد. قبلا ویتن نشان داده بود که نظریه دانلدسن مدلی به صورت نظریه میدان کوانتومی دارد.

ادوارد ویتن کارهای ارزشمند دیگری همچون کاربردهای جدید توپولوژی در فیزیک، تقارن های دوگانی غیراختلالی، آشکارسازی ماده تاریک، رهیافت تویستر- ریسمانی به دامنه های پراکنش ذرات، کاربردهای متعدد نظریه میدان کوانتومی در ریاضیات و…انجام داده است. در پایان این که ادوارد ویتن رهبر ریاضی-فیزیک دانشمندان جهان که در ریاضیات محض و فیزیک نظری نابغه ای برجسته می باشد، بزرگترین نظریه پرداز ریسمان و مهمترین شخص جهان برای پیشرفت این نظریه و ریاضیات نوین نیز بحساب می آید.

نظریه ی ریسمان، فیزیک قرن بیست و یکم است که تصادفا به قرن بیستم افتاده است.

– ادوارد ویتن

منابع یشتر: Hyperspace – Michio Kaku , Edward Witten , scientificamerican

ادوارد ویتن: بزرگترین نابغه ی زنده جهان – وب سایت علمی بیگ بنگ - آکا
ادوارد ویتن: بزرگترین نابغه ی زنده جهان – وب سایت علمی بیگ بنگ - آکا
.

منبع :

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات