چگونه انگلیسی | زبان علم شد؟ – وب سایت علمی بیگ بنگ - آکا

آکاایران: بیگ بنگ: کلمات oxygen ،Permafrost و hydrogen ریشه روسی، یونانی و فرانسوی دارند. اما امروزه اگر دانشمندان بخواهند اصطلاحی جدید در علم باب کنند، به احتمال زیاد انگلیسی خواهد بود و انتشارات و اکتشافات جدید علمی نیز زبان انگیسی دارند، البته همیشه اینگونه نبوده است.

چگونه انگلیسی | زبان علم شد؟ – وب سایت علمی بیگ بنگ - آکا

زبان علم شد؟ – وب سایت علمی بیگ بنگ -آکاچگونه انگلیسی

آکاایران: چگونه انگلیسی، زبان علم شد؟ – وب سایت علمی بیگ بنگ

به گزارش آکاایران: مشهورترین عکس دنیای فیزیک: این عکس مربوط به پنجمین کنفرانس بین المللی سالوی است که در اکتبر ۱۹۲۷ برگزار شد.

به گزارش بیگ بنگ، مایکل گوردین (Michael Gordin)، استاد تاریخ علم دانشگاه پرینستون که کتاب جدیدش با عنوان Scientific Babel به کاوشی در تاریخ زبان و علم پرداخته است، می گوید: « اگر در سده ۱۹۰۰ کسی از شما می پرسید ‘حدستان از زبان جهانی علم در سال ۲۰۰۰ چیست؟’ در ابتدا به او خواهید خندید و پاسخ می دهید که به وضوح هیچ زبان مشخصی نیست و شاید ترکیبی از فرانسوی، آلمانی و انگلیسی پاسخ شما باشد.» او می افزاید: « در آن زمان، زبان غالب علم، آلمانی بود. ممکن است لاتین را زبان غالب علم بدانید، چرا که سالها و سالها – دوره قرون وسطای میانه تا قرن ۱۷- ابزار جهانی ارتباطات در اروپای غربی بوده است و سپس شروع به گسیختگی کرد و یکی از زبانهای متنوع علمی از آن پس شد.»

اولین شخصی که بطور گسترده ای شروع به انتشار علمی به زبان خود کرد، گالیلئو گالیله (Galileo Galilei) بود. آثار او به ایتالیایی نوشته شده و سپس به لاتین ترجمه می شدند تا دیگر دانشمندان نیز از آن بهره مند شوند. حال چگونه انگلیسی در قرن بیستم، سلطه آلمان بر حوزه علم را بر انداخت؟ اولین شوک اصلی به این سیستم را جنگ جهانی اول وارد آورد که دو تأثیر عمده داشت. پس از این جنگ، دانشمندان بلژیکی، فرانسوی و بریتانیایی تحریمی را علیه دانشمندان آلمان و اتریش تنظیم کردند و آنها را از حضور در کنفرانسها و نشر مقالات خود در مجلات اروپای غربی منع داشتند. این لحظه ای تاریخی است که سازمانهای بین المللی حاکم بر علم، همچون اتحادیه بین المللى شیمی محض و کاربردی، دایر شده و انتشاراتی به زبانهای فرانسوی و انگلیسی داشتند و آلمانی که زبان غالب شیمی بود، کنار گذاشته شد.

دومین تأثیر این جنگ در آن سوی اقیانوس اطلس و در ایالات متحده رخ می داد. با ورود آمریکا به جنگ در سال ۱۹۱۷ موج ضد آلمانی تمام این کشور را فرا گرفت. جالب اینکه بخش های بسیاری از آمریکا (همچون اوهایو، ویسکانسین و مینه سوتا) در این زمان به آلمانی صحبت می کردند. در این برهه، در ۲۳ ایالت استفاده از آلمانی در مکانهای عمومی و رادیو و تدریس آن به کودکان زیر ۱۰ سال ممنوع شد. هر چند پس از چند سال این قوانین منحل شدند، اما تأثیر شدیدی بر ممانعت از یادگیری زبان بیگانه در امریکا داشتند. این زمانی بود که استقرار علمی آمریکا شروع به غلبه بر جهان نمود، شاهد تمام اینها در اصطلاحات علمی پس از آن نهفته است.

ترجمه: حامد احدی / سایت علمی بیگ بنگ

چگونه انگلیسی | زبان علم شد؟ – وب سایت علمی بیگ بنگ - آکا

زبان علم شد؟ – وب سایت علمی بیگ بنگ -آکا

چگونه انگلیسی | زبان علم شد؟ – وب سایت علمی بیگ بنگ - آکا

چگونه انگلیسی

.

منبع :

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات