۱۲۰ سال از کشف اشعه ایکس گذشت! – وب سایت علمی بیگ بنگ - آکا

آکاایران: بیگ بنگ: ویلهلم کنراد رونتگن آلمانی ۱۲۰ سال پیش اشعه ایکس را کشف کرد. گرچه تابش این اشعه بر بدن انسان با خطراتی همراه است، اما با این کشف انقلابی بزرگ در علم پزشکی و صنعت در سراسر جهان بوجود آمد.

۱۲۰ سال از کشف اشعه ایکس گذشت! – وب سایت علمی بیگ بنگ - آکا

۱۲۰ سال از کشف اشعه ایکس گذشت! – وب سایت علمی بیگ بنگ -آکا۱۲۰ سال از کشف اشعه ایکس گذشت! – وب سایت علمی بیگ بنگ -آکا

آکاایران: ۱۲۰ سال از کشف اشعه ایکس گذشت! – وب سایت علمی بیگ بنگ

به گزارش آکاایران: رونتگن در ۲۲ دسامبر سال ۱۸۹۵ با کمک اشعه ایکس عکسی از دست همسرش گرفت.

کنراد رونتگن، پرفسور چهل ساله آلمانی در رشته فیزیک در هشتم نوامبر سال ۱۸۹۵ در آزمایشگاه خود در انستیتوی فیزیک دانشگاه یولیوس ماکزیمیلیان به آزمایش روی پرتوهای مختلف مشغول بود. او می خواست درخشش زیبای پرتوهای مختلفی را ببیند که فیزیکدانان مختلف در آزمایش های خود به آن رسیده بودند. رونتگن در جریان آزمایش های مختلف متوجه شد که بلورهای نزدیک لوله آزمایشی اش می درخشند. او می دانست اشعه کاتدی که قبلا کشف شده بود، از شیشه عبور نمی کند تا بتواند چنین اثری داشته باشد. پس به این نتیجه رسید که باید نوع دیگری از اشعه فعال شده باشد.

رونتگن چون این اشعه نامرئی که از نور و اشعه کاتدی بسیار متفاوت بود را نمی توانست شرح دهد، آن را اشعه ایکس یا اشعه مجهول نامید. رولاند وایگاند، عضو هیئت امنای موسسه رونتگن در شهر وورتزبورگ آلمان درباره ی کشف رونتگن می گوید: «دستاورد علمی رونتگن در آن است که موضوع ناشناخته ای را تشخیص داد و به تحقیق بیشتر درباره ی آن پرداخت.» رولاند وایگاند اکنون آزمایشگاه رونتگن و ابزارهای آزمایشگاهی ای که در آن زمان استفاده می شدند را به همان صورت گذشته به صورت موزه ای نگهداری می کند.

۱۲۰ سال از کشف اشعه ایکس گذشت! – وب سایت علمی بیگ بنگ - آکا

ویلهلم کنراد رونتگن جایزه نوبل در رشته فیزیک را در سال ۱۹۰۱ دریافت کرد

کنراد رونتگن پس از کشف این اشعه جدید شش هفته از آزمایشگاه بیرون نیامد و تحقیق اش را در این باره ادامه داد. این در حالی بود که خانه رونتگن در طبقه بالای آزمایشگاه قرار داشت. رونتگن در ۲۲ دسامبر سال ۱۸۹۵ با کمک اشعه ایکس عکسی از دست همسرش برداشت و شش روز بعد تحقیق خود را به همراه این عکس با عنوان “درباره نوع جدیدی از اشعه” به مراکز علمی ارائه کرد.

تاثیرات اشعه ایکس

اشعه ایکس رونتگن به همین نام در زبان انگلیسی و بسیاری زبان های دیگر دنیا مورد قبول واقع شد. بعدها در آلمان نام این اشعه به خاطر خدمات رونتگن، اشعه رونتگن نام گرفت و اکنون نیز این نام را بسیاری از دانشمندان به کار می برند. او به خاطر این کشف در سال ۱۹۰۱ اولین جایزه نوبل فیزیک را به دست آورد.

کشف اشعه ایکس انقلابی در علم پزشکی بوجود آورد. در جنگ جهانی اول پزشکان استفاده از اشعه ایکس را کاملا می شناختند. این اشعه نه تنها در ارتباط با استخوان ها مورد استفاده دارد، بلکه به طور نمونه برای تشخیص بیماری هایی چون سل با منشأ عفونت باکتریایی نیز به کار می رود. امروزه از پرتوشناسی در جریان عمل های جراحی نیز استفاده می شود. در این شرایط وضعیت بدن بیمار مثلا به هنگام خارج کردن تومورها نیز زیر نظارت پزشکان قرار می گیرد.

اشعه ایکس اما تنها در علم پزشکی کاربرد ندارد. این اشعه در صنعت نیز بسیار پراهمیت است. با کمک اشعه ایکس می توان از محتوای چمدان ها به هنگام سفر آگاه شد. آثار هنری، آثار باستانی و همچنین ناهماهنگی های موجود در طرح های ساختمانی را نیز می توان با کمک اشعه ایکس بررسی و تشخیص داد.

۱۲۰ سال از کشف اشعه ایکس گذشت! – وب سایت علمی بیگ بنگ - آکا

پرتونگاری با اشعه ایکس در پزشکی مدرن هنوز هم جای ویژه خود را دارد

خطرات اشعه ایکس

تا دهه ۱۹۵۰ میلادی هنوز پزشکان و فیزیکدان ها با خطر اشعه ایکس آشنا نبودند. با پایان جنگ جهانی دوم به تدریج مشخص شد که اشعه ایکس می تواند امکان ابتلا به بیماری سرطان را در انسان افزایش دهد. از آن پس تا به امروز پزشکان تنها در موردهای ضروری از این اشعه استفاده می کنند.

این در حالی است که روش های جدیدی نیز در این زمینه به عرصه تحقیقات پزشکی وارد شده اند، روش هایی چون سی تی اسکن، ام آر آی و آزمایش پزشکی هسته ای. کنراد رونتگن در سال ۱۹۲۳ در سن ۷۷ سالگی در پی سرطان روده بزرگ درگذشت. احتمالا این بیماری ربطی به تحقیقات اش در رابطه با اشعه ایکس نداشته است، زیرا شدت پرتوهایی که او در آزمایشگاه استفاده می کرد بسیار نازل بود.

سایت علمی بیگ بنگ / برگردان: دویچه وله/

اطلاعات بیشتر: theconversation

۱۲۰ سال از کشف اشعه ایکس گذشت! – وب سایت علمی بیگ بنگ - آکا
۱۲۰ سال از کشف اشعه ایکس گذشت! – وب سایت علمی بیگ بنگ - آکا
.

منبع :

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات