نوبل فیزیک ۲۰۱۶ به کاشفان ماده ی عجیب رسید! -

آکاایران: بیگ بنگ: آکادمی سلطنتی علوم سوئد برندگان نوبل فیزیک۲۰۱۶ را معرفی کرد و سه فیزیکدان بریتانیایی دویستمین جایزه نوبل را ار آن خود کردند. نیمی از جایزه ۹۳۰ هزار دلاری نوبل فیزیک امسال به دیوید تولس فیزیکدان ۸۲ ساله اهدا شد و نیم دیگر جایزه بطور مشترک به دانکن هالدین فیزیکدان ۶۵ ساله و مایکل کوسترلیتز فیزیکدان ۷۴ ساله رسید.

 نوبل فیزیک ۲۰۱۶ به کاشفان ماده ی عجیب رسید! -

نوبل فیزیک ۲۰۱۶ به کاشفان ماده ی عجیب رسید! - -آکا نوبل فیزیک ۲۰۱۶ به کاشفان ماده ی عجیب رسید! - -آکا

آکاایران: نوبل فیزیک ۲۰۱۶ به کاشفان ماده ی عجیب رسید!

به گزارش آکاایران: برندگان نوبل فیزیک ۲۰۱۶، از راست: مایکل کوسترلیتز، دانکن هالدین، دیوید تولس

به گزارش BBC، کمیته نوبل این جایزه را به دلیل کشف خواص “عجیب” ماده به این سه دانشمند داد، کشفی که به گفته کمیته نوبل “دری را به دنیایی ناشناخته گشود” و امکان طراحی مواد تازه ای را فراهم کرده است. این سه فیزیکدان از شاخه نسبتا جوانی در ریاضی به نام توپولوژی استفاده کردند تا خواصی را که ماده می تواند از خود نشان دهد از نو تعریف کنند. آنها کار خود را در دهه هفتاد میلادی آغاز کردند و نشان دادند در حالت های نادر ماده مثل ابررسانایی، ابرمایع و سطوح بسیار نازک مغناطیسی، ماده خواص فیزیکی عجیب و نامتعارفی از خود نشان می دهد.

تولس و کوسترلیتز بر پدیده هایی که در سطوح بسیار نازک مواد دیده می شوند تمرکز داشتند؛ سطوحی که به قدری نازک هستند که در واقع دو بعدی هستند. به عبارت دیگر آنها بر خلاف تفکر رایج که ماده سه بعد طول و عرض و ارتفاع دارد به بررسی پدیده های فیزیکی و خواص مواد در سطوح دوبعدی پرداختند. هالدین درباره رشته هایی تحقیق می کرد که بقدری ظریف و نازک هستند که می توان آنها را تک بعدی دانست.

 نوبل فیزیک ۲۰۱۶ به کاشفان ماده ی عجیب رسید! -
تحقیقات این سه دانشمند نشان داد این حالت های عجیب ماده مثل ابررسانایی، یعنی نبود مقاومت در مقابل عبور الکترون ها از خلال ماده، امکان پذیر هستند. در میان برندگان رشته های مختلف نوبل، برندگان نوبل فیزیک در مجموع جوانترین برندگان بوده اند که متوسط سن آنها ۵۵ سال بوده است. تاکنون فقط دو زن برنده نوبل فیزیک شده اند، ماری کوری در سال ۱۹۰۳ به همراه شوهر ش پی یر و هانری بکرل برای خاصیت رادیواکتیو و ماریا گوپرت مایر در سال ۱۹۶۳ برای تحقیقاتش در باره ساختار اتم.

آکا ایران /

VN:F [1.9.22_1171]

منبع :

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات