ردپای مادۀ تاریک در پرتوهای برون کهکشانی

آکاایران: بیگ بنگ: مطالعات جدیدی نشان می دهد که حدود ۸۶ درصد برخی پرتوهای گامای برون کهکشانی از ماده ی تاریک منشا می گیرند.

به گزارش آکاایران:

ردپای مادۀ تاریک در پرتوهای برون کهکشانی

ردپای مادۀ تاریک در پرتوهای برون کهکشانی -آکاextragalactic gamma-ray background

آکاایران: ردپای مادۀ تاریک در پرتوهای برون کهکشانی

به گزارش انجمن فیزیک ایران، تا مدتی تلسکوپ های فضایی به گونه ای تنظیم شده بودند که تابش ضعیفی را که از بیرون کهکشانمان می آمد، اندازه گیری کنند. این تابش زمینه ی پرتو گامای فراکهکشانی (extragalactic gamma-ray background) نام گرفت. آنها از چشمه هایی می آیند که بسیار کم نور هستند و یا پراکنده تر از آنی هستند که توسط تلسکوپ جمع آوری گردند. دانشمندان پیش بینی کرده بودند که برخی از آنها ممکن است ناشی از اجسام نامتعارفی نظیر ماده ی تاریک باشند.

اکنون پژوهشگرانی که با تلسکوپ فضایی فرمی کار می کنند؛ این حدس را به واقعیت نزدیکتر کرده اند. آنها با انجام پژوهش هایی تخمین زده اند که حدود ۱۴ درصد تابش هایی که بالای ۵۰ گیگاوات انرژی دارند، از بلازرها(Blazer) می آیند؛ جت های قدرتمندی از ذرات که از سیاهچاله های واقع در مرکز کهکشان ها پدید می آیند. این یافته ها می تواند محدودیت هایی بر روی نظریه هایی که پرتوهای گاما را به ماده ی تاریک و یا چشمه های با نوترینوهای بسیار پرانرژی پیوند می زند، اعمال کند. جزئیات بیشتر این پژوهش در Physical Review Letters منتشر شده است.

آکا ایران /

مرجع: http://journals.aps.org/prl/abstract/10.1103/PhysRevLett.116.151105

VN:F [1.9.22_1171]

منبع :

پرتوهای گامای برون کهکشانی

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات