شبیه سازی جهان هستی درون آزمایشگاه

آکاایران: بیگ بنگ: شتاب دهنده SLAC وابسته به وزارت انرژی آمریکا با استفاده از پیشرفت های فناورانه اکنون می تواند بخش هایی از جهان هستی را شبیه سازی کند و به اثبات یا رد نظریه های موجود درباره کائنات کمک کند.

به گزارش آکاایران:

شبیه سازی جهان هستی درون آزمایشگاه

شبیه سازی جهان هستی درون آزمایشگاه -آکاآزمایش کیهان

آکاایران: شبیه سازی جهان هستی درون آزمایشگاه

براساس گزارش فیوچریزم به نقل از همشهری، شبیه سازی رویداد هایی کیهانی از جهان هستی می تواند نظریه های مختلفی درباره اینکه چگونه شدید ترین و پرقدرت ترین رویداد های کیهانی بر اجرام مختلف اثرگذارند را تایید یا رد کند. شتاب دهنده SLAC تاکنون توانسته با موفقیت چندین نمونه از این رویداد ها را در مقیاس کوچک شبیه سازی کند. محققان در این شتابگر توانسته اند با موفقیت گرافیت را به لونزدالیت تبدیل کنند. اگرچه گرافیت تحت فشار کافی می تواند به الماس تبدیل شود، دانشمندان پیش بینی می کنند زمانی که یک شهاب سنگ با گرافیت موجود در زمین برخورد می کند، آن را به لونزدالیت، نوعی الماس با سختی بالاتر نسبت به الماس های معمولی، تبدیل می کند.

محققان توانسته اند با ایجاد امواج انفجاری درون نمونه گرافیت و ایجاد فشار با استفاده از پالس های لیزری قدرتمند، این نظریه را تایید کنند. دانشمندان همچنین احتمال تبدیل شدن گاز هیدروژن از حالت نارسانا الکتریکی بودن به حالت فلزی رسانا تحت فشار و حرارت بالا را مورد بررسی قرار دادند، درست مانند شرایطی که هیدروژن درون سیاره غول پیکر گازی مانند مشتری دارد.

برای انجام این آزمایش محققان مقداری دوتریوم، شکلی سنگین از هیدروژن را تحت حرارت و فشار شدید قرار دادند. در فشاری بالاتر از ۲۵۰ هزار اتمسفر و دمایی بیش از ۳۸۷۱ درجه سانتیگراد، دوتریوم به حالت فلز رسانا تبدیل شد. به گفته دانشمندان درک این زوایای کوچک از جهان هستی می تواند دیدگاه هایی جدید درباره روند شکل گیری و تکامل سیاره ها در سامانه خورشیدی فراهم آورد. محققان در SLAC درحال انجام آزمایش هایی با هدف درک روند شکل گیری سیاره ها، تاثیرات رویداد های کیهانی، و دیگر فرایند ها در جهان هستی هستند و در عین حال در تلاشند چگونگی عملکرد شتاب دهنده های کیهانی را بهتر درک کنند. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله ی Nature Communications منتشر شده است.

آکا ایران /

VN:F [1.9.22_1171]

منبع :

شبیه سازی جهان هستی درون آزمایشگاه

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات