نقشه ی سه بعدی جدید از ساختارهای بزرگ مقیاس جهان

آکاایران: بیگ بنگ: نقشه ی سه بعدی جدید، ساختارهای با مقیاس بزرگ در جهان را در ۹ میلیارد سال پیش نشان می دهد، بخاطر دارم وقتی که فیلم ایمکس سه بعدی هابل را در سال ۲۰۱۰ تماشا کردم و زمانی که دوربین ستاره ها و کهکشانهای دور دست را بزرگنمایی میکرد تا خوشه ها و سوپر خوشه های کهکشان ها را مثل یک تار که ساختار بزرگ مقیاس جهان را تشکیل می داد نشان دهد، نفسم در سینه حبس می شد. در تصویر سه بعدی، ساختار بیشتر شبیه مارپیچ یا رشته ی بلند DNA است.

نقشه ی سه بعدی جدید از ساختارهای بزرگ مقیاس جهان

نقشه ی سه بعدی جدید از ساختارهای بزرگ مقیاس جهان -آکابزرگی جهان

آکاایران: نقشه ی سه بعدی جدید از ساختارهای بزرگ مقیاس جهان

به گزارش آکاایران: این تصویر نقشه سه بعدی پروژه FastSound است که ساختار منطقه ای در جهان را در مقیاس بزرگ نشان می دهد، این نقشه ۴٫۷ میلیارد سال پس از بیگ بنگ را نشان می دهد، پوشش این منطقه ۲٫۵ برابر ۳ درجه از آسمان ، با فاصله شعاعی و سرعتی برابر ۱۲ الی۱۴٫۵ میلیارد سال نوری در مقیاس مسافت «comoving» و در حال حرکت سرعتی  برابر ۸الی ۹٫۶ میلیارد سال نوری مسافت حرکت نور نشان می دهد.

به گزارش بیگ بنگ: اکنون، پروژه ی جدیدی با هدف نقشه برداری از ساختار جهان، به زمان گذشته بر می گردد تا نقشه ای سه بعدی را ایجاد کند که بخشی از جهان را همانند ۹ میلیارد سال پیش نشان دهد. این نقشه، کهکشان ها و به طور قابل توجهی ساختار بزرگ مقیاسی از فیلامان ها (رشته ها) و فضاهای خالی را نشان می دهد که از قبل پیشرفت کرده اند و از گروه های کهکشانی تشکیل شده اند. این نقشه از پروژه ی FastSoundایجاد شده که با استفاده از طیف نگار چند شی فیبر جدید در تلسکوپ سوبارو (FMOS) می تواند کهکشان ها را در جهان، نقشه برداری کند.

گروهی که بر روی این نقشه کار می کنند از دانشگاه Kyoto، توکیو و آکسفورد هستند. اعضای این گروه بیان کردند که اگرچه می توانستند ببینند خوشه ی کهکشان ها در ۴٫۷ میلیارد سال پیش به اندازه ی امروز مستحکم نیستند، اما فعل و انفعال گرانشی در نهایت موجب خوشه بندی می شود که تا سطح فعلی پیش می رود. نقشه ی جدید، ۶۰۰ میلیون سال نوری را در طول جهت زاویه دار و دو میلیون سال نوری را در جهت شعاعی پوشش می دهد. این گروه در نهایت ناحیه ای را تقریبأ برابر با ۳۰ درجه ی مربع در آسمان برآورد می کند و سپس مسافت دقیقی را تا حدود ۵۰۰۰ کهکشان اندازه گیری می کند که بیش از ۱۰ میلیارد سال نوری فاصله دارند. اما پروژه ی FastSound امیدوار است با پوشش کیهان در حجم دورتر از ۱۰ میلیارد سال نوری، نقشه ای سه بعدی از کیهان بسیار دور دست ایجاد کند.

مشاهده ویدئوی نقشه سه بعدی جدید کیهان

FMOS سیستم طیف سنجی با میدان وسیع است که موجب طیف سنجی مادون قرمز بیش از ۱۰۰ شی در یک زمان می شود و وقتی با قدرت جمع آوری نور ۸٫۲ متر ترکیب شود، استثناعأ دارای میدان وسیعی می شود. نقشه ای که امروزه منتشر شده در واقع فقط اولین نقشه از FastSound است. نقشه ی سه بعدی نهایی از کیهان دور دست، حرکت کهکشانها را با دقت اندازه گیری می کند و سپس میزان رشد ساختار بزرگ مقیاس را بصورت تست نظریه ی کلی نسبیت انیشتین اندازه می گیرد. این گروه اعلام کرد که نقشه ی سه بعدی اش که به جای استفاده از مسافت حرکت نور، از مقیاس مسافت «comoving» استفاده می کند.

این گروه توضیح داد: مسافت حرکت نور به زمانی اشاره دارد که از مبدآ تاریخی کهکشان دور دست عبور کرده و به زمان حال رسیده و ضربدر سرعت نور شده است. از آنجاییکه سرعت نور همیشه برای هر مشاهده کننده ای ثابت است، مسافتی را که که یک فوتون طی کرده توصیف می کند. هرچند، توسعه جهان، طول مسیری را که فوتون در گذشته طی کرده افزایش می دهد.

در اینجا هم میتوانید نقشه سه بعدی جهان را که اولین بار تهیه شد را ببینید، پروژه اسلون برای نقشه برداری دیجیتالی از آسمان از بزرگ ترین تصویر رنگی تمام آسمان که با ترکیب میلیون ها قطعه عکس ۲٫۸ مگاپیکسلی ساخته شده در سال ۲۰۰۶ با پوشش تا پنج میلیارد سال نوری فاصله از ما ایجاد شد و در سال گذشته به روز شد،  این دستاورد علمی عظیم که حداقل تا نیم قرن دیگر قابل استفاده خواهد بود، با استفاده از دوربین پیشرفته پروژه اسلون و طی ده سال گذشته بدست آمد. برای تهیه این تصویر، ۷ میلیون قطعه عکس ۲٫۸ مگاپیکسلی ترکیب شده تا ۱۴هزار درجه مربع از آسمان نیم کره شمالی و جنوبی به تصویر کشیده شود. حجم این تصویر بیش از یک هزار میلیارد پیکسل (۱ تراپیکسل) است و برای تماشای تصویر در ابعاد اصلی به پانصدهزار دستگاه تلویزیون فول .اچ.دی نیاز خواهد بود. 

همچنین، در اوایل سال جاری در دانشگاه هاوایی یک نقشه سه بعدی از ساختارهای بزرگ کیهانی از کهکشان های اطراف ما در فاصله ۳۰۰ میلیون سال نوری تهیه شد.

Read More : http://www.universetoday.com/103986/new-3-d-map-shows-large-scale-structures-in-the-universe-9-billion-years-ago/#more-103986

VN:F [1.9.22_1171]
please wait...
امتیاز: ۴٫۳ از ۵ (۱۳ نفر)
نقشه ی سه بعدی جدید از ساختارهای بزرگ مقیاس جهان, ۴٫۳ out of 5 based on 13 ratings

مطالب مرتبط

 • نقشه ی سه بعدی جدید از ساختارهای بزرگ مقیاس جهان

  نقشه ای سه بعدی از کیهان بسیار دور دست

  چرا سِتی هیچ سیگنالی از تمدن های بیگانه نیافته است؟
 • نقشه ی سه بعدی جدید از ساختارهای بزرگ مقیاس جهان

  نقشه سه بعدی بزرگ مقیاس کیهان

  ورود به جهان های موازی؟
 • نقشه ی سه بعدی جدید از ساختارهای بزرگ مقیاس جهان

  نقشه ساختار بزرگ مقیاس جهان

  شواهد جدید نشان می دهد که جهان فاقد مرکز است!
 • نقشه ی سه بعدی جدید از ساختارهای بزرگ مقیاس جهان

  نقشه کیهان بعد از بیگ بنگ

  چگونه ستارگان متولد می شوند و چگونه می میرند؟

نقشه ی سه بعدی جدید از ساختارهای بزرگ مقیاس جهان

نقشه ی سه بعدی جدید جهان


توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

مقیاس مسافت «comoving»

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات