قبل از بیگ بنگ چه بوده؟

آکاایران: بیگ بنگ: همواره برای ما این سوال مطرح می شود که قبل از بیگ بنگ چه اتفاقی افتاد؟ پاسخی که معمولا به این سوال داده می شود به این گونه است : قبل از بیگ بنگ چیزی وجود نداشته و بیگ بنگ آغاز همه چیز است. سن کارول Sean Carroll از فیزیکدانان برجسته، این سوال را اینگونه پاسخ میگوید: ما دقیقا نمی دانیم.

به گزارش آکاایران: کارول نیز مانند بسیاری از فیزیکدانان و کیهان شناسان شروع به بررسی امکان وجود زمان قبل از بیگ بنگ و همچنین ارائه ی نظریات جدید درمورد چگونگی شکل گیری جهان کرده است. کارول نتایج تحقیقات خود را هفته ی گذشته و در اجلاس اتحادیه ی ستاره شناسان امریکایی در Louis, Missouri مطرح کرد. متن زیر خلاصه ای از گفته های کارول پیرامون شکل گیری جهان است که از زبان خود او نقل قول می شود :

قبل از بیگ بنگ چه بوده؟

قبل از بیگ بنگ چه بوده؟ -آکاbefore the big bang

آکاایران: قبل از بیگ بنگ چه بوده؟

Art Image , sent by : Esau Rodriguez

این دوره یک عصر طلایی در روند شکل گیری جهان محسوب میشود، ولی مساله ای که در اینجا مطرح می شود اینست که مدل کنونی که ما از جهان در دست داریم، درک کاملی را از آن ایجاد نمی کند. اول اینکه، در حدود ۹۵% جرم جهان محاسبه نشده است. ظاهرا کیهان شناسان این مشکل را با اختراع انرژی تاریک و ماده ی تاریک حل کرده اند. اما این دلیل نمی شود که چون ما ماده ای را متناسب با داده هایمان یافته ایم، از آینده ی جهان مطلع هستیم.

چیزی که بیشتر ما را شگفت زده می کند، اطلاعاتی است که از فضاپیمای WMAP ( کاوشگر ناهمسانگردی امواج مایکروویو Wilkinson ) در مورد جهان بدست آمده. این فضاپیما امواج پس زمینه ی کیهانی (CMB) یا همان امواج بیگ بنگ را بررسی می کند. تصویر لحظه ای WMAP از چگونگی شکل اولیه جهان، نشان می دهد که جهان در آغاز، داغ، متراکم ویکنواخت (آنتروپی پایین) بوده است. ما نمی دانیم چرا جهان اینگونه بوده است. جهان ما چندان طبیعی بنظر نمی رسد. بعلاوه، حالت های کم آنتروپی و همچنین شرایط اولیه ی مکانی که بتوانند راه گشای جهانی مشابه جهان ما باشند، کمیاب هستند. اکثر آنها دارای آنتروپی بالاتری هستند نه پایین تر.

اکثر پدیده های شگفت آور منفرد در مورد جهان، آن چیزهایی است که تغییرمی کنند. و تمام آنها در یک مسیر ثابت از گذشته تا آینده در میان جهان رخ می دهند. به این روند، بردار زمان گفته میشود. این بردار زمان از دومین قانون ترمودینامیک بدست می آید. این قانون آنتروپی را بیان می کند و چگونگی حرکت یک سیستم بسته را از نظم به سوی بی نظمی شرح می دهد و یک قانون بنیادی در فیزیک و ستاره شناسی بشمار می رود.

قبل از بیگ بنگ چه بوده؟

امواج پس زمینه ی کیهانی (cmb)

یکی از سوالات مهم در مورد شرایط اولیه ی جهان به این گونه بیان می شود : که چرا در آغاز مقدرا آنتروپی اینقدر کم بوده است؟ کارول در پاسخ به این پرسش گفت : در لحظات اولیه ی بیگ بنگ ، آنتروپی مسئول بردار زمان بوده است. زندگی ، مرگ ، خاطرات و تمامی حوادث در جریان زمان و نظم موجود رخ می دهند و نمی توانند به عقب باز گردند. هر زمانی که شما یک تخم مرغ را بشکنید یا یک لیوان شیشه ای آب را رها کنید، شاهد این قانون کیهان شناختی خواهید بود. بنابراین به عبارت دیگر برای پاسخ به این پرسشها درمورد جهان و بردار زمان، ما نیاز به بررسی آنچه که قبل از بیگ بنگ رخداده خواهیم داشت. اما بدنبال تاریخی از جهان هستیم که برای همگان قابل درک باشد و بدنبال مکانیسمی اساسی برای حل این معما خواهیم بود.

در حال حاضر ما مدل خوبی برای جهان نداریم و نظریات رایج به این پرسش ها پاسخ مناسبی نمی دهند. نسبیت عام پیشبینی می کند که جهان در یک تکینگی آغاز شده. اما نمی تواند هیچ چیز را تا پس از بیگ بنگ توجیه کند. تئوری تورم که دوره ی انبساط سریع جهان را در لحظات اولیه بیگ بنگ مطرح کرده نیز نه تنها کمکی به حل مساله نمی کند. بلکه مساله ی آنتروپی را وخیم تر میسازد. این تئوری، خود نیازمند نظریه ای برای توجیه شراییط اولیه است. در اینجا مدل های دیگری نیز وجود دارند. اما من مدل جهان های چندگانه ای را که جهان های بچه را خلق می کنند، مناسب تر می دانم. جهان قابل مشاهده ی ما همه ی تاریخ خلقت را در خود ندارد. اگر ما بخشی از چند جهانی(multiverse) بزرگتری باشیم آنگاه هیچ حالت آنتروپی تعادلی بیشینه ای وجود نخواهد داشت و آنتروپی با آفرینش جهانی مشابه جهان ما ایجاد شده اشت.

تحقیقات جدیدی را که من به همراه گروهی از فیزیکدانان بر روی نتایج WMAP انجام داده ام ، نشان می دهند که جهان دارای یک حالت نامتعادل یا یکطرفه است. اندازه گیری های WMAP نشان می دهند که نوسانات امواج پس زمینه ی کیهانی در یک سوی آسمان در حدود ۱۰% قویتر از سوی دیگر آن است. به عبارت دیگر اگر این نوسانات یک ساختار رها شده را در سرتاسر جهان خالق جهان ما نشان دهند آنگاه جهان در یک سوی خود سنگینتر خواهد بود. فهم بهتر گرانش کوانتومی به درک بهتر این موضوع کمک خواهد کرد. نوسانات کوانتومی می توانند جهان های جدید ی را بوجود آورند. اگر نوسانات گرمایی بتوانند در یک فضای ساکن جهان های بچه را تولید کنند. پس دارای انتروپی و در نتیجه قادر به آفرینش جهان بوده اند. کارول بر این نکته تاکید بسیار دارد که هر پژوهشی در این زمینه نیاز به تفکر بسیار دارد. تا کنون هیچ یک از این تحقیقات ثابت نشده اند.

Read More : http://www.universetoday.com/15051/thinking-about-time-before-the-big-bang/

VN:F [1.9.22_1171]
please wait...
امتیاز: ۴٫۵ از ۵ (۲۰ نفر)
قبل از بیگ بنگ چه بوده؟, ۴٫۵ out of 5 based on 20 ratings

مطالب مرتبط

 • قبل از بیگ بنگ چه بوده؟

  قبل از بیگ بنگ چه بوده؟

  ردپای سیاهچاله در هنگام تولد جهان+ویدئو
 • قبل از بیگ بنگ چه بوده؟

  قبل از بیگ بنگ

  ۱۰ معمای بزرگ عالم ( قسمت اول )
 • قبل از بیگ بنگ چه بوده؟

  قبل از مهبانگ

  صدای بیگ بنگ را بشنوید!
 • قبل از بیگ بنگ چه بوده؟

  انفجار بزرگ

  فوتون ها، الکترون ها و اتم ها – قسمت دوم

قبل از بیگ بنگ چه بوده؟

ماهواره wmap


توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

چند جهانی

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات