استیون هاوکینگ: من شرط را بردم!

آکاایران: بیگ بنگ: در حالیکه ردیابی امواج گرانشی حاصل از تولد جهان در لحظه بیگ بنگ هیجان بسیاری در جامعه علمی ایجاد کرده اما بحث و اختلاف نظر همچنان ادامه دارد. پروفسور استیون هاوکینگ، فیزیکدان و کیهان شناس این کشف را دلیلی بر صحت نظریه تلاطم کوانتومی خود می داند اما پروفسور آلن توراک آن را قانع کننده نمی داند.

به گزارش آکاایران:

استیون هاوکینگ: من شرط را بردم!

استیون هاوکینگ: من شرط را بردم! -آکااستیون هاوکینگ

آکاایران: استیون هاوکینگ: من شرط را بردم!

مشاهده امواج گرانشی ناشی از تورم کیهانی نشان می دهد که هاوکینگ شرط را از توراک برده است

به گزارش bbc ، استیون هاوکینگ گفت: “در سال ۱۹۸۱ آلن گات این نظریه را مطرح کرد که جهان در اولین لحظات شکل گیری، در لحظه ای گسترش بسیار سریع و تصاعدی داشته است. این نظریه تورم کیهانی نامیده می شود. تورم کیهانی توضیح می دهد چرا عالم هستی تقریبا در همه جا و در تمام جهات یکسان است. اما جهان نمی تواند دقیقا در همه جا یکسان باشد و گرنه کهکشان و ستاره ها شکل نمی گرفتند.”

“در می ۱۹۸۲، من در مقاله ای این نظریه را مطرح کردم که از لحظه شکل گیری جهان تلاطم هایی (Fluctuation) کوانتومی وجود داشته که بی نظمی را کاهش داده است. این مقاله توجه دانشمندان دیگری را که در همین حوزه کار می کردند جلب کرد.بنابراین من آنها را برای نشستی به کمبریج دعوت کردم. در این جلسه ما تصویری از نظریه تورم کیهانی در ابتدای پیدایش جهان را اکنون پذیرفته شده، ترسیم کردیم البته این نظریه ده سال بعد بر اساس مشاهدات تایید شد. تورم کیهانی امواج گرانشی را ایجاد می کند که چین هایی در ساختار فضا-زمان هستند. دانشمندان هاروارد اعلام کردند امواج گرانشی مربوط به آغاز پیدایش را جهان را ردیابی کرده اند. این نظریه تورم کیهانی را ثابت می کند و همچنین به این معناست که من شرطی را که با نیل توراک بسته بودم بردم. نظریه ادواری (Cyclic) او برای پیدایش جهان جایی برای امواج گرانشی در آغاز پیدایش قائل نیست.”

استیون هاوکینگ: من شرط را بردم!

شرط استیون هاوکینگ

نیل توراک که ۵۵ سال دارد مدتی با استیون هاوکینگ همکار بود و با هم نظریه ای بنام هاوکینگ-توراک دارند.

نیل توراک مدیر موسسه پریمتر در فیزیک نظری کانادا که مدتی با استیون هاوکینگ همکار بوده قبول ندارد که شرط را باخته است. پروفسور توراک می گوید: “در سال ۲۰۰۱ من در یک سخنرانی نظریه ادواری را مطرح کردم، بر اساس این نظریه فقط یک بیگ بنگ وجود ندارد بلکه بیگ بنگ ها پشت سر هم تکرار می شوند، بنابراین جهان مرتب منبسط و منقبض می شود. “در پایان صحبتهای من، استیون هاوکینگ به شیوه همیشگی اش گفت شرط می بندم ماهواره پلانک وجود امواج گرانشی را ثابت خواهد کرد و این نظریه تو را باطل می کند. ماهواره پلانک سال پیش یافته هایش را منتشر کرد و در آن اثری از موج گرانشی نبود بنابراین تا پارسال شرط را من برده بودم. اما دیروز اعلام شد داشمندانی بر اساس نتایج آزمایش دیگری، تصور می کنند امواج گرانشی آغاز پیدایش جهان را ردیابی کرده اند. این امواج به نظریه تورم کیهانی ربط دارند به همین دلیل هم استیون احساس می کند شرط را برده است.”

پرفسور توراک گفت: “این آزمایشی چشمگیر بوده چون نشان می دهد ما در آستانه گشودن دریجه ای تازه به بیگ بنگ هستیم و اینکه چه اتفاقی در آن افتاده، بنابراین کاری بی اندازه جالب بوده است.

مطالعه بیشتر در : theguardian

VN:F [1.9.22_1171]
please wait...
امتیاز: ۴٫۹ از ۵ (۲۶ نفر)
استیون هاوکینگ: من شرط را بردم!, ۴٫۹ out of 5 based on 26 ratings

مطالب مرتبط

 • استیون هاوکینگ: من شرط را بردم!

  نظریه تورم کیهانی

  بررسی ویژگی سیاهچاله ها – بخش دوم
 • استیون هاوکینگ: من شرط را بردم!

  ساختار فضا-زمان

  پرده آخر نمایش خلقت
 • استیون هاوکینگ: من شرط را بردم!

  نظریه نیل توراک

  پس از بیگ بنگ چه اتفاقی افتاد؟
 • استیون هاوکینگ: من شرط را بردم!

  جهان تلاطم هایی

  هاوکینگ: «ذره خدا» پتانسیل ِنابودی جهان را دارد!

استیون هاوکینگ: من شرط را بردم!

تلاطم کوانتومی


توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

گرانش کوانتومی

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات